Reklama

Dąb symbolem niepodległości śląskiej ziemi

Dąb symbolem niepodległości śląskiej ziemi

Przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach posadzono Dąb Papieski

Uroczystość posadzenia dębu przekazanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach odbyła się w ramach obchodów 100-lecia powrotu części ziem Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej w 1922 roku.

Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach, podkreśla, że powołana już w styczniu 1919 roku inspekcja pracy była znakiem tego, iż dla ówczesnych obywateli praca była jedną z najważniejszych wartości i jedną z dróg odbudowy II Rzeczypospolitej.

„Dęby papieskie, sadzone dla uczczenia ważnych rocznic, mają być symbolem naszej wierności tej ziemi, naszego zakorzenienia w Ojczyźnie, trwałości fundamentów, na których zbudowano Polskę. Rok powstania inspekcji pracy był rokiem pierwszego z trzech powstań śląskich, zrywów niepodległościowych, które przyniosły w 1922 roku upragnioną wolność dla rzesz mieszkańców tych ziem. Jestem niezwykle dumny, że jeden z dębów papieskich upamiętniających te ważne wydarzenia znajdzie swoje miejsce właśnie tu, przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach. To wyraz szacunku dla ludzkiej pracy, dla uznania jej za podstawę naszej egzystencji. Jest to także docenienie naszych wysiłków dla tworzenia ludziom godnych, bezpiecznych warunków pracy. Chciałbym zapewnić, że nie będziemy ustawać w wysiłkach dla należytego wypełniania misji, do której nas powołano. Niech za następne sto lat, pod bujnie rozrosłym dębem, nasi potomkowie wspominają naszą pracę i dorobek z dumą i wdzięcznością" – mówi Piotr Kalbron.

Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podziękowała inicjatorom wydarzenia za taki sposób upamiętnienia stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. „Przed stu laty marzenia Ślązaków się ziściły. Dzięki niezłomnej wierności mieszkańców tego regionu i wysiłkowi zbrojnemu powstańców odrodzona Polska objęła władzę nad częścią Górnego Śląska, przyłączoną na mocy traktatów międzynarodowych. To niezwykle ważne wydarzenie dla każdego z nas Polaków, dzięki któremu mieszkańcy tej ziemi mogą dziś żyć w wolnym kraju, w naszym wspólnym domu. Mam nadzieję, iż dąb ten, będący symbolem siły, wiary, potęgi oraz długowieczności nie tylko wpisze się w karty historii Śląska, ale będzie również towarzyszył pracownikom Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach podczas ich codziennej pracy przy wypełnianiu misji służenia dobru Ojczyzny i jej obywateli" – mówiła podczas uroczystości Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że sadzenie dębów ma ogromny wymiar symboliczny na przestrzeni lat. Przywołał powstańców śląskich jako przykład dla następnych pokoleń, podkreślając, że w trudnych czasach takie symbole dają siłę, dzielność i wiarę w trwałość zasad społecznych.

Certyfikat autentyczności sadzonki dębu Piotr Kalbron odebrał z rąk Damiana Siebera, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dyrektor RDLP przedstawił historię i ideę dębów papieskich. Wspomniał datę 28 kwietnia 2018 roku, kiedy to sadzonki wyrosłe z nasion dębu „Chrobry" zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki leśników do Watykanu dla upamiętnienia obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba podziękował za wydarzenie upamiętniające historię miasta i regionu, które jednocześnie wpisuje się w dbałość miasta o zieleń: „Dziękuję Lasom Państwowym za wchodzenie do miasta. Cieszę się, że w taki sposób oddajemy hołd tym wszystkim, którzy trwali przy polskości na tych terenach, którzy zachowali swoją tożsamość. To ważne, że instytucje jak Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach czy Kościół aktywnie włączają się w propagowanie, zwłaszcza wśród młodzieży, takich wartości jak polskość i wierność ojczyźnie".

Nowo posadzony dąb oraz okolicznościową tablicę pobłogosławił duszpasterz leśników i ludzi pracy w archidiecezji katowickiej ks. Ireneusz Tatura. Duszpasterz zainicjował modlitwę za poległych powstańców śląskich oraz o pomyślność ojczyzny.

W uroczystości sadzenia dębu przez siedzibą Inspektoratu wzięli udział także przewodniczący NSZZ „Solidarność" Piotr Duda, Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice Stanisław Jeziorański.

***

Dęby papieskie to drzewka szczególne, ich sadzenie w różnych miejscach Polski ma na celu upamiętnienie ważnych wydarzeń w historii narodu polskiego. Drzewa wyrastają z sadzonek pochodzących z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II podczas jednej z pielgrzymek polskich leśników do Watykanu w 2004 roku. Wówczas to 2,5 kg nasion Chrobrego, najstarszego dębu szypułkowego w Polsce, zostało pobłogosławione przez Jana Pawła II, by później trafić do szkółki w nadleśnictwie w Rudach Raciborskich. Wyhodowane sadzonki zostały pobłogosławione przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II podczas kolejnej pielgrzymki leśników do Watykanu w 2018 roku. Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Ponad pół tysiąca drzewek zostało podzielone między nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria w całej Polsce. Posadzone stają się symbolem pamięci o podniosłych wydarzeniach i ważnych postaciach w historii Polski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test