Reklama

Doktorat honoris causa dla profesora Tadeusza Markowskiego

Prof. Tadeusz Markowski z Uniwersytetu Łódzkiego otrzyma w piątek tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Uroczystość odbędzie się w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym. Prof. Markowski będzie 61. osobą wyróżnioną tym tytułem przez zachodniopomorską uczelnię.
Doktorat honoris causa dla profesora Tadeusza Markowskiego
Tadeusz Markowski

Autor: Fot. Uniwersytet Łódzki

Uchwałę w tej sprawie senat uczelni podjął 30 maja 2022 r. Naukowiec otrzyma godność w szczególności za – „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne z zakresu ekonomicznych uwarunkowań planowania przestrzennego, zarządzania miastem oraz kształtowania koncepcji zintegrowanego planowania rozwoju, a także inspirowania szerokiej interdyscyplinarnej współpracy środowisk naukowych
i praktyki" - czytamy w uzasadnieniu senatu.

 

Uroczystość odbędzie się w piątek, 7 października o godz. 12.00 w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

 

Nadanie doktoratu honoris causa stanowi symboliczny akt przyjęcia do społeczności akademickiej. Tytuł ten nadaje się osobom za wybitne osiągnięcia na polu nauki lub kultury oraz w innej działalności służącej dobru wspólnemu narodu lub ludzkości.

 

 

Profesor Zakładu Zarządzania Miastem. Były dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i doradca rządowy

 

Profesor Tadeusz Markowski jest wykładowcą akademickim Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Do 2020 roku kierował Katedrą Zarządzania Miastem i Regionem. Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ w latach 2002 -2005. To wybitny uczony specjalizujący się w zagospodarowaniu przestrzennym kraju i regionów, teorii planowania przestrzennego, polityce rozwoju lokalnego i regionalnego, planowaniu strategicznym oraz marketingu terytorialnym. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych.

 

W latach 2001-2011 pracował na rzecz komisji sejmowych, m.in. Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji ds. Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, przygotowując ekspertyzy i opnie na temat koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju. Działał na rzecz reformy systemu planowania przestrzennego i regionalnego, opiniował projekty ustaw z zakresu rozwoju regionalnego.

 

Jest autorem licznych apeli i ekspertyz przygotowanych i przesłanych do rządu, Sejmu i prezydenta RP, oceniających funkcjonowanie gospodarki przestrzennej w Polsce. W latach 2000-2017 przygotowywał liczne ekspertyzy dla rządu z zakresu polityki rozwoju regionalnego, w tym opinie do projektów ustaw w zakresie rewitalizacji miast. Jego opnie były wykorzystywane w dokumentach programowych rządu, m.in. dla celów koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju.

 

Do 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Komitet pod jego kierownictwem istotnie przyczynił się do opracowania przyjętej przez rząd 13 grudnia 2011 roku koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju.

 

 

Współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym

 

Współpraca prof. Tadeusza Markowskiego z Wydziałem Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego trwa od kilkunastu lat. Obejmowała ona m.in. realizacje projektów badawczych, postępowania awansowe pracowników oraz pisanie wspólnych publikacji.

 

Prof. Markowski wielokrotnie zapraszał nas do współpracy w ramach Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. W ostatnim dziesięcioleciu członkami różnych zespołów problemowych przy komitecie było 8 osób m.in. z Wydziału Ekonomicznego oraz Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Nasi pracownicy angażowali się również przy projektach badawczych. Współpracowaliśmy m.in. przy projekcie Polskiej Akademii Nauk „Zintegrowane planowanie rozwoju", gdzie współtworzyliśmy raport o chaosie przestrzennym – wylicza dr hab. Maciej Nowak, prof. ZUT.

 

Zainteresowania naukowe prof. Markowskiego skupiają się wokół teorii efektów zewnętrznych i warunków bytowych ludności, problematyki rozwoju lokalnego i regionalnego oraz funkcjonowania władz lokalnych, lokalnej polityki ochrony środowiska oraz teorii planowania przestrzennego, problematyki konkurencyjności i innowacyjności w rozwoju regionalnym i lokalnym, planowania strategicznego i marketingu terytorialnego.

 

Na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa zaprasza rektor i senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego wszystkich zainteresowanych wydarzeniem dziennikarzy oraz fotoreporterów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test