Feliks Smoliński to polski artysta tworzący w latach 1998-2017. Mimo sygnowania własnych prac pseudonimem Felix, co w języku łacińskim oznacza „szczęśliwy”, życie artysty nie było sielankowe. Smoliński zmagał się z powikłaniami po wypadku samochodowym. Długi czas spędził w szpitalu, podczas którego poddawany był arteterapii.
Jego główną działalnością było malarstwo. Inspirował się twórczością: Pabla Picassa, Fernanda Légera, Tadeusza Kantora, Salvadora Dalíego, René Magritte´a. Charakterystyczne dla jego obrazów są żywe, kontrastowo ze sobą zestawione kolory, ostra kreska oraz abstrakcyjność, która wyraża napięcie i tęsknotę ze światem uporządkowanym i bezpiecznym.
Tematy prac ukazują jego wewnętrzne problemy oraz codzienną walkę z własnymi demonami. Postaci, często przedstawiane karykaturalnie, wyrażają emocje, przeżycia i obsesje samego artysty. Ich twarze mają wyrazistą mimikę i zdecydowane rysy. Częstym motywem malarstwa są także pejzaże - miasta, uliczki, widoki zamków nawiązujące do innej epoki.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie wybrane prace Smolińskiego z kolekcji prywatnych. Wystawa będzie dostępna w Sali Anny Jagiellonki do 6 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00. Wstęp jest bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze