Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
1 listopada – Zamek nieczynny
11 listopada – Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej oraz Wieża Dzwonów czynne w godz. 10:00 – 18:00
WYDARZENIA MIESIĄCA
PREMIERA POLSKIEGO WYDANIA KRONIKI PAULA FRIEDEBORNA „HISTORYCZNY OPIS MIASTA SZCZECINA” Z 1613 roku
10 listopada (czwartek), godz. 9:00 (wstęp wyłącznie na zaproszenia)
16 listopada (środa), godz. 17:30 - spotkanie otwarte, obowiązują bezpłatne wejściówki - do odebrania w kasie Zamku
Sala Anny Jagiellonki (wejście A, I p.)
PREMIERA polskiego wydania kroniki Paula Friedeborna z 1613 r. „Historyczny opis miasta Szczecina” - spotkanie z udziałem przedstawicieli zespołu badaczy (m.in. tłumaczy, recenzentów), którzy opracowali polskie wydanie.
Przekład kroniki możliwy był w ramach projektu transgranicznego INT 188, który Zamek realizuje wraz z Dominikanerkloster Prenzlau dzięki dofinansowaniu z UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program Współpracy INTERREG VA Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” EFRR INTERREG VA.
43. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ
18-20 listopada 2022
Sala Kina Zamek, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku
Pomorskie Spotkania z Diaporamą to organizowany przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie już po raz 43. konkurs, na który rokrocznie napływają prace z całego świata. Jedyna międzynarodowa impreza tego typu w Polsce, od kilkudziesięciu lat objęta patronatami Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) oraz Fotoklubu RP.
Przez te lata Szczecin stawał się polską stolicą diaporamy, a publiczność mogła doświadczać niezwykłej sztuki umiejscowionej pomiędzy fotografią a filmem. Ogromny wkład w rozwój tego przedsięwzięcia wnieśli ceniona artystka fotografik Krystyna Łyczywek oraz Leszek Kurpiewski, wieloletni komisarz Spotkań.
Tegorocznym pokazom konkursowym towarzyszyć będzie prezentacja diaporam laureatów poprzednich edycji oraz pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Obraz trzeci” w reżyserii Krzysztofa Kuźnickiego i Anny Wiśniewskiej.
Film „Obraz trzeci” jest sentymentalnym wspomnieniem czasów diaporamy analogowej i jej istoty - magicznego momentu powstawania ulotnego, tzw. trzeciego obrazu. Obraz ten, niby taki sam, powstaje jednak za każdym razem inaczej. Manualnie. Zależny jest od drżenia rąk autora, emocji, napięcia. W diaporamie analogowej ograniczenia pojedynczych przezroczy – brak korekty, niemożliwość przekadrowania, fotomontażu, były wyzwaniem dla kreatywnego podejścia autorów, a pokazy prac ulotnym niepowtarzalnym spektaklem. Jest to także wspomnienie historii Pomorskich Spotkań z Diaporamą i ludzi, którzy odcisnęli na niej swoje piętno.
Diaporama to utwór cyfrowy, którego granice znajdują się pomiędzy udźwiękowionym pokazem zdjęć a filmem. Nośnikiem obrazu są pojedyncze zdjęcia, które przenikają się z kolejnymi tworząc w ten sposób trzeci - nieistniejący obraz. Dopuszczalne jest wykorzystywanie elementów filmu przy zachowaniu odpowiednich proporcji (casty). Kompozycja poszczególnych zdjęć konstruowana jest w oparciu o scenariusz. Dynamika projekcji – sposób przenikania się obrazów - tworzy integralną całość ze ścieżką dźwiękową. W diaporamie analogowej nośnikiem obrazu były przenikające się na jednym polu obrazowym slajdy. Jednak diaporama przeszła proces zmian technologicznych od udźwiękowionych przezroczy do prac cyfrowych. Współczesna sztuka diaporamy odpowiada wyzwaniom skomputeryzowanego świata.
Konkursowe diaporamy podejmują wiele zróżnicowanych tematów, np.: przyroda, ekologia, aktualne problemy społeczne związane z klimatem, izolacją z powodu pandemii czy życiem kobiet we współczesnym świecie. Prace najczęściej inspirowane są sztuką i historią cywilizacji.
Organizowany przez Zamek konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:
- diaporama klasyczna (przenikania nie zawierają elementów ruchu)
- fotokast (dopuszczalny ruch w przenikaniach, dopuszczalne sekwencje filmowe).
Program wydarzenia:
18 listopada (piątek)
Zamknięta preselekcja zgłoszonych do Konkursu prac
godz. 19:00 – otwarcie 43. Pomorskich Spotkań z Diaporamą (obowiązują bezpłatne wejściówki)
Pokaz filmu „Obraz trzeci” reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
zdjęcia Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Jakub Romanowski, muzyka Piotr Klimek
Produkcja Stowarzyszenie Kamera, 2022, 15min
Pokaz diaporam laureatów poprzednich edycji Pomorskich Spotkań z Diaporamą
19 listopada (sobota)
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
godz. 13:00 – 15:00 pokazy konkursowe (bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Zamku, ilość miejsc ograniczona)
godz. 16:00 pokazy konkursowe cd.
20 listopada (niedziela)
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
godz. 12:00 – ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień
godz. 13:00 – pokaz nagrodzonych diaporam
JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2022
Zgłoszenia wystawców do 8 listopada 2022
Jarmark 9-11 grudnia (piątek-niedziela)
dziedzińce zamku, wstęp wolny
Organizator Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Partner Województwo Zachodniopomorskie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie serdecznie zaprasza wystawców do zaprezentowania swoich produktów podczas tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbędzie się na zamkowych dziedzińcach w dniach 9-11 grudnia 2022 r.
Zainteresowani wynajmem powierzchni proszeni są o zapoznanie się z regulaminem wydarzenia oraz wypełnienie i odesłanie karty zgłoszenia (do pobrania ze strony internetowej Zamku lub w CIKiT) do dnia 8.11.2022 (włącznie) na adres e-mail: [email protected] lub złożenie jej osobiście w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku.
Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany od lat przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie doskonale wpisuje się w europejskie tradycje kiermaszów świątecznych i spotkań w niezwykłej atmosferze. Na odwiedzających czeka w tym roku wiele atrakcji, które zarówno dzieciom, jak i dorosłym pozwolą poczuć magię świąt i związanych z nimi tradycji.
Na Dużym Dziedzińcu stanie kilkunastometrowa choinka, udekorowana barwnymi ozdobami i światełkami. Będzie można zajrzeć do bajkowej zagrody renifera Świętego Mikołaja. Atrakcją będzie także karuzela wenecka. Zakochane pary będą mogły spotkać się w romantycznej scenerii pod jemiołą, a wszyscy chętni zatrzymać magiczne chwile korzystając z fotobudki. Odbędzie się także pokaz tworzenia rzeźb lodu.
Na stoiskach z rękodziełem zakupić będzie można świąteczne ozdoby i prezenty, a w smaczne kulinaria oraz produkty regionalne zaopatrzyć się w Zachodniopomorskiej Alei Smaków.
Zamek zaplanował bogaty program artystyczny z koncertami, spektaklami, konkursami i wspólnym kolędowaniem. W paradzie z Reniferem Rudolfem z udziałem Orkiestry Dętej po zamkowych dziedzińcach przechadzać się będą aktorzy i animatorzy w świątecznych strojach, żonglerzy oraz szczudlarze. Najmłodszych zapraszamy na interaktywne przedstawienia teatralne i spotkania z Mikołajem. Podczas Jarmarku królować będzie świąteczna muzyka i kolędy. Chętni będą mogli spróbować się w muzycznym karaoke oraz uczestniczyć w konkursach i quizach o tematyce świątecznej. W niedzielę na zakończenie Jarmarku zapraszamy do wspólnego kolędowania na żywo z Teatrem Gwitajcie.
Przez trzy dni trwania imprezy aktywny będzie kiermasz wystawców, który zaprezentuje wyroby rękodzielnicze, produkty spożywcze, przetwórstwo mięsne, mleczne warzywne i rybne.
Organizatorzy zachęcają gości do ciekawego doboru garderoby, ponieważ zaplanowano m.in. konkurs na najładniejszy strój świąteczny.
Nie zabraknie także tradycyjnych iluminacji świątecznych. Na zamkowych elewacjach mienić się będą płatki śniegu, a na Wieży Dzwonów pojawi się Mikołaj z zaprzęgiem reniferów.
KINO ZAMEK
Kino Zamek (wejście A)
Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl
Premiera filmu Marka Osajdy „Lex Drewinski w Kosmosie”
4 listopada (piątek), godz.17:00, (wstęp na zaproszenia)
Lex Drewinski w Kosmosie
Scenariusz i reżyseria Marek Osajda
Zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz
"Lex Drewinski w Kosmosie" to film dokumentalny zrealizowany przez Marka Osajdę (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) w duecie twórczym, z montażystą i autorem zdjęć Bartoszem Jurgiewiczem. Historia ikony plakatu – pochodzącego ze Szczecina wybitnego plakacisty, nagradzanego na prestiżowych konkursach na całym świecie prof. Lexa Drewinskiego. Opowieść o jego życiu, karierze artystycznej, drodze do sukcesu i podejściu do sztuki oraz roli artysty, ale także poruszająca opowieść o plakacie, w którym zgodnie z zasadą profesora Drewinskiego less is more (mniej znaczy więcej).
Marek Osajda: Pomysł realizacji filmu o profesorze Drewinskim zrodził się przed dwoma laty podczas nagrywania krótkiego materiału wideo przybliżającego jego postać na okoliczność wręczenia mu prestiżowej nagrody „Pro Arte” Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za całokształt twórczości. Jego kandydaturę do nagrody zgłosił wtedy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, co znacząco wpłynęło na przyszłość naszej produkcji, bo „Lex Drewinski w Kosmosie” został przez Zamek ostatecznie sfinansowany. Podczas tamtego spotkania postać profesora Lexa Drewinskiego bardzo nam się spodobała, ciekawie opowiadał wtedy o swoim życiu i twórczości, znaliśmy jego artystyczne i znaczące dokonania. Pomysł na film wydał nam się bardzo ciekawy, bo droga życiowa i artystyczna Lexa Drewinskiego była pod wieloma względami bardzo inspirująca. Niedługo potem przystąpiliśmy do pracy nad dłuższym dokumentem przybliżającym postać tego wybitnego i utytułowanego artysty (fragmenty tamtego, nagranego przed dwoma laty, filmiku wykorzystaliśmy w dokumencie "Lex Drewinski w Kosmosie"). Realizacja była trudna, co związane było oczywiście z epidemią koronawirusa oraz licznymi zawodowymi zobowiązaniami profesora Drewinskiego. Jednak udało się nam zbudować wzajemne zaufanie. A profesor Drewinski bardzo zaangażował się w realizację filmu, wielokrotnie pomagał, dodawał też własne pomysły, dzielił się spostrzeżeniami. Np. zaproponował włączenie do filmu tak zwanych ruchomych i pisanych plakatów. Osobiście też stworzył logo z tytułem filmu, a do współpracy z nami namówił syna Kiryka Drewinskiego, którego piosenka zabrzmiała w finale naszej produkcji.
