Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – grudzień 2022
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
Jarmark Bożonarodzeniowy fot. Robert Stachnik

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).

 

24 grudnia – Zamek nieczynny

25 grudnia – Zamek nieczynny

26 grudnia – Centrum Informacji i Wieża Dzwonów czynne w godzinach 11:00 – 17:00

30 grudnia – Wieża Dzwonów, wstęp bezpłatny, godz. 11:00 – 17:00

31 grudnia – Zamek nieczynny

 

W dniach 9,10,11 grudnia Wieża Dzwonów czynna w godzinach Jarmarku Bożonarodzeniowego:

9 grudnia (piątek) – 16:00 – 20:00

10 grudnia (sobota) – 12:00 – 20:00

11 grudnia (niedziela) – 12:00 – 18:00

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

 

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2022

9-11 grudnia (piątek-niedziela)

9 grudnia (piątek) – 16:00 – 20:00

10 grudnia (sobota) – 12:00 – 20:00

11 grudnia (niedziela) – 12:00 – 18:00

Dziedzińce Zamku oraz Hol Wschodni (wejście A), wstęp wolny

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Partner: Województwo Zachodniopomorskie

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz

 

Jak co roku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na Zamku na odwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym pozwolą poczuć magię świąt i związanych z nimi tradycji. 

Kiermasz wystawców, którzy zaprezentują produkty regionalne i wyroby rękodzielnicze potrwa trzy dni (weekend 9 - 11 grudnia). Na stoiskach z rękodziełem będzie można kupić świąteczne ozdoby i prezenty, a w Alei zachodniopomorskich smaków zaopatrzyć się w smaczne kulinaria (od świątecznych pierników przez mięsa i wędliny po produkty nabiałowe oraz przetwory warzywne i rybne). Także Zamek uruchomi swoje stoisko (w Holu Wschodnim, wejście A), gdzie organizowane będą m.in. quizy dla dzieci i dorosłych, kącik zabaw dla dzieci, a także kupić będzie można świąteczne pierniki, zamkowe gadżety i publikacje. 

Zamek zaplanował bogaty program artystyczny towarzyszący jarmarkowi z koncertami, spektaklami, konkursami i wspólnym kolędowaniem. Najmłodszych zaprasza m.in. na interaktywne przedstawienia teatralne i spotkania z Mikołajem. Będzie bajkowa zagroda renifera Świętego Mikołaja oraz karuzela wenecka. W paradzie z Reniferem Rudolfem z udziałem Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą aktorzy i animatorzy w świątecznych strojach, żonglerzy oraz szczudlarze. 

Zakochane pary mogą spotkać się w romantycznej scenerii pod jemiołą, a wszyscy chętni zatrzymać magiczne chwile korzystając z fotobudki. Odbędzie się też pokaz tworzenia rzeźb z lodu.

Podczas jarmarku rozbrzmiewać będą świąteczna muzyka i kolędy. Chętni mogą spróbować swoich sił w muzycznym karaoke oraz uczestniczyć  w konkursach i quizach o tematyce świątecznej. W niedzielę, na zakończenie Jarmarku, Zamek zaprasza na koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Organizatorzy zachęcają gości do ciekawego doboru garderoby, ponieważ zaplanowano m.in. konkurs na najładniejszy strój świąteczny.

Tradycyjnie już zamkowe dziedzińce zdobić będą świąteczne drzewka przekazane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie. W centrum Dużego Dziedzińca stanie kilkunastometrowa choinka, udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami, a na obu dziedzińcach 35 mniejszych choinek. 

Nie zabraknie także iluminacji świątecznych. Na zamkowych elewacjach mienić się będą płatki śniegu, a na Wieży Dzwonów (wyjątkowo od strony wewnętrznej – od strony Dziedzińca Menniczego) pojawi się Mikołaj z zaprzęgiem reniferów.

W tym roku Zamek mając na względzie oszczędność energii zarówno w czasie jarmarku, jak i w całym okresie świątecznym, świąteczne iluminacje uruchamiał będzie tylko do godz.22 w dni powszednie, a w weekendy (od piątku do niedzieli) – do godz. 23.

 

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2022

9 grudnia (piątek), godz. 16:00-20:00

16:00    Skrzaty witają gości jarmarku, uroczyste rozpoczęcie 

16:30    Opowieść o zapomnianych zabawkach  - spektakl dla dzieci

Spotkanie ze Świętym Mikołajem – program animacyjny dla dzieci

18:30    Zabawy i konkursy dla dzieci 

19:00    Koncert Chóru Dziecięcego Voci Veloci Państwowej Szkoły Muzycznej I w Szczecinie

             

10 grudnia (sobota), godz. 12:00-20:00

12:00    Skrzaty witają gości jarmarku, konkursy i zabawy dla dzieci 

12:30    Bubble Show - pokaz artystyczny: świat baniek mydlanych

13:00    Magia i iluzja - pokaz świąteczny 

13:30    Świąteczne karaoke 

14:00    Spotkanie z Bałwankiem Olafem

14:30    Świąteczne zagadki i konkursy dla całych rodzin

15:30    Parada z Reniferem Rudolfem z udziałem Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego

16:30    Opowieść o zapomnianych zabawkach  - spektakl dla dzieci

17:40     Koncert Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego

18:40     Konkursy i zabawy dla dzieci

18:50     Koncert zespołu Optymalni

19:30     Fabryka Świętego Mikołaja –fire show 

 

11 grudnia (niedziela), godz. 12:00-18:00

12:00    Skrzaty witają gości jarmarku

12:30    Świąteczna Zumba

13:00    Elfy w tarapatach – spektakl i animacje dla dzieci

Szczudlarze i animatorzy - program animacyjny w przestrzeni jarmarku

14:30    Magia i iluzja - pokaz świąteczny

15:00    Spotkanie ze Świętym  Mikołajem i konkurs na najładniejszy strój świąteczny 

15:30    Lew Kriss - interaktywny pokaz cyrkowy z uczestnikami jarmarku

17:00    Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie

 

Dodatkowe atrakcje (bezpłatne): 

- fotobudka

- malowanie buziek

- popcorn, wata cukrowa

- karuzela wenecka

- pokaz tworzenia rzeźb z lodu

- zagroda renifera św. Mikołaja

-„Aleja zachodniopomorskie smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego” i inne kiermasze

- stoisko informacyjno-promocyjne Zamku (wejście A) – quizy, zabawy, atrakcje dla najmłodszych

 

Dodatkowe atrakcje (płatne): 

- Wieża Dzwonów

 

 

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie 

 

 

KINO ZAMEK

 

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

59. URODZINY KINA ZAMEK

28-30 grudnia 2022

 

Kino Zamek świętuje 59. urodziny! Z tej okazji jedno z najstarszych kin w Szczecinie zaprasza na pokazy wyjątkowych tytułów. W dniach 28-30 grudnia zaprezentowane zostaną cztery znakomite filmy, doceniane na międzynarodowych festiwalach.   

 

AFTERSUN

28 grudnia (środa), godz. 19:00

dramat, Wielka Brytnia/USA 2022 (101 min)

Reżyseria Charlotte Wells

Obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

Debiut Charlotte Wells miał premierę na festiwalu w Cannes i z miejsca stał się sensacją sezonu. Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby karta z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej wstrząsających portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film                          z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, dojrzewaniu, ale także chorobie. Ogromna w tym zasługa Paula Mescala oraz Frankie Corio, którzy tworzą jeden z najbardziej niezwykłych duetów ojciec-córka w historii kina. Wells używa sprawdzonych chwytów (jak home videos), ale w sposób świeży i zaskakujący. Porusza w nas najczulsze struny. Od premiery canneńskiej minęło pół roku, a w mojej głowie Queen i David Bowie wciąż wybijają rytm w nieśmiertelnym utworze Under Pressure. Magia kina. (opis Marcin Pieńkowski/American Film Festival)

JEDEN Z FAWORYTÓW SEZONU NAGRÓD 2022/2023. 4 NOMINACJE DO GOTHAM AWARDS, 16 NOMINACJI DO BRITISH INDEPENDENT FILM AWARDS, NOMINACJA DO EUROPEJSKICH NAGRÓD FILMOWYCH.

 

W GORSECIE

29 grudnia (czwartek), godz. 19:00

dramat, Austria/Francja/Niemcy/Luksemburg 2022 (113 min)

Reżyseria Marie Kreutzer

Obsada: Vicky Krieps, Florian Teichtmeister, Katharina Lorenz

Cesarzowa Sisi jest jedną z największych wiedeńskich atrakcji turystycznych, jej twarz widnieje na niezliczonych pamiątkach, a klasyczna już trylogia filmowa z Romy Schneider wyświetlana jest w austriackiej telewizji w każde święta. Jej wizerunek jest jednak zatrzymany w czasie, reżyserka Marie Kreutzer sięga po inny moment życiowy znanej postaci – ukazuje Elizabeth kiedy kończy 40 lat i zaczyna być postrzegana przez pryzmat swojego wieku, nie dokonań czy aspiracji. Sisi pragnie uniknąć wtłoczenia w sztywny gorset oczekiwań, chce równocześnie zabezpieczyć swoje dziedzictwo.

DWIE NAGRODY NA FESTIWALU W CANNES, AUSTRIACKI KANDYDAT DO OSCARA W KATEGORII NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.

 

CHŁOPIEC Z NIEBIOS

30 grudnia (piątek), godz. 19:00

dramat, Szwecja/Dania/Finlandia/Francja 2022 (126 min)

Reżyseria Tarik Saleh

Obsada: Tawfeek Barhom, Fares Fares, Makram Khoury

Nagrodzony za najlepszy scenariusz w Cannes film Tarika Saleha – autora głośnych „Metropii” oraz „Morderstwa w hotelu Hilton”. „Chłopiec z niebios” to wytrawny thriller polityczny, błyskotliwa wersja „House of Cards” w egzotycznej scenerii. Po śmierci wielkiego imama rozpoczyna się brutalna walka o władzę – pełna korupcji, manipulacji i rozlewu krwi na najwyższych szczeblach. Syn rybaka zostaje studentem na prestiżowym kairskim uniwersytecie. Po kilku dniach na uczelni zostaje wplątany w szpiegowską intrygę. Próbuje kierować się swoimi ideałami, jednak szybko traci złudzenia. Pochodzący ze szwedzko-egipskiej rodziny Saleh kreśli swój film ostrymi odcieniami. To nie tylko fascynujące, świetnie zrealizowane political fiction, ale również oskarżycielski portret współczesnego Egiptu. Film był realizowany w całości w Turcji. W Kairze z pewnością będzie budził ogromne kontrowersje, a może nawet trafi na półkę. (źródło: Marcin Pieńkowski/MFF Nowe Horyzonty)

ZNACZĄCA NAGRODA NA FESTIWALU W CANNES I SZWEDZKI KANDYDAT DO OSCARA W KATEGORII NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY.

 

PIĘĆ DIABŁÓW

28 grudnia (środa), godz. 17:00

29 grudnia (czwartek), godz. 17:00

30 grudnia (piątek), godz. 17:00

dramat, Francja 2022 (96 min)

Reżyseria Léa Mysius

Obsada: Adèle Exarchopoulos, Sally Dramé, Swala Emati

Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z „Życia Adeli” Adèle Exarchopoulos), która jest trenerką aqua aerobiku, a po pracy pływa w jeziorze pod czujnym okiem córki. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siostra męża Joanne – tajemnicza Julia. Zaintrygowana tą niespodziewaną obecnością dziewczynka „kradnie” jej zapach i odtwarzając go, przenosi się w przeszłość kobiety. Zaczyna tym samym odkrywać zaskakujące sekrety i wskrzeszać historię, która wpłynęła na los jej rodziny. Najnowszy film Léi Mysius – reżyserki znakomitej „Avy” – to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach                     i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie. (opis Nowe Horyzonty)

FESTIWALE/NAGRODY:Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Sitges - Catalonian International Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.

 

 

 

TEATR

Spektakl dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat:

MISIACZEK

17,18 grudnia (sobota, niedziela), godz. 9:30

Sala 101, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun) 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska 

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

Zamkowe Wieczory Książęce 2022

Filozof i patelnia, czyli Inne oświecenie 

4 grudnia (niedziela), godz. 16:00 

Sala Anny Jagiellonki

Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral

Bilety: 10 zł

 

Wiek XVIII w kulturze ukraińskiej przyniósł wybitne osiągnięcia muzyczne i literackie.                             W Ukrainie urodził się wówczas najwybitniejszy na terenie całej Słowiańszczyzny filozof, pedagog, poeta – Hryhorij Skoworoda. Przez większą część życia był …wędrownym nauczycielem, noszącym przy sobie wraz z całym skromnym dobytkiem rękopisy utworów. Jego dzieła silnie wpłynęły na późniejszą kulturę ukraińską, a dla polskich słuchaczy mogą być odkryciem, bowiem pokazują nieznaną stronę epoki oświecenia. Na opowieść o tej niezwykłej postaci i czasach, w jakich przyszło jej żyć, w trzechsetną rocznicę urodzin Skoworody zapraszają dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.

 

III OGÓLNOPOLSKI KONKURS WOKALNY                       IM. STANISŁAWA JOPKA 

 

I etap – przesłuchania lokalne

Zgłoszenia online do 10 stycznia 2023

Termin przesłuchań: 14 stycznia 2023, godz. 11:00

Kino Zamek

Rejestracja online: mazowsze.waw.pl/konkurs

 

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu. 

Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową. Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu - tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył, aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie. Śpiewał w 36. językach. Kochał scenę, a jego kunszt wykonawczy wzbudzał zachwyt, uwielbienie i podziw na całym świecie. Nazwanie imieniem solisty - Stanisława Jopka organizowanego przez „Mazowsze” Konkursu Wokalnego, było dla organizatorów oczywiste i naturalne. 

W obecnym roku inaugurowana jest już trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych, w tym w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat. 

Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. Laureatów poznamy             w październiku 2023 roku podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie.

 

WYSTAWY CZASOWE

 

KONIE. PASJA I SZTUKA

Wystawa Fotoklubu Zamek

Do 8 grudnia

Hol Wschodni

Wstęp wolny

 

Wystawa prac dwóch autorek Marty Płachty (zdjęcia) oraz Joanny Ignor (rysunki), które podkreślają: Miłość do koni to uczucie, które często zamienia się w pasję trwającą całe życie. Nasza pasja jednak nie ogranicza się tylko do koni. Obie jesteśmy artystycznymi duszami, a konie są głównym tematem naszej twórczości. Poznałyśmy się w... stajni. Przyjaźnimy od wielu lat. 

Marta Płachta - jej przygoda z fotografią (w ogóle) zaczęła się od kolekcjonowania pocztówek z końmi. Któregoś dnia postanowiła sama chwycić za aparat. Pierwsze zdjęcia wykonała jako szesnastolatka Zenitem 11. Od tej pory jej mistrzynią fotografii koni stała się Zofia Raczkowska. W plecaku – obok sprzętu foto – Marta Płachta zawsze ma schowane marchewki dla swoich modeli. Fotografowała konie w najlepszych polskich stadninach, w Portugalii oraz żyjące w stanie półdzikim koniki polskie w lesie. Zwiedzający Zamek już po raz drugi mogą zobaczyć prace tej autorki. W ubiegłoroczne wakacje Fotoklub Zamek prezentował jej indywidualną wystawę „Lizbona. Portugalskie serce”

 

Joanna Ignor  - konie to jej pasja i praca. Z zawodu zootechnik, doktor nauk rolniczych (praca doktorska z hodowli koni), technik weterynarii, zoofizjoterapeuta, instruktorka jazdy konnej, wykładowca akademicki, sędzia jeździecki, ale także hodowca psów rasy owczarek belgijski Groenendael. Od lat pasjonują ją także malarstwo i rysunek. Maluje głównie konie, psy i koty. Ma kasztanowatą klacz oraz dwa owczarki belgijskie, które zdobywają najwyższe nagrody na wystawach psów rasowych.

 

KOBIETA ZMIENNĄ JEST

Wystawa Fotoklubu Zamek
16 grudnia 2022 – 15 stycznia 2023

Wernisaż 16 grudnia (piątek), godz. 18:00
Hol Wschodni
Wstęp wolny

 

Autorem wystawy jest Andrzej Czapiewski, członek Fotoklubu Zamek i FGT Kontur. Fotografią interesuje się od 1997 roku. Od 2014 roku pasjonuje się fotografią kreatywną, łączy obrazy i ich fragmenty w nową całość. Wystawa „Kobieta zmienną jest” to wynik życiowych doświadczeń i dwóch lat pracy w programach graficznych.

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

Wystawy plenerowe

Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

SPACER TEMATYCZNY „NA DWORZE JANA FRYDERYKA”

2, 3, 4 grudnia (piątek, sobota, niedziela), godz. 13:30

Zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu

Bilety: 15 zł


Z okazji 480. rocznicy urodzin Jana Fryderyka przenieśmy się opowieściami do XVI w., aby lepiej poznać szczecińskiego księcia oraz osoby z jego najbliższego otoczenia. Jan Fryderyk, jeden z najznamienitszych przedstawicieli dynastii Gryfitów, zasłynął jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiej siedziby książęcej, nadając jej znane do dziś charakterystyczne kształty. Podczas spaceru poznamy m.in. ulubione rezydencje księcia słynącego z umiłowania luksusu, dowiemy się jakie stroje i inne drogocenne przedmioty były w jego posiadaniu. Elementem spaceru będzie również wystawa plenerowa "Jan Fryderyk - miłośnik luksusu".

 

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

Przedłużona do 29.01.2023 roku

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. 

Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim. 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.

 

WYSTAWY STAŁE

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE/ RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI/ MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

 

WIEŻA DZWONÓW

 

Bilety 10 zł, 6 zł ulgowy

Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych ze względu na bezpieczeństwo punkt widokowy może być czasowo zamykany.

Poniedziałek – wtorek: nieczynna

Środa – niedziela: czynna w godzinach 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście 16:30)

W dniach 9,10, 11 grudnia Wieża Dzwonów czynna w godzinach Jarmarku Bożonarodzeniowego:

9 grudnia (piątek) – 16:00 – 20:00

10 grudnia (sobota) – 12:00 – 20:00

11 grudnia (niedziela) – 12:00 – 18:00

 

24 i 25 grudnia – nieczynna

26 grudnia – czynna w godzinach 11:00 – 17:00

30 grudnia – Wieża Dzwonów, wstęp bezpłatny, godz. 11:00 – 17:00

31 grudnia – nieczynna

 

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. 

Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.


Folder Jan Fryderyk

Jarmark Bożonarodzeniowy fot. Robert Stachnik

Jarmark Bożonarodzeniowy fot. Robert Stachnik

Jarmark Bożonarodzeniowy fot. Robert Stachnik

Pięć diabłów kadr


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test