Reklama dotacje rpo

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń kulturalnych – styczeń 2023

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE Program wydarzeń kulturalnych – styczeń 2023

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

1 stycznia – Zamek nieczynny

5 stycznia – Wieża Dzwonów czynna w godz. 12:00 – 18:00

Wieża Dzwonów czynna od czwartku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00 (poniedziałek-środa wieża nieczynna)

 

KINO ZAMEK

 

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18 i 16 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

MOONAGE DAYDREAM (SZCZECIŃSKA PREMIERA)

6 stycznia (piątek), godz. 19:00

7 stycznia (sobota), godz. 17:00

8 stycznia (niedziela), godz. 19:00

10 stycznia (wtorek), godz. 19:15

11 stycznia (środa), godz. 19:00

12 stycznia (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny/muzyczny, USA 2022 (135 min)

Reżyseria Brett Morgen

Film nominowanego do Oscara Bretta Morgena („Kurt Cobain: Życie bez cenzury”, „Jane”) przybliża geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych, doświadczalna odyseja filmowa zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Z jednej strony jesteśmy tuż obok na scenie, gdy porywa tłumy. Z drugiej mamy wrażenie, że Bowie na ucho dzieli się z nami swoją filozofią życia. I nuci tak, jakby nigdy nie odszedł. W „Moonage Daydream”, artysta dostarcza nam mapę drogową jak przetrwać XXI wiek i zaprasza do swojego wyjątkowego świata. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.

 

PIĘĆ DIABŁÓW (The Five Devils / Les cinq diables)

6 stycznia (piątek), godz. 17:00

11 stycznia (środa), godz. 17:00

dramat, Francja 2022 (96 min)

Reżyseria Léa Mysius

Obsada: Adèle Exarchopoulos, Sally Dramé, Swala Emati

Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z „Życia Adeli” Adèle Exarchopoulos), która jest trenerką aqua aerobiku, a po pracy pływa w jeziorze pod czujnym okiem córki. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siostra męża Joanne – tajemnicza Julia. Zaintrygowana tą niespodziewaną obecnością dziewczynka „kradnie” jej zapach i odtwarzając go, przenosi się w przeszłość kobiety. Zaczyna tym samym odkrywać zaskakujące sekrety i wskrzeszać historię, która wpłynęła na los jej rodziny. Najnowszy film Léi Mysius – reżyserki znakomitej „Avy” – to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie. (opis Nowe Horyzonty)

FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Sitges - Catalonian International Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

 

NITRAM (SZCZECIŃSKA PREMIERA)

7 stycznia (sobota), godz. 19:30

10 stycznia (wtorek), godz. 17:00

21 stycznia (sobota), godz. 19:00

dramat, Australia 2021 (112 min)

Reżyseria Justin Kurzel

Obsada: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia

Hipnotyczny „Nitram” wciąga nas w świat tytułowego bohatera, jak w mroczny, dziwny sen, po którym przychodzi szok i gwałtowne przebudzenie. To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. Justin Kurzel, nieustraszony badacz historycznych traum, twórca głośnych „Snowtown”, „Prawdziwej historii gangu Kelly’ego” i „Makbeta”, po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to prawdziwie wybuchowa mieszanka.

Bohaterem opartego na faktach „Nitram” jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń. 

Przyprawiający o gęsią skórkę niepokój, który przeszywa film, to w ogromnej mierze zasługa Caleba Landry’ego Jonesa, który za rolę Martina otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Gwiazdor amerykańskiego indie, znany z występów u Jima Jarmuscha, Jordana Peele’a czy Seana Bakera, stworzył w „Nitramie” skomplikowaną, nieuchwytną postać. W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje. – Nic dobrego nie wynika z milczenia. – mówił reżyser w jednym z wywiadów. – Za to wspomnienia, nawet te mroczne, mają potężną siłę.

 

AFTERSUN (PREMIERA)

8 stycznia (niedziela), godz. 17:00 (pokaz przedpremierowy)

17 stycznia (wtorek), godz. 17:00 (pokaz przedpremierowy)

27 stycznia (piątek), godz. 19:30 

28 stycznia (sobota), godz. 17:00

29 stycznia (niedziela), godz. 19:30

31 stycznia (wtorek), godz. 17:00

1 lutego (środa), godz. 19:30

2 lutego (czwartek), godz. 17:00

dramat, Wielka Brytnia/USA 2022 (102 min)

Reżyseria Charlotte Wells

Obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

Czarny koń sezonu nagród, okrzyknięty przez krytyków jednym z najlepszych filmów minionego roku! Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa (Moonlight) ze znakomitymi rolami Paula Mescala (Normalni ludzie, Córka) oraz debiutującej na wielkim ekranie wspaniałej młodziutkiej aktorki Frankie Corio.

Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby kartka z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, o dojrzewaniu i o szczęściu. Ogromna w tym zasługa Paula Mescala oraz Frankie Corio, którzy tworzą jeden z najbardziej niezwykłych duetów ojciec-córka w historii kina. Reżyserka Charlotte Wells porusza w nas najczulsze struny.

 

GODLAND (Vanskabte Land) (PREMIERA)

12 stycznia (czwartek), godz. 19:30

15 stycznia (niedziela), godz. 19:30

17 stycznia (wtorek), 19:00

18 stycznia (środa), 19:00

19 stycznia (czwartek), 19:00

dramat, Dania/Islandia/Francja/Szwecja 2022 (138 min)

Reżyseria Hlynur Pálmason

Obsada: Ingvar Sigurdsson, Friðrik Friðriksson, Ísar Svan Gautason

Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (Zimowi bracia, Biały, biały dzień) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii. Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec. (opis Nowe Horyzonty)

FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Chicago International Film Festival, Haifa International Film Festival, London Film Festival, San Sebastián International Film Festival, Sydney Film Festival.

 

IO

18 stycznia (środa), godz. 17:00

20 stycznia (piątek), godz. 17:00

21 stycznia (sobota), godz. 17:00

24 stycznia (wtorek), godz. 19:00

26 stycznia (czwartek), godz. 17:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

POLSKI KANDYDAT DO OSCARA, NAGRODA KRYTYKÓW FILMOWYCH Z NOWEGO JORKU, DWIE EUROPEJSKIE NAGRODY FILMOWE

 

GALERIA UFFIZI WE FLORENCJI: PODRÓŻ W GŁĄB RENESANSU (Florence and the Uffizi Gallery) 

19 stycznia (czwartek), godz. 17:00

20 stycznia (piątek), godz. 19:00

22 stycznia (niedziela), godz. 17:00

24 stycznia (wtorek), godz. 17:00

26 stycznia (czwartek), godz. 19:00

dokumentalny, Włochy 2015 (95 min)

Reżyseria Luca Viotto

„Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb Renesansu” to o wiele więcej niż zwykły film dokumentalny o sztuce: to wielowymiarowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego renesansu dzięki najpiękniejszym, reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu.

Opowieść zaczyna się w miejscu, które symbolizuje przejście od średniowiecza do renesansu – w kaplicy Brancaccich kościoła Santa Maria del Carmine z freskami Masolina i Masaccia i dzieł młodych artystów (Donatello i Brunelleschi), którzy przyczynili się do tej wielkiej rewolucji, stymulowanej przez mecenat rodziny Medyceuszy, szczególnie Wawrzyńca Wspaniałego. Następnie wędrujemy przez najważniejsze budynki i pałace miasta: muzeum Bargello, Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio i Piazza della Signoria, Galeria Uffizi i galerii Accademia, podziwiamy arcydzieła Leonarda i Botticellego, by dotrzeć do monumentalnego Dawida Michała Anioła. Subtelną narrację filmu powierzono postaci historycznej, Wawrzyńcowi Wspaniałemu granemu przez Simona Merrellsa, który oprowadza nas po „swojej” Florencji przy akompaniamencie starannie dobranej muzyki.

 

BLISKO

22 stycznia (niedziela), godz. 19:00 (pokaz przedpremierowy)

dramat, Belgia/Holandia/Francja 2022 (105 min)

Reżyseria Lucas Dhont

Obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.

FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Grand Prix Jury), Chicago International Film Festival, European Film Awards, Haifa International Film Festival, Hamburg Film Festival, Hamptons International Film Festival, Sydney Film Festival. Kandydat Belgii do Oscara.

 

ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA - POJEZIERZE MYŚLIBORSKIE (Premiera - Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film)

25 stycznia (środa), godz. 18:00

dokumentalny, Polska 2023 (50 min)

Reżyseria Witold Dusiński

Akcję „Księgi strachów”, powieści przygodowej dla młodzieży Zbigniew Nienacki, wielki miłośnik przyrody i znawca Mazur, umieścił na Pojezierzu Myśliborskim. Czy zrobił tak tylko dlatego, że w pobliżu przebiega granica z Niemcami i łatwiej było zaaranżować sensacyjne wydarzenia? Film próbuje odpowiedzieć na pytanie: co pod koniec lat sześćdziesiątych mogło skłonić pisarza do przyjazdu na zachodnie rubieże Polski? Czy powstanie powieści miało podłoże polityczno-propagandowe? Podróż z kamerą śladami Pana Samochodzika ma również walor edukacyjny – niemal z każdym z opisywanych w powieści miejsc łączą się jakieś warte spopularyzowania ciekawostki historyczne, nieznane szerzej fakty, legendy. Widzowie będą mogli poznać ich źródła, zapoznając się z rozmowami z miejscowymi historykami i miłośnikami regionu.

 

CHLEB I SÓL (PREMIERA)

27 stycznia (piątek), godz. 17:00

28 stycznia (sobota), godz. 19:30

29 stycznia (niedziela), godz. 17:00

31 stycznia (wtorek), godz. 19:30

1 lutego (środa), godz. 17:00

2 lutego (czwartek), godz. 19:30

dramat, Polska 2022 (100 min)

Reżyseria Damian Kocur

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży, jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum.

Uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura – laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. „Chleb i sól” zdobył także trzy nagrody specjalne na 47. FPFF w Gdyni - Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz Don Kichota, czyli Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych a także statuetkę dla Najlepszego Reżysera na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, Nagrodę za debiut na festiwalu w Kairze i Nagrodę Publiczności na 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. W jednej z głównych ról wystąpił Tymoteusz Bies – utalentowany uczestnik Konkursu Chopinowskiego i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a partnerują mu m.in. znani z hip-hopowej sceny Bartosz „Intruz” Olewiński i Wojciech „TPS” Walkiewicz. Za produkcją debiutu Damiana Kocura stoją Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska, którzy pracowali przy takich obrazach jak: „Sala samobójców. Hejter”, „Supernova” i „Cicha noc”.

 

TEATR

 

Spektakl dla widzów dorosłych:

 

BURMISTRZ 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

13 stycznia (piątek), godz. 19:00

15 stycznia (niedziela), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” to spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?

 

Spektakle dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat:

 

MISIACZEK

15, 22, 28 stycznia, godz. 9:30

Sala 101, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun) 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska 

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski

 

Spektakl podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

 

ŚLIMAK

29 stycznia, godz. 9:30

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

 

„Ślimak” to mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.

 

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką

AUTONEGATYWIZM POLAKÓW. CZEMU TACY JESTEŚMY?

17 stycznia (wtorek), godz.17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

 

Dr nauk med. Jerzy Pobocha, specjalista psychiatra, biegły sądowy, wykładowca akademicki, dydaktyk psychiatrii sądowej i klinicznej, autor artykułów naukowych i podręczników, będzie  gościem Michała Józefa Kaweckiego, psychologa terapeuty.

Doświadczenia historyczne i indywidualne mają wpływ na psychikę wielu pokoleń Polaków. Historia kraju, naznaczona klęskami i porażkami, kształtowała mentalność oraz sposoby reagowania w konkretnych sytuacjach dziejowych. Nasz autonegatywizm i skłonność do samopotępienia idą w parze z poczuciem krzywdy, niskim poczuciem własnej wartości i przekonaniem, że inne narody nas nie doceniają.

„Zawsze ze zdumieniem – pisał Krzysztof Kieślowski – przyglądam się ludziom, którzy tak łatwo szastają ocenami i tak łatwo klasyfikują (…). Mam wrażenie, że pewne elementy wrogości czy agresji wobec ludzi trzeba próbować hamować lub zachowywać dla siebie”.

Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

Zamkowe Wieczory Książęce

SREBRO I KREW, CZYLI NAJDŁUŻSZY ZRYW

22 stycznia (niedziela), godz. 16:00

Sala Anny Jagiellonki

Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral

Bilety: 10 zł

 

22 stycznia 2023 roku mija 160. rocznica wybuchu jednego z najtragiczniejszych polskich powstań – styczniowego. Powstanie styczniowe przecięło historię Polski XIX wieku na dwie części, zamknęło pewną epokę i otworzyło następną: w kulturze, życiu politycznym i społeczno-ekonomicznym. O historii zrywu, który po latach zrodził „mściciela” – Józefa Piłsudskiego – oraz odbiciu powstania w muzyce, dziełach plastycznych, literackich i filmowych opowiedzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski. 

 

Szczeciński Salon Poezji

POECI JĘZYKA ANGIELSKIEGO XX WIEKU W TŁUMACZENIU STANISŁAWA BARAŃCZAKA

26 stycznia (czwartek), godz.17:30

Sala Anny Jagiellonki

Bilety: 10 zł

 

Poezje Roberta Frosta, Thomasa Hardy’ego, Wystana H. Audena, Charlesa Simica i innych czyta Adam Opatowicz, aktor i dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.

Słowo wstępne i prowadzenie: Michał J. Kawecki, twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji.

 

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY                       IM. STANISŁAWA JOPKA 

 

I etap – przesłuchania lokalne

Zgłoszenia online do 10 stycznia 2023

Termin przesłuchań: 14 stycznia 2023, godz. 11:00

Kino Zamek

Rejestracja online: mazowsze.waw.pl/konkurs

 

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona konkursu. 

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył, aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza”, gdzie został przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne. 

W obecnym roku inaugurowana jest już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych, w tym w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat. 

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. Laureatów poznamy             w październiku 2023 roku podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.

 

WYSTAWY CZASOWE

 

KOBIETA ZMIENNĄ JEST

Wystawa Fotoklubu Zamek
Do 20 stycznia
Hol Wschodni
Wstęp wolny

 

Autorem wystawy jest Andrzej Czapiewski, członek Fotoklubu Zamek i FGT Kontur. Fotografią interesuje się od 1997 roku. Od 2014 roku pasjonuje się fotografią kreatywną, łączy obrazy i ich fragmenty w nową całość. Wystawa „Kobieta zmienną jest” to wynik życiowych doświadczeń i dwóch lat pracy w programach graficznych.

 

 

CZERWONY – HISTORIE INDYWIDUALNE

Wystawa zbiorowa członków Fotoklubu Zamek 

26 stycznia (czwartek) do 28 lutego (wtorek), 

Wernisaż 26 stycznia, godz. 18:00

Hol Wschodni 

Wstęp wolny

 

„Czerwony - historie indywidualne” to  wystawa odzwierciedlająca różnorodność zainteresowań i sposobu postrzegania rzeczywistości przez członków Fotoklubu Zamek. 

Kolor czerwony jako tło lub jako obiekt jest łącznikiem pomiędzy pojedynczymi opowieściami zapisanymi w formie zdjęć. Jego odcienie, z jednej  strony podkreślają bogate spektrum prezentowanych tematów/ekspresji, a z drugiej spajają wszystkie prace w jedną zamkniętą całość przy zachowaniu indywidualności każdego z autorów.  

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. 

Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim. 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.

 

WYSTAWY STAŁE

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE/ RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI/ MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

 

WIEŻA DZWONÓW

 

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Poniedziałek – środa: nieczynna

Czwartek – niedziela: wieża czynna w godzinach 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)

1 stycznia – Zamek nieczynny

5 stycznia – Wieża Dzwonów czynna w godz. 12:00 – 18:00

Wieża Dzwonów czynna od czwartku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00 (poniedziałek-środa wieża nieczynna)

 

 

 

WKRÓTCE

532. rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką

2 lutego (czwartek), godz. 16:00 – seans, godz. 17:00 – spacer

Kino Zamek, dziedzińce Zamku

Wstęp wolny (liczba miejsc na pokaz filmu ograniczona, bezpłatne wejściówki na seans do odbioru w dniu wydarzenia w kasie Zamku oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej)


2 lutego 1491 roku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się ślub księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka. W rocznicę książęcego ożenku Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po dziedzińcach zamkowych z przewodnikiem – Tomaszem Wieczorkiem.

„ZAMEK SZCZECIŃSKI”

Film archiwalny, udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)

Autor archiwalnych zdjęć Witold Chromiński

Opracowanie Ryszard Kotla, konsultacja merytoryczna Tomasz Wieczorek

Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

Digitalizacja Zbigniew Pryjmak, realizacja Studio nagraniowe Elvis van Tomato

Archiwalny materiał filmowy (autorstwa Witolda Chromińskiego), do którego zdjęcia powstały w latach 1958-1961. Materiał odnaleziono w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i poddano cyfrowej rekonstrukcji. Zrekonstruowany film miał swoją premierę w 100-lecie urodzin autora, w roku 2013. Pierwotny, niemy materiał składał się z trzech taśm i trwał łącznie niewiele ponad 24 minuty, a podczas pierwszych projekcji komentarz do niego wygłaszany był na żywo. Dokument uzupełniono uwagami z off-u, ale zachowano charakterystyczny odgłos projektora, towarzyszący oryginalnej wersji. 

Materiał prezentuje Zamek i jego otoczenie, a także zrujnowane, prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Film dokumentuje też pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Zamku (odbudowy Skrzydła Północnego), katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus tuż przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi.

Po seansie (o godz. 17:00) zaplanowano spacer po zamkowych dziedzińcach. Zbiórka uczestników przy wieży zegarowej, wstęp wolny. Trasa zwiedzania: Duży Dziedziniec (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona oraz makieta Zamku w skali 1:100). Zakończenie zwiedzania nastąpi przy pomniku księcia Bogusława i Anny Jagiellonki.


24 marca - rocznica urodzin Lubinusa 



 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, wydarzeniach w Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test