LEX DREWINSKI
Urodził się w 1951 roku w Szczecinie. Studia i dyplom z wyróżnieniem w pracowni plakatu prof. Waldemara Świerzego w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Doktorat w Akademii Sztuki w Poznaniu. Habilitacja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Nominacja na profesora sztuk plastycznych (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Od roku 1981 współpraca w charakterze plakacisty z Pol-Filmem w Warszawie. 1983-1985 reżyser i scenarzysta w Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. W roku 1985 emigruje do Berlina Zachodniego, gdzie m.in. kształci się w dziedzinie grafika komputerowego (Instytut CIMDATA GmbH). W roku 1992 wygrywa konkurs na stanowisko profesora na Wydziale Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy), gdzie prowadził własną pracownię Grafik-Design Konzeption und Entwurf do roku 2017. Równolegle od roku 2010 do chwili obecnej jest kierownikiem Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2002 do 2016 roku stały felietonista kwartalnika dla projektantów 2+3D. Członek honorowy STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) oraz Union of Designers. Honorowy Obywatel Miasta Szczecin. Człowiek Roku 2017 (plebiscyt GS24.pl Głos Szczeciński). Za swoje prace uzyskał ponad 200 nagród i wyróżnień, głównie międzynarodowych. [źródło: Akademia Sztuki w Szczecinie]
MAREK OSAJDA
Rocznik 1956. Ukończył Historię na Uniwersytecie w Poznaniu oraz Pomagisterskie Dzienne Studia Dziennikarskie (specjalizacja telewizyjna i reportaż pisany) w Warszawie. Pracował w TVP Warszawa, w Redakcji Reportażu i Dokumentu. Kolejne stopnie jego kariery to praca w „Głosie Szczecińskim”, TVP Szczecin, piśmie ekologicznym „Zielona Arka”, PTV Morze (redaktor naczelny) i „Kurierze Szczecińskim”. Zrealizował kilkadziesiąt filmów i reportaży, za które był doceniany na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Był jurorem FAMY, jest ekspertem w Zachodniopomorskim Funduszu Filmowym Pomerania Film.
KLONDIKE (PREMIERA)
4 listopada (piątek), godz. 19:30
6 listopada (niedziela), godz. 17:00
9 listopada (środa), godz. 19:30
dramat, Ukraina/Turcja 2022 (100 min)
Reżyseria Maryna Er Gorbach
Obsada: Oksana Cherkashyna, Sergey Shadrin, Oleg Shcherbina
Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przerażający, przejmujący portret ludzkiej desperacji, a także wiary w siłę prawa i nadziei na lepsze jutro. Podążamy śladem pary spodziewającej się dziecka, której świat dosłownie zawalił się na głowę. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu zburzył ścianę domu Irki i Tolika. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Nawet gdy do drzwi pukają żołnierze armii rosyjskiej... Nagrodzony na Sundance i w Berlinie porażający film, który w obecnych czasach oddziałuje na widza jeszcze bardziej, otwierając oczy na to, co dzieje się na arenie międzynarodowej. Znakomicie wyreżyserowany i zainscenizowany, sprawia, że dzielimy wszystkie emocje bohaterów, a finałowe sekwencje robią tak silne wrażenie, że wstrzymujemy oddech. „Klondike” reprezentuje Ukrainę w rywalizacji o Oscara 2023 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
SILENT TWINS
5 listopada (sobota), godz. 17:00
8 listopada (wtorek), godz. 19:30
10 listopada (czwartek), godz. 17:00
dramat, Polska/Wielka Brytania 2022 (113 min)
Reżyseria Agnieszka Smoczyńska
Obsada: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.
Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.
Złote Lwy dla Najlepszego Filmu na FPFF w Gdyni 2022.
ZDARZYŁO SIĘ (L’evénement)
5 listopada (sobota), godz. 19:30
8 listopada (wtorek), godz. 17:00
10 listopada (czwartek), godz. 19:30
dramat, Francja 2021 (100 min)
Reżyseria Audrey Diwan
Obsada: Anamaria Vartolomei, Kacey Mottet-Klein, Luàna Bajrami
Ekranizacja autobiograficznej powieści laureatki Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux. Nagrodzony Złotym Lwem na weneckim festiwalu „Zdarzyło się” to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i życiu. Akcja filmu rozgrywa się we Francji w 1963 roku, jednak temat jest niezwykle aktualny, a film tym bardziej poruszający.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 60. XX wieku we Francji. Główna bohaterka studiuje literaturę francuską na uniwersytecie. Przed zdolną dziewczyną, która marzy o karierze akademickiej, przyszłość stoi otworem. Niespodziewanie wszelkie plany staną pod dużym znakiem zapytania po wizycie w gabinecie lekarskim. Ku swojemu zaskoczeniu Anne (hipnotyzująca Anamaria Vartolomei) dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdaje sobie sprawę, że macierzyństwo zamknie jej zawodową drogę i przekreśli to, do czego tak konsekwentnie dążyła przez całe lata. Młoda kobieta stoi przed poważnym dylematem. Wie, że nie chce rodzić, ale jednocześnie jest świadoma, że za próbę zakazanej wtedy we Francji aborcji grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale i kara więzienia. Czas ucieka, napięcie wzrasta, bo na szali znalazła się przyszłość bohaterki.
WENECJA. AWANGARDA BEZ GRANIC (Venice: Infinitely Avant-Garde)
6 listopada (niedziela), godz. 19:30
9 listopada (środa), godz. 17:00
dokumentalny, Włochy/Wielka Brytania 2022 (90 min)
Reżyseria Michele Mally
Canale Grande i inne, kultowe wręcz miejsca, zapisane w pamięci, nawet jeśli nie widziane na żywo. Bogactwo muzeów, szaleństwo zabawy i barwne refleksy wody na płótnach Turnera, karnawał i splendor, niesamowite wille na wyspie Lido i prestiżowy Festiwal Filmowy, pejzaże Canaletta, dzieła takich artystów jak Bellini, Tycjan, Tintoretto, Veronese... Nęcąca urokiem dekadencji, a jednocześnie prężnie w czołówce. Od początku pełna sprzeczności, kosmopolityczna Wenecja zawsze była miastem handlowej i kulturalnej wymiany ze Wschodem, miastem otwartym na przyszłość i jej inspiracje. Wenecja poddawała się gorączce nieustannego odkrywania jej na nowo przez jej mieszkańców i podróżnych. Pozwalała, by jej tożsamość wciąż się kształtowała i nie uległa skostnieniu.
Carlo Cecchi, mistrz włoskiego teatru, który pracował z wielkimi intelektualistami i twórcami kultury XX wieku, przybliża nam pamięć tego miasta. Wenecję chłonie również Hania Rani. Ceniona młoda polska pianistka i kompozytorka, genialna artystka sceny współczesnej muzyki poważnej, w muzeach i wąskich uliczkach szuka inspiracji, by skomponować ścieżkę dźwiękową do tegoż filmu. Dwa spojrzenia rożnych pokoleń łączy w jedną opowieść narratorka, Lella Costa. Głos włoskiej aktorki przypomina: Wenecja zawsze była kobietą.
SZKICE Z POLSKI (Croquis polonais)
11 listopada (piątek), godz. 17:00
dokumentalny, Belgia 1920-1931 (56 min)
Reżyseria Maurice Bekaert
„Szkice z Polski” to jeden z dwóch zachowanych amatorskich – zapisanych jednak na taśmie 35 mm – filmów podróżniczych Maurice’a Bekaerta (oba znajdują się w zbiorach Cinémathèque royale de Belgique). Bekaert był prawnikiem, ale w pewnym momencie związał swoją karierę zawodową z działalnością handlową. To pozwoliło mu odwiedzać wiele krajów i przy okazji oddać się nowej pasji – filmowaniu. Niespotykana w amatorskich produkcjach jakość zdjęć, a także czas ich powstania sprawiają, że Szkice… są jednym z najciekawszych i unikatowych obrazów życia w przedwojennej Polsce. SZCZECIŃSKA PREMIERA!
SŁOŃ (PREMIERA)
17 listopada (czwartek), godz. 17:00 (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
20 listopada (niedziela), godz. 19:00
22 listopada (wtorek), godz. 19:30
23 listopada (środa), godz. 17:30
24 listopada (czwartek), godz. 17:30
dramat/romans, Polska 2022 (89 min)
Reżyseria Kamil Krawczycki
Obsada: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska
Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, a jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad, jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.
CHRZCINY (PREMIERA)
22 listopada (wtorek), godz. 17:30
23 listopada (środa), godz. 19:30
24 listopada (czwartek), godz. 19:30
dramat, Polska 2022 (88 min)
Reżyseria Jakub Skoczeń
Obsada: Katarzyna Figura, Tomasz Schuchardt, Michał Żurawski
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.
MAŁY PRZEGLĄD WIELKICH FILMÓW. VOL. 2 (12-17 listopada)
Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na drugą część przeglądu wybitnych filmów festiwalowych i autorskich. W dniach 12-17 listopada, w ramach Małego Przeglądu Wielkich Filmów zaprezentowanych zostanie aż dziewięć cenionych tytułów, nagradzanych na najważniejszych festiwalach, podpisanych przez znakomitych autorów. To będzie kilkudniowe spotkanie z kinem festiwalowym na wybitnym światowym poziomie.
GODLAND (Vanskabte Land)
12 listopada (sobota), godz. 19:00
dramat, Dania, Islandia, Francja, Szwecja 2022 (138 min)
Reżyseria Hlynur Pálmason
Obsada: Ingvar Sigurdsson, Friðrik Friðriksson, Ísar Svan Gautason
Prezentowany w canneńskiej sekcji Un Certain Regard najnowszy film Hlynura Pálmasona (Zimowi bracia, Biały, biały dzień) to wirtuozerski popis reżyserskiej metody. Spektakularne, dramatyczne, a przy tym zmienne i kapryśne pejzaże Islandii na bieżąco referują nam stan ducha bohaterów: wizualizują surowość zasad, portretują zlodowacenia duszy, zapowiadają spiętrzenie konfliktów. Przez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas (Elliott Crosset Hove). Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik i bajarz Ragnar (Ingvar Sigurðsson). Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. Umiejscowiony u schyłku XIX wieku scenariusz odwołuje się do zależności łączących Islandię i Danię, ale skomplikowane relacje władzy i poddaństwa, jakie kreśli reżyser, wykraczają poza ramy historycznych rozliczeń i religijnych hierarchii. Godland jest filmem o samotności, wyobcowaniu i goryczy. Ale także o artyście, który zamraża i utrwala życie na szklanych negatywach – zupełnie jak lodowiec. (opis Nowe Horyzonty)
FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Chicago International Film Festival, Haifa International Film Festival, London Film Festival, San Sebastián International Film Festival, Sydney Film Festival.
PIĘĆ DIABŁÓW (The Five Devils / Les cinq diables)
13 listopada (niedziela), godz. 17:00
dramat, Francja 2022 (96 min)
Reżyseria Léa Mysius
Obsada: Adèle Exarchopoulos, Sally Dramé, Swala Emati
Vicky to samotna dziewczynka mieszkająca w sennym, górskim miasteczku. Jest obdarzona osobliwym talentem: potrafi chwytać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które zbiera kolejno w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne (znana z „Życia Adeli” Adèle Exarchopoulos), która jest trenerką aqua aerobiku, a po pracy pływa w jeziorze pod czujnym okiem córki. Pewnego dnia w ich domu pojawia się siostra męża Joanne – tajemnicza Julia. Zaintrygowana tą niespodziewaną obecnością dziewczynka „kradnie” jej zapach i odtwarzając go, przenosi się w przeszłość kobiety. Zaczyna tym samym odkrywać zaskakujące sekrety i wskrzeszać historię, która wpłynęła na los jej rodziny. Najnowszy film Léi Mysius – reżyserki znakomitej „Avy” – to elektryzujące kino z pogranicza dramatu, thrillera i parapsychologicznego fantasy. A zarazem nieoczywista opowieść o pamięci, macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i życiu odłożonym na później. Oraz o wielkiej mocy filmowej fantazji, która magicznie splata ze sobą różne równoległe światy i czasoprzestrzenie. [opis Nowe Horyzonty]
FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Sitges - Catalonian International Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty.
PIĘKNY PORANEK (Un beau matin / One Fine Morning)
13 listopada (niedziela), godz. 19:00
dramat, Francja/Niemcy 2022 (112 min)
Reżyseria Mia Hansen-Løve
Obsada: Léa Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud
Sandra, tłumaczka mieszkająca w Paryżu, wychowuje ośmioletnią córkę i zajmuje się cierpiącym na chorobę neurodegeneracyjną ojcem, nauczycielem filozofii. Jego umysł, jego pamięć zanika, stan zdrowia na tyle się pogarsza, że rodzina poszukuje dla niego miejsca w ośrodku opieki. Sandra zaczyna spotykać się z dawnym przyjacielem Clémentem i mimo, że jest on w związku, wybucha pomiędzy nimi namiętny romans. Hansen-Løve z właściwą sobie niezwykłą wrażliwością opowiada o dwóch skrajnych uczuciach, współistniejących w życiu Sandry: poczuciu straty i odrodzeniu, żałobie i radości z życia.
FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, Chicago International Film Festival, Ghent International Film Festival, Jerusalem Film Festival, Toronto International Film Festival, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi.
KATEDRA (The Cathedral)
15 listopada (wtorek), godz. 17:00
dokumentalny, Słowacja 2022 (87 min)
Reżyseria Denis Dobrovoda
Dla jednych idealista wiedziony żarliwą wiarą, dla innych szaleniec i człowiek grzeszący pychą - 60 lat temu Justo Gallego Martínez rozpoczął wznoszenie katedry w hiszpańskim Mejorada del Campo. Bez uprawnień, projektu i wykształcenia budowlanego. Własnymi środkami i niemal wyłącznie za pomocą własnych rąk. Wielu trudno zrozumieć to przedsięwzięcie – zwłaszcza w wielokulturowym i sekularyzującym się świecie. Z udziałem archiwaliów i współczesnych obserwacji film rejestruje proces powstawania gigantycznej budowli. Co się stanie z niedokończoną katedrą po śmierci jej budowniczego? [opis Krakowski Festiwal Filmowy]
FESTIWALE/NAGRODY: 62. Krakowski Festiwal Filmowy (nagroda dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu).
LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA (Lunana: A Yak in the Classroom)
15 listopada (wtorek), godz. 19:00
dramat, Bhutan/Chiny 2019 (110 min)
Reżyseria Pawo Choyning Dorji
Obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
Pierwsza oscarowa nominacja dla Bhutanu dla niektórych widzów będzie wystarczającą rekomendacją, by wraz z twórcami filmu zajrzeć do Lunany, małej wioski położonej w północnej części kraju. Trafia tam również Ugyen, młody nauczyciel, który marzy o karierze piosenkarza i emigracji do Australii. Zanim jednak będzie mógł wyjechać, musi odpracować jeszcze jeden rok (do czego zmusza go rządowy kontrakt). Nie spodziewał się jednak, że trafi – niemal dosłownie – na koniec świata. Lunanę od ostatniego przystanku na trasie autobusu dzieli siedmiodniowa piesza wędrówka. Ugyen od samego początku jest więc niechętny pracy z grupką lokalnych dzieci, ale szybko przekona się, że stracił wielkomiejskie atrakcje na rzecz czegoś znacznie bardziej istotnego. Choć obsypana nagrodami Lunana opiera się na sprawdzonym od dawna schemacie, a jej osią fabularną jest konflikt cywilizacji z naturą, to debiut Pawo Choyninga Dorjiego okazuje się kinem wyjątkowym. Historia, którą niby dobrze znamy, w oszałamiających realiach himalajskiej wioski zmienia się w filozoficzną przypowieść o mądrości, cierpliwości i dokonywaniu życiowych wyborów. (opis Nowe Horyzonty)
FESTIWALE/NAGRODY: Oscary 2022 (nominacja w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy), Cairo International Film Festival (wyróżnienie za debiut), CinemAsia Film Festival (nagroda publiczności), Mountain Film Festival, Palm Springs International Film Festival.
NANA (Before, Now & Then)
16 listopada (środa), godz. 17:00
dramat, Indonezja 2022 (103 min)
Reżyseria Kamila Andini
Obsada: Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara
Oglądając indonezyjską „Nanę”, nie sposób nie pomyśleć o „Scenie zbrodni” z 2012 roku. Film Kamili Andini opisuje podobne wydarzenia, co wstrząsający dokument Joshuy Oppenheimera, ale przedstawia je z zupełnie odmiennego punktu widzenia. Podczas gdy „Scena zbrodni” skupiała się na perspektywie zaślepionych propagandą sprawców ludobójstwa, „Nana” oddaje głos ocalonym z masakry. Tytułowa bohaterka to elegancka, atrakcyjna kobieta, która sprawia wrażenie, jakby zdążyła zapomnieć o traumatycznych okolicznościach, jakie doprowadziły do śmierci jej ojca i syna. Prowadząca dostatnie, lecz puste życie Nana coraz częściej bywa jednak nawiedzana przez wspomnienia z mrocznych lat 60. XX wieku. Choć bohaterka nie może liczyć na zrozumienie otoczenia i pogrąża się przez to w melancholii, nieoczekiwane spotkanie przynosi jej szansę wyrwania się z marazmu. Nagrodzony na tegorocznym Berlinale film Andini imponuje subtelnością, z jaką zagłębia się w meandry kruchej psychiki. Podporządkowana temu celowi, wysmakowana warstwa formalna nie bez powodu wzbudziła wśród krytyków skojarzenia z późnymi dziełami Wonga Kar-waia. (opis Nowe Horyzonty)
FESTIWALE/NAGRODY: Berlin International Film Festival (nagroda za rolę drugoplanową dla Laury Basuki), Brussels International Film Festival (nagroda jury), Chicago International Film Festival, Sydney Film Festival.
PASAŻEROWIE NOCY (Les passagers de la nuit)
16 listopada (środa), godz. 19:00
dramat, Francja 2022 (111 min)
Reżyseria Mikhaël Hers
Obsada: Charlotte Gainsbourg, Quito Rayon-Richter, Megan Northam, Emmanuelle Béart
Na tle przełomu historycznego – wyborów prezydenckich w 1981 roku w Paryżu Hers opisuje losy Elisabeth, która właśnie znalazła się na życiowym zakręcie. Jej małżeństwo się skończyło i aby udźwignąć odpowiedzialność za siebie i dwójkę dorastających dzieci podejmuje nocną pracę w radio. Podczas audycji poznaje wolnego ducha, Talulah i otacza ją opieką. Talulah po raz pierwszy doświadcza ciepła rodzinnego domu, przekazując w zamian ducha swobody w podejmowaniu ryzyka i pewności siebie, tak potrzebnego w danym momencie Elisabeth i jej dzieciom. Hers celebruje prozę życia, nadając trywialnym momentom poetycki wymiar.
FESTIWALE/NAGRODY: Berlin International Film Festival, Love is Folly International Film Festival, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi.
SŁOŃ
17 listopada (czwartek), godz. 17:00
dramat/romans, Polska 2022 (89 min)
Reżyseria Kamil Krawczycki
Obsada: Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski, Ewa Skibińska
Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.
FESTIWALE/NAGRODY: 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda główna w konkursie mikrobudżetów), Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Festiwal Filmowy Dwa Brzegi.
BLISKO
17 listopada (czwartek), godz. 19:00
dramat, Belgia/Holandia/Francja 2022 (105 min)
Reżyseria Lucas Dhont
Obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker
Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta (autora pamiętnej „Girl”), to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
FESTIWALE/NAGRODY: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Grand Prix Jury), Chicago International Film Festival, European Film Awards, Haifa International Film Festival, Hamburg Film Festival, Hamptons International Film Festival, Sydney Film Festival.
UWAGA! OD 25.11. KINO ZAMKNIĘTE
TEATR
Spektakle dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat:
MISIACZEK
12,13 listopada, godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
ŚLIMAK
5,6 listopada, godz. 9:30
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski
Reżyseria Laura Słabińska
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Scenografia Wanda Kowalska
„Ślimak” to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.
Spektakl dla widzów dorosłych:
BURMISTRZ
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
12 listopada (sobota), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Występuje Adam Dzieciniak
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” to spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasta?
SPOTKANIA I WYKŁADY
WYKŁAD: ZAMEK W ZBARAŻU - ARCHITEKTONICZNA PERŁA I CENTRUM TURYSTYKI UKRAINY. HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ
3 listopada (czwartek), godz. 17:00
Sala Literacka
Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w kasie (wejście A) godzinę przed wykładem
Prowadzenie: Wołodymyr Czajka - historyk, kierownik działu promocji i komunikacji Rezerwatu Narodowego „Zamki Tarnopolszczyzny” w Zbarażu, pracownik naukowy Centrum Badań Zabytków Narodowej Akademii Nauk Ukrainy oraz Ukraińskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Historycznych i Kulturalnych, autor książek: "Zamek Zbaraż", "Bitwa pod Zbarażem 1649".
Wykład poświęcony będzie architektonicznej perle ukraińskiego miasta Zbaraż – zamku o fortyfikacyjnym charakterze, stworzonym według włoskiego projektu architekta Vincenzo Scamozzi. Forteca ufundowana w 1631 r. przez braci Krzysztofa i Jerzego Zbaraskich przez wieki dawała schronienie mieszkańcom Zbaraża podczas wrogich ataków. W 1649 roku stała się miejscem konfrontacji wojsk Rzeczypospolitej, którymi przewodził wpływowy magnat i dowódca wojsk koronnych Jeremi Wiśniowiecki z oddziałami wodza kozackiego Bohdana Chmielnickiego. Historię tego oblężenia barwnie przedstawił w powieści „Ogniem i mieczem” Henryk Sienkiewicz.
Uczestnicy spotkania poznają dzieje zamku zbaraskich oraz dowiedzą się jak zamek zmieniał się na przestrzeni lat aż do czasów nam współczesnych, w których stanowi ważny ośrodek turystyki i badań naukowych.
Zamkowe Wieczory Książęce 2022
NUTY I MOSTY, CZYLI ROMANTYCZNY SZCZECIN
6 listopada (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety 10 zł
Prowadzenie: dr Andrzej Wątorski, dr Wojciech Kral
Epoka romantyzmu to nie tylko nowy styl w sztuce – to nowy sposób myślenia i nowa uczuciowość. Romantyzm zaczął dostrzegać sztukę ludową i mieszczańską. Również w Szczecinie, który w XVIII wieku był miastem prowincjonalnym, romantyzm zaczął się rozwijać i kształtować kulturę w nowym stuleciu. 195 lat temu z inicjatywy Carla Loewego odbyło się w Szczecinie światowe prawykonanie jednego z najważniejszych dzieł muzyki wczesnego romantyzmu – Uwertury do Snu nocy letniej F. Mendelssohna.
210 lat temu urodziła się E. Meyer, szczecińska kompozytorka i pianistka epoki romantyzmu, uczennica Carla Loewego. Działały muzyczne salony, wystawiano opery i sztuki teatralne z udziałem muzyki, życie kulturalne w mieście stało się bardziej powszechne. 215 lat temu urodził się A.L. Most, czołowy szczeciński malarz tamtej epoki. Czy możemy uznać Szczecin za miasto romantyzmu, a jeśli tak, to dlaczego?
Zamkowe Spotkanie z Psychologią i Sztuką
MISTRZOWIE – LUDZIE NIEZWYKLI
15 listopada (wtorek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Gość spotkania: Prof. dr hab. Andrzej Romanowski
Prowadzenie: Michał Józef Kawecki, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką
Oprawa muzyczna: Edyta Wolańska (skrzypce)
Bilety 10 zł
Prof. dr hab. Andrzej Romanowski – literaturoznawca, publicysta i nauczyciel akademicki, kierownik Katedry Kultury Literackiej Pogranicza na Wydziale Polonistyki UJ, pracownik naukowy Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN w Warszawie, od 2003 r. redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego – będzie gościem Michała Józefa Kaweckiego.
Każdy z nas spotyka na swojej drodze mistrzów, którzy swoim przykładem osobistym pokazują, jakie wartości i zasady postępowania są w życiu ważne. Mistrzowie, ludzie niezwykli, towarzyszą nam przez cały czas, wspierają i pomagają nam w pokonywaniu trudności i podejmowaniu ważnych decyzji. Są nauczycielami, przewodnikami duchowymi, myślicielami, artystami, pisarzami, naukowcami, odkrywcami, etc.
Inspirują swoją odwagą i talentem, budzą podziw i szacunek, a wdzięczność wobec nich zobowiązuje do nieustannego poszerzania własnych horyzontów i przekraczania własnych ograniczeń.
Szczeciński Salon Poezji
POEZJE MIECZYSŁAWY BUCZKÓWNY, MIECZYSŁAWA JASTRUNA I WIERSZE WŁASNE CZYTA TOMASZ JASTRUN
17 listopada (czwartek), godz. 17:30
Sala Anny Jagiellonki
Oprawa muzyczna: Roman Rydz (akordeon)
Bilety 10 zł
Tomasz Jastrun - poeta, prozaik, eseista, felietonista, reporter, krytyk literacki, dziennikarz radiowy, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”, autor kilkunastu powieści i wielu tomików poezji, m.in. „Tylko czułość idzie do nieba”; laureat prestiżowych nagród m.in. PEN Clubu im. Roberta Gravesa, Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.
Mieczysław Jastrun, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, jego żona Mieczysława Buczkówna i ich syn Tomasz Jastrun to trójka uznanych pisarzy. Trzy różne pokolenia i różne poetyckie światy, które się przenikają.
Słowo wstępne i prowadzenie: Michał Józef Kawecki – twórca i gospodarz Szczecińskiego Salonu Poezji
Spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim
29 listopada (wtorek), godz. 18:00
Sala Anny Jagiellonki
Bezpłatne wejściówki - do odbioru w kasie (wejście A) godzinę przed spotkaniem
Spotkanie autorskie z Michałem Witkowskim z okazji premiery nowej książki „Tango. Czarny kryminał retro.”
Michał Witkowski, pisarz (m.in. „Lubiewo”, „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”, „Drwal”, „Fynf und cfancyś”, „Wymazane”) i dziennikarz, laureat Paszportu Polityki oraz Nagrody Literackiej Gdynia, nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
Spotkanie poprowadzi dr Bogdan Balicki - doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Pasjonuje go komunikacja społeczna w jej nieoczywistych wymiarach – moralnym, estetycznym i ewolucyjnym. Autor książki „Radykalny Konstruktywizm. Wprowadzenie”, publicysta.
WYSTAWY CZASOWE
KONIE. PASJA I SZTUKA
Wystawa Fotoklubu Zamek
Wernisaż 10.11 godz. 18:00
10 listopada – 10 grudnia
Hol Wschodni
Wstęp wolny
Wystawa prac dwóch autorek Marty Płachty (zdjęcia) oraz Joanny Ignor (rysunki), które podkreślają: Miłość do koni to uczucie, które często zamienia się w pasję trwającą całe życie. Nasza pasja jednak nie ogranicza się tylko do koni. Obie jesteśmy artystycznymi duszami, a konie są głównym tematem naszej twórczości. Poznałyśmy się w... stajni. Przyjaźnimy od wielu lat.
Marta Płachta - jej przygoda z fotografią (w ogóle) zaczęła się od kolekcjonowania pocztówek z końmi. Któregoś dnia postanowiła sama chwycić za aparat. Pierwsze zdjęcia wykonała Zenitem 11 w wieku 16 lat. Od tej pory jej mistrzynią fotografii koni stała się Zofia Raczkowska. W plecaku – obok sprzętu foto – zawsze ma schowane marchewki dla swoich modeli. Fotografowała konie w najlepszych polskich stadninach, w Portugalii oraz żyjące w stanie półdzikim koniki polskie w lesie. Zwiedzający Zamek już po raz drugi będą mogli zobaczyć prace tej autorki. W ubiegłoroczne wakacje Fotoklub Zamek prezentował jej indywidualną wystawę „Lizbona. Portugalskie serce”
Joanna Ignor - konie to jej pasja i praca. Z zawodu zootechnik, doktor nauk rolniczych (praca doktorska z hodowli koni), technik weterynarii, zoofizjoterapeuta, instruktorka jazdy konnej, wykładowca akademicki, sędzia jeździecki, ale także hodowca psów rasy owczarek belgijski Groenendael. Od lat pasjonują ją także malarstwo i rysunek. Maluje głównie konie, psy i koty. Ma kasztanowatą klacz oraz dwa owczarki belgijskie, które zdobywają najwyższe nagrody na wystawach psów rasowych.
FELIKS SMOLIŃSKI – MALARSTWO
do 6 listopada 2022
Sala Anny Jagiellonki
Wstęp wolny
Feliks Smoliński, polski artysta tworzący w latach 1998 – 2017, swoje prace sygnował pseudonimem Felix, co oznacza „szczęśliwy”, jednak jego życie i twórczość znacznie odbiegały od sielankowości. Smolińskiego określa się mianem artysty samorodnego, reprezentującego nurt sztuki naiwnej - art brut. W swojej twórczości nawiązuje do mistrzów malarstwa: Picassa, Legera, Kantora, Dalego, Magritte´a. Jego obrazy charakteryzują się gamą mocnych, często kontrastowo zestawionych ze sobą kolorów, ostro zarysowaną kreską oraz abstrakcyjnością wyrażającą napięcie i tęsknotę za światem uporządkowanym i bezpiecznym. Wystawa prezentuje prace artysty z kolekcji prywatnych.
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wystawy plenerowe
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU
Przedłużona do 29.01.2023 roku
Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec
Wstęp wolny
Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki.
Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.
Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia.
Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.
WYSTAWY STAŁE
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE/ RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI/ MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100
WIEŻA DZWONÓW
Czynna codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30) z wyjątkiem 1 listopada.
1 listopada - nieczynna
11 listopada czynna w godz. 10:00 – 18:00
Bilety: 10 zł (normalny), 6 zł (ulgowy)
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
Instagram:
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed wydarzeniami w Skrzydle Wschodnim.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W centrum można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
1 listopada – Centrum Informacji nieczynne
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze