Zebranych, wśród których byli obecni starosta gryficki Ryszard Chmielowicz, wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, główny specjalista do spraw kultury i sportu Henryk Chmiel, prezes Związku kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Romuald Podmokły przywitała Helena Kudełka przewodnicząca koła Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
Główna uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 18 listopada w Szczecinie. W związku z tym, że nie wszyscy mogli w niej uczestniczyć zorganizowano uroczystość w Gryficach w trakcie której odznaczenia odebrali:
Ryszard Chmielowicz - starosta gryficki,
Andrzej Szczygieł - burmistrz Gryfic,
Helena Dendura,
Józef Domagalski,
Helena Kudełka,
Józefa Dynarska,
Irena Michnicz,
Rozalia Mielnikiewicz,
Halina Robacka,
Kazimiera Szeweła.
Podsumowując uroczystość Helena Kudełka przedstawiła krótką informację o deportacjach do pracy przymusowej w III Rzeszy.
Szacuje się, że liczba deportowanych z całej Europy wynosi 2 mln 860 tys. osób, do tego należy doliczyć 200 tys. więźniów obozów koncentracyjnych wykonujących pracę przymusową.
Zatrudnieni w Rzeszy polscy robotnicy przymusowi stanowili 25% całej cudzoziemskiej siły roboczej pozyskanej z Europy.
Z ich pracy korzystały największe koncerny niemieckie Siemens, IG-Farben, BMW oraz rolnictwo.
Dla polskich pracowników wprowadzono szereg przepisów które w sposób dotkliwy i wyjątkowy na tle innych cudzoziemskich robotników dyskryminowały Polaków w tym obowiązkowy znaczek „P”.
W Warszawie na Powązkach znajduje się pomnik odsłonięty w maju 1996 roku. Na pamiątkowej tablicy umieszczono napis „Pamięci Polek i Polaków deportowanych do prac niewolniczych w III Rzeszy w latach 1939 – 1945. Autorem pomnika jest Witold Marcewicz. Monument przedstawia robotnika trzymającego w ręku koło, wznoszącego wzrok w kierunku znajdującego się powyżej orła.
Po części oficjalnej znalazł się czas na swobodną wymianę poglądów przy kawie.
Napisz komentarz
Komentarze