Reklama dotacje rpo

Odznaczenia dla osób represjonowanych przez III Rzeszę

W Sali Urzędu Miejskiego w Gryficach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji wręczenia Złotych Medali za Zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.
Odznaczenia dla osób represjonowanych przez III Rzeszę

Zebranych, wśród których byli obecni starosta gryficki Ryszard Chmielowicz, wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, główny specjalista do spraw kultury i sportu Henryk Chmiel, prezes Związku kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Romuald Podmokły przywitała Helena Kudełka przewodnicząca koła Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę. 

Główna uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 18 listopada w Szczecinie. W związku z tym, że nie wszyscy mogli w niej uczestniczyć zorganizowano uroczystość w Gryficach w trakcie której odznaczenia odebrali: 

Ryszard Chmielowicz - starosta gryficki,

Andrzej Szczygieł - burmistrz Gryfic,

Helena Dendura,

Józef Domagalski,

 Helena Kudełka,

Józefa Dynarska, 

Irena Michnicz,

Rozalia Mielnikiewicz,

Halina Robacka,

Kazimiera Szeweła.

Podsumowując uroczystość Helena Kudełka przedstawiła krótką informację o deportacjach do pracy przymusowej w III Rzeszy.

Szacuje się, że liczba deportowanych z całej Europy wynosi 2 mln 860 tys. osób, do tego należy doliczyć 200 tys. więźniów obozów koncentracyjnych wykonujących pracę przymusową.

Zatrudnieni w Rzeszy polscy robotnicy przymusowi stanowili 25% całej cudzoziemskiej siły roboczej pozyskanej z Europy.

Z ich pracy korzystały największe koncerny niemieckie Siemens, IG-Farben, BMW oraz rolnictwo.

Dla polskich pracowników wprowadzono szereg przepisów które w sposób dotkliwy i wyjątkowy na tle innych cudzoziemskich robotników dyskryminowały Polaków w tym obowiązkowy znaczek „P”.

W Warszawie na Powązkach znajduje się pomnik odsłonięty w maju 1996 roku. Na pamiątkowej tablicy umieszczono napis „Pamięci Polek i Polaków deportowanych do prac niewolniczych w III Rzeszy w latach 1939 – 1945.  Autorem pomnika jest Witold Marcewicz. Monument przedstawia robotnika trzymającego w ręku koło, wznoszącego wzrok w kierunku znajdującego się powyżej orła.

Po części oficjalnej znalazł się czas na swobodną wymianę poglądów przy kawie. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test