- Warto dodać, że całe wydarzenie poprzedził cykl eurolekcji na temat programów UE dla młodych oraz wielojęzyczności, które zostały przeprowadzone w szkołach w Szczecinie, Policach i Kołobrzegu. Miały one na celu przedstawienie uczniom programów finansowanych przez Unię Europejską – mówi Arkadiusz Mazepa, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin, organizator konferencji. – Eurolekcje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów w wieku 15-18 lat. To jest dokładnie ten wiek, w którym można zacząć korzystać z możliwości wyjazdów, jakie daje UE. Świadomość tych możliwości pozwoli zdobyć międzynarodowe doświadczenie oraz ukształtować kolejne pokolenie Polaków - Europejczyków w otwartości na inne języki, kultury, narodowości. Jest to niezwykle istotne w dzisiejszych czasach, kiedy dzięki członkostwu Polski w UE młodzi mają otwarte drzwi, aby pracować czy studiować także poza granicami swojego państwa.
Podczas konferencji młodzież wypracowywała wspólne postulaty w trzech grupach.
Grupa pierwsza - „Programy UE” – szukała odpowiedzi na pytania: Jakie programy pomagają kształcić wielojęzyczność? Jak mogę wyjechać? Z jakich programów mogę korzystać w szkole, a z jakich indywidualnie? Wymienić należy tutaj przede wszystkim: Europejski Korpus Solidarności (w tym wolontariat europejski), Erasmus+ (w tym zagraniczne wymiany młodzieżowe), Euroscola, DiscoverEU (bilet na podróż dla 18-latków), staże i praktyki w instytucjach unijnych (nie tylko w Brukseli, ale także w innych miastach stanowiących siedziby agencji unijnych). Dzięki nim można podróżować po całej Europie (a nawet po całym świecie), poznawać nowe miejsca, kultury, ludzi i spojrzeć na świat nie tylko przez pryzmat polskiej rzeczywistości. Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do oficjalnych stron programów.
Grupa druga - „Wielojęzyczność w Europie” – pochyliła się nad pytaniem: Dlaczego wielojęzyczność w Unii Europejskiej jest ważna? Czy wielojęzyczność to konieczność dla Europejczyka? Jak będzie się rozwijać nauka języków w przyszłości? Młodzi doszli do wniosku, że znajomość języków obcych jest obecnie praktycznie niezbędna – jest wymagana nie tylko przez potencjalnych pracodawców w Polsce, ale stanowi również narzędzie konieczne do rozwoju w międzynarodowym gronie rówieśników. Szczególnie podkreślana była oczywiście co najmniej komunikatywna znajomość języka angielskiego, niemniej coraz większą popularnością cieszą się także inne języki – włoski, hiszpański, francuski czy niemiecki. Są to wiodące języki nie tylko w Europie, ale i na świecie, a ich znajomość otwiera możliwość uczenia się i pracowania za granicą niezależnie od wybranego w przyszłości kierunku studiów czy obranej drogi zawodowej.
Grupa trzecia - „Wielojęzyczność a wielokulturowość” – zastanowiła się nad takimi kwestiami jak: W jaki sposób wielojęzyczność łączy się z wielokulturowością? Szanse i zagrożenia dla integracji europejskiej; Wielokulturowość – za i przeciw. Uczniowie doszli do wniosku, że zarówno wielojęzyczność, jak i wielokulturowość, są odzwierciedleniem motta UE jakim jest hasło „Zjednoczeni w różnorodności”. Ta dewiza UE sprawia, że dążenie do integracji europejskiej jest zarówno prawem, jak i obowiązkiem wszystkich Europejczyków. Wzajemna tolerancja oraz otwartość na inne kultury to składniki niezbędne do tego, by budować wspólną przyszłość całej ludności UE. Sprawia to, że życie ponad granicami państw członkowskich jest jak najbardziej możliwe, dużo bardziej dostępne dla młodych ludzi niż dla pokolenia ich rodziców. Niesie za sobą szereg korzyści, wśród których wskazać można chociażby na współpracę międzynarodową, budowanie wzajemnego porozumienia, możliwość poznawania miejscowej kuchni, zwyczajów i obyczajów, tańsze podróżowanie, poszerzanie swoich horyzontów i przezwyciężanie własnych uprzedzeń.
Swoją obecnością konferencję zaszczyciły Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska.
- To jest ważne, żebyśmy czuli się wspólnotą europejską. Rośnie ta świadomość wśród młodzieży, że wszyscy jesteśmy Europejczykami, że Europa jest naszym domem, że dzięki temu, że młodzież uczy się wielu języków możemy się porozumiewać ze swoimi partnerami w różnych krajach, nawiązywać przyjaźnie, nawiązywać kontakty gospodarcze i społeczne. To jest ważne, żeby zbudować europejską tożsamość z tego pokolenia młodych, świadomych ludzi i żebyśmy wychowali nowe pokolenie dyplomatów, których nam tak naprawdę brakuje - mówi Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. - Ta Europa, którą dzisiaj budujecie to jest Wasz dom i w przyszłości również dom Waszych dzieci.
- Jesteśmy Europejczykami i chciałabym, abyśmy to poczucie wspólnoty mogli pielęgnować i aby właśnie szczególnie ludzie młodzi mogli korzystać z tego dobrodziejstwa, które dała nam UE – dodaje Anna Mieczkowska, Prezydent Miasta Kołobrzeg.
Powyższe wnioski jednoznacznie wskazują, że organizowanie wydarzeń na wzór konferencji z okazji Europejskiego Dnia Języków jest niezwykle istotne dla młodego pokolenia. Ważne jest podkreślanie znaczenia wartości, na których oparta jest UE: poszanowanie godności osoby ludzkiej i praw człowieka, wolności czy demokracji. Wyznawanie ich pozwoli zbudować społeczeństwo obywatelskie oparte na niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn. Będziemy kontynuować takie przedsięwzięcia, by informować młodzież z Pomorza Zachodniego o możliwościach międzynarodowego rozwoju, jakie daje im członkostwo Polski w Unii Europejskiej.
#EUROPEDIRECTSzczecin #KomisjaEuropejskawPolsce
Wszelkie informacje na temat działalności EUROPE DIRECT Szczecin i organizowanych wydarzeń znajdują się na nowej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.
Kim jesteśmy?
EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Komisji Europejskiej - Przedstawicielstwie w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy dyskusje dotyczące UE i dostarczamy publikacje Unii Europejskiej. Oferujemy nasze usług nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE. Zapraszamy do współpracy!
Napisz komentarz
Komentarze