W najbliższą sobotę 8 października Zamek przyłącza się do akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tego dnia Zamek zaprezentuje efekty dwóch finalizowanych właśnie projektów unijnych, dzięki którym zyskał m.in. pierwszą w swej historii aplikację mobilną dla zwiedzających, cenne eksponaty i materiały oraz uchyli rąbka tajemnicy nt. publikacji, na którą miłośnicy historii Szczecina czekają wiele lat.
O godzinie 15:30 zamkowy przewodnik zabierze odwiedzających w podróż przez wieki (wstęp bezpłatny). Oprowadzanie rozpocznie się pod Wieżą Zegarową. Pełne będzie atrakcji, które Zamek zyskał dzięki projektowi INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze, dofinansowanemu przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Uczestnicy oprowadzania będą jednymi z pierwszych osób w historii szczecińskiego księstwa, które zwiedzą dziedzińce z zamkową mobilną aplikacją. Będą mieli okazję ułożyć Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego Lubinusa z gigantycznych puzzli, a kopię tej mapy (z mapą Pomeranii na odwrocie) dostaną w prezencie. Atrakcją będzie również najprawdziwsza kareta typu plauka. Nie jest to zwykły eksponat! Do karety można wsiąść i zagrać w gry, np. zostać łucznikiem.
W drugiej części dnia otwartego - na spotkaniu ze znanymi historykami z US prof. Radosławem Gazińskim oraz prof. Pawłem Gutem (o godz. 16:45 w Sali Anny Jagiellonki) - odwiedzający Zamek poznają ciekawostki z życia miasta oraz dworu Gryfitów z czasów Paula Friedeborna, autora słynnej pierwszej kroniki Szczecina z 1613 r., której polskie tłumaczenie przygotował Zamek w ramach transgranicznego projektu INT188 - „Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze”, realizowanego wraz z Partnerem Dominikanerkloster Prenzlau od 2020 r. Również ten projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Goście spotkania - historycy z zespołu redaktorów i recenzentów pierwszego polskiego wydania kroniki Friedeborna - opowiedzą m.in. o przestrzeni miejskiej Szczecina w XVI i XVII w., życiu zwykłych mieszczan, o ówczesnych elitach finansowych i intelektualnych, o zależnościach pomiędzy książętami a mieszczaństwem, a także źródłach utrzymania szczecinian tego okresu. Podczas spotkania zobaczyć będzie można prezentację, która ukaże szatę graficzną i wybrane karty z polskiego wydania kroniki autorstwa Friedeborna, którego promocję Zamek zapowiada na listopad.
Bezpłatne wejściówki na to spotkanie będą do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku (wejście I).
Prof. Radosław Gaziński jest wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego, uznanym badaczem historii Pomorza oraz historii powszechnej czasów nowożytnych. W swoich badaniach zajmuje się m.in. historią gospodarczą Księstwa Pomorskiego i Królestwa Pruskiego, środowiskami urzędniczymi, rozwojem biurokracji na dworze książęcym i we władzach miejskich w XVI-XVIII wieku, w tym we władzach Szczecina. Prowadzi badania nad składem szczecińskiej rady miejskiej od czasów średniowiecza po koniec XVIII wieku. Jest wydawcą źródeł archiwalnych, m.in. regestów miasta Szczecina.
Dr hab. Paweł Gut prof. US prowadzi zajęcia w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i jest archiwistą Archiwum Państwowego w Szczecinie. Prowadzi badania w zakresie: historii nowożytnej Pomorza oraz Prus, miast Pomorza w czasach nowożytnych, administracji i sądownictwa nowożytnego oraz nauk pomocniczych historii - szczególnie sfragistyki, a także archiwistyki.
Zapraszamy do Zamku na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!
PROGRAM WYDARZENIA
8 października 2022 (sobota)
CZĘŚĆ I: Godz. 15:30- 16:30
SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Wstęp wolny, zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu
W programie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem. Prezentacja zamkowej aplikacji oraz karety z interaktywnym ekranem i grami edukacyjnymi. Układanie gigantycznych puzzli dwustronnych z mapami Lubinusa oraz Pomeranii. Prezentacja i wręczenie uczestnikom wydarzenia mapy atrakcji transgranicznego regionu. Prezentacja projektu INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
CZĘŚĆ II Godz. 16:45- 18:00
SPOTKANIE HISTORYCZNE: SZCZECIN I REGION W KRONICE PAULA FRIEDEBORNA. CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA WŁADZ I MIESZCZAN
Sala Anny Jagiellonki (wejście A, I p.)
Bezpłatne wejściówki – do pobrania w kasie zamku (w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I, Dziedziniec Menniczy) od godz. 10:00 (w sobotę 8 października).
Spotkanie z historykami z zespołu redaktorów i recenzentów pierwszego polskiego wydania słynnej kroniki Szczecina z 1613 r. Prezentacja projektu INT188 – Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Napisz komentarz
Komentarze