Reklama

ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Program wydarzeń kulturalnych – październik 2022
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach). 

 

 

WYDARZENIA MIESIĄCA

 

ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA

„PO NICH DZIEDZICZYMY”

 

Zamek zaprasza na dalszy ciąg trwających od września wydarzeń w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa „Po nich dziedziczymy”

 

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

WYSTAWA W RAMACH ZACHODNIOPOMORSKICH DNI DZIEDZICTWA

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec

Wstęp wolny 

 

 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. 

Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim. 

 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 

 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.

 

 

 

FILMOWE DNI DZIEDZICTWA Z ZFF POMERANIA FILM

Kino Zamek, 29 września – 2 października 2022

 

 

do 2 października

Kino Zamek (wejście A)

Obowiązują bezpłatne wejściówki - do odbioru w kasie kina (wejście A) na godzinę przed seansami 

 

Od ponad 10 lat Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, którego donatorami są Województwo Zachodniopomorskie i miasta Szczecin oraz Koszalin, wspiera twórców, chcących opowiadać wartościowe i ważne historie. Wiele produkcji to filmy poświęcone wydarzeniom, które dotykają tematu dziedzictwa, obrazy poświęcone dokonaniom naszych poprzedników, które z dumą mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. 

