Reklama

Smak domowych wypieków z dzieciństwa – Mąka na chałkę z Młyna Jaczkowice

Chałka, zwana również plecionką albo kukiełką, jest puszystym, drożdżowym pieczywem, którego kształt przypomina warkocz. Świeżo upieczona, ciepła drożdżówka to smak dzieciństwa, który doskonale komponuje się z miodem lub słodkimi konfiturami. A co stanowi tajemny składnik tego idealnego śniadania lub podwieczorku? Mąka wysokiej jakości – taka jak Mąka Na Chałkę od Młyna Jaczkowice!
Smak domowych wypieków z dzieciństwa – Mąka na chałkę z Młyna Jaczkowice
Młyn Jaczkowice: chałka

Dla Żydów, chałka to słony, rytualny wypiek, który zwyczajowo spożywają podczas szabatu i świąt. W polskiej kuchni przygotowywana jest na słodko, stanowiąc niezapomniany smak dzieciństwa. Ten domowy wypiek, często przygotowywany przez dziadków lub rodziców, czarował nasze kubki smakowe do tego stopnia, że zapach ciepłej, świeżej chałki przyciągał do domu nawet te najbardziej zajęte zabawą dzieci.

 

Warto wiedzieć, że tajemnicą tego wyjątkowego smaku jest zarówno zaangażowanie, z jakim przygotowywano pieczywo, jak i dobrej jakości składniki, które gwarantowały puszystość oraz delikatny smak. Jednak, co stanowi podstawę tego pysznego pieczywa?

 

Klucz do (pysznego) sukcesu

 

Na niezwykły aromat chałki składa się jedynie kilka składników - mleko, jajko, drożdże i mąka. Jak się okazuje, z tego kwartetu najistotniejszy jest dobór odpowiedniej mąki. Do delikatnego pieczywa dedykuje się mąki o niskiej zawartości popiołu, co wpływa na lekki smak oraz kuszący aromat wypieku. Przykładem takiego produktu jest Mąka Na Chałkę Typu 500 z Młyna Jaczowice. Charakteryzuje się na niższą zawartością popiołu oraz glutenu od innych typów mąk pszennych, dzięki czemu gotowe pieczywo zachowuje dłużej świeżość oraz cieszy podniebienia delikatnym smakiem. 

 

Doskonały smak dzieciństwa

 

Źle dobrana mąka może zamienić nasze lekkie, drożdżowe pieczywo w zakalec lub pozbawić go charakterystycznego aromatu, który pamiętamy z dzieciństwa. Dlatego też, podczas przygotowywania domowej chałki, warto skorzystać z odpowiedniego produktu, takiego jak Mąka Na Chałkę z Młyna Jaczkowice. Produkowana jest z naturalnej pszenicy od lokalnych rolników, a dzięki jej wysokiej jakości unikniemy kuchennych niepowodzeń oraz nieudanych wypieków. 

 

Młyn Jaczkowice położony jest na Dolnym Śląsku, w dolinie Odry. Urodzajne gleby, łagodne zimy i ciepłe lata sprzyjają dojrzewaniu najlepszych odmian pszenicy, z których tworzy się najlepsze jakościowo mąki. Mąka na chałkę z Młyna Jaczkowice to niezawodny pomocnik domowego piekarza, dzięki któremu nasze wypieki nabiorą niezwykłego aromatu oraz smaku domowego pieczywa, takiego jak zapamiętaliśmy z najmłodszych lat. Pachnące, świeżo upieczone i słodkie ciasto z chrupiącą skórką zachwyci naszych najbliższych delikatnością oraz spotka się z uznaniem nawet najbardziej wybrednych smakoszy. 

 

Wartość odżywcza w 100 g produktu

Mąka na chałkę

Wartość energetyczna

1483 kJ / 350 kcal

Tłuszcz

1,3 g

W tym: kwasy tłuszczowe nasycone

0,2 g

Węglowodany

72,2 g

W tym: cukry

0,3 g

Błonnik

1,5 g

Białko

11,5 g

Sól

0,005 g

 

Mąka na chałkę Typ 500

 

Przepis na chałkę

Składniki:

  • 500 g Mąki na Chałkę „Domowa Piekarnia”

 

  • 250 ml ciepłego mleka

 

  • 7 g suchych drożdży lub 20 g świeżych

 

  • 1 całe jajko

 

  • 50 g cukru

 

  • 50 g miękkiego masła

 

  • 1 opakowanie cukru waniliowego

 

  • płaska łyżeczka soli

 

Sposób przygotowania:

 

Przesianą mąkę wsypujemy do miski i mieszamy z drożdżami. W przypadku świeżych drożdży – rozpuszczamy je w mleku. Mleko należy wymieszać z jajkiem, masłem, cukrem a następnie wlać do mąki. Następnie dodajemy sól. Ciasto wyrabiamy energicznie przez kilka minut aż do osiągnięcia gładkiej konsystencji. Następnie ciasto odkładamy w ciepłe miejsce, przykrywamy ściereczką i czekamy aż podwoi swoją objętość. Ponownie wyrabiamy ciasto, które dzielimy na 4 równe części. Z każdej części formujemy wałek, a następnie zaplatamy je w warkocz. 

 

Następnie chałkę należy odstawić do ponownego wyrastania na około 1 godzinę, w tym czasie przykrywamy ją ściereczką. Przed wstawieniem do piekarnika należy posmarować ciasto roztrzepanym jajkiem, aby się ładnie zarumieniło i posypać według uznania makiem lub kruszonką. Chałkę pieczemy w temperaturze 180˚C przez ok. 25-30 minut.

 

P.P.U.H. WOSEBA Sp. z o. o. MŁYN JACZKOWICE to producent mąki, który stosuje rozbudowany system kontroli jakości obejmujący każdy etap produkcji mąki i otrąb począwszy od dostawy surowca a skończywszy na gotowym produkcie. Młyn Jaczkowice położony jest wśród żyznych pól doliny Odry, które słyną z uprawy znakomitej pszenicy, wykorzystywanej do produkcji najwyższej jakości mąk. Produkty marki są wyróżniane licznymi certyfikatami przyznawanymi przez czołowych ekspertów żywienia. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 991 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test