Spotkanie otworzyła Dziekan Wydziału w Gryficach prof. ZPSB dr Grażyna Maniak, funkcję moderatora powierzono Prodziekan Wydziału w Gryficach dr Agnieszce Jankowskiej.
Polityka społeczna to obszar, w którym ciągle jeszcze poszukujemy rozwiązań na miarę zmian społecznych, demograficznych a także politycznych i to wynikających z sytuacji wewnętrznej jak i zewnętrznej kraju.
Powszechnie dostępne na poziomie lokalnym usługi społeczne to ważny wymiar dobrostanu społecznego i element nowoczesnego zarządzania publicznego, bowiem współczesna rzeczywistość społeczna stawia przed decydentami (tak na poziomie kraju, jak i na poziomie lokalnym) szereg wyzwań. Do „stałych” problemów społecznych, takich jak przemoc w rodzinach, alkoholizm, ubóstwo czy uzależnienie od świadczeń pomocy społecznej, dołączyły nowe problemy: starzejące się społeczeństwo, rozpad więzi w rodzinach, przemoc internetowa wśród dzieci i młodzieży. Także rosnące wraz z rozwojem ekonomicznym oczekiwania ludzi odnośnie warunków i jakości życia oraz nowe wyzwania cywilizacyjne, skłaniają do poszukiwań rozwiązań na rzecz zwiększenia zakresu i dostępności usług społecznych. – czytamy w zaproszeniu do udziału w forum.
Do udziału w Forum zaproszono naukowców, ekspertów, przedstawicieli samorządów, ale co istotne praktyków działających w obszarze polityki społecznej i mogących zaprezentować konkretne, realizowane w swoich instytucjach innowacyjne rozwiązania.
W trakcie debaty eksperci koncentrowali się wokół lokalnych wyzwań i zagrożeń, a także możliwości ich rozwiązywania poprzez samorządy.
Warto tu przytoczyć rozwiązania jak Lokalny model wsparcia obywateli Ukrainy – Program inkluzji – wdrażany w gminie Złocieniec, Funkcjonowanie Centrum Usług Społecznych w Resku, Integracja społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Spółdzielni Socjalnej Meritum realizowanej przez UM w Szczecinie.
Rewelacyjnym – naszym zdaniem – jest funkcjonujący w Goleniowie Zakład Aktywizacji Zawodowej.
Głos w dyskusji: - W opiece społecznej pieniędzy w czasie kryzysu gospodarczego nie będzie więcej. Liczy się efektywność zarządzania pracą i wydatkowania środków. Studia w tym kierunku są bardzo dobrym pomysłem. Jako kraj stoimy przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem opieki dla seniorów, ale także musimy pamiętać o dzieci i młodzieży poddawanym coraz większym bodźcom w otaczającym świecie - mówi Łukasz Piotr Szeląg, członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie z ramienia Zachodniopomorskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Prywatnie absolwent Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. - Uczelnia daje kompetencje do działania w życiu zawodowym, nie uczy konkretnego zawodu, jego uczyłem się w Liceum Ekonomicznym w Gryficach a przecież później pracowałem dla TVN24, Polsatu czy Polskiego Radia. To był efekt dobrych praktyk w lokalnej prasie w Gryficach - wspomina Łukasz Szeląg.
Wśród obecnych trochę niedosytu sprawia słaba stosunkowo reprezentacja przedstawicieli władz samorządowych, ale jednocześnie nie zabrakło osób z instytucji związanych czynnie z tematyką społeczną. Widać, że zainteresowanie tą istotną w dzisiejszych czasach tematyką jest, powstało wiele pytań m.in. jak będzie wyglądać przyszłość usług społecznych oraz czy dobrostan, który aktualnie posiadamy się utrzyma i co najważniejsze takie inicjatywy jak Gryfickie Forum Społeczno-Gospodarcze pozwalają na aktywne poszukiwanie efektywnych rozwiązań.
Uczestnicy Forum i prezentowane tematy:
- Główne problemy społeczne w regionie zachodniopomorskim – elementy diagnozy, dr prof. ZPSB Grażyna Maniak,
- Funkcjonowanie Centrum Usług Społecznych w lokalnej społeczności: wyzwania, możliwości, kamienie milowe – Agnieszka Kardasz, Dyrektor CUS w Resku,
- Modele i mechanizmy finansowania usług społecznych na poziomie lokalnym – Karol Lament, Dyrektor Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Goleniowe,
- Integracja społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na przykładzie działań Spółdzielni Socjalnej Meritum, Marcin Kowalski, Z-ca Dyr. Wydziału Spraw Społecznych UM w Szczecinie,
- Lokalny model wsparcia obywateli Ukrainy – Program inkluzji – na przykładzie gminy Złocieniec, Robert Żarkowski, Dyrektor CS FRDL w Szczecinie; Halina Galaktionowa,
- Srebrna gospodarka i jej ograniczenia, prof. E. Frąckiewicz, dr R. Iwański, Uniwersytet Szczeciński,
- Podmioty ekonomii społecznej WZ i ich zaangażowanie w realizację usług społecznych – Krzysztof Sowa, OWES Region Szczeciński,
Warsztat: Model partnerstwa lokalnego na rzecz usług społecznych – szukanie wspólnych celów (analiza ego-altru). Moderatorzy: Karol Lament (ZAZ Goleniów), Grażyna Maniak (ZPSB).
Kolejne wyzwania z obszaru społeczno-gospodarczego będą poruszone już za rok na kolejnej edycji Gryfickiego Forum Społeczno-Gospodarczego! Już teraz zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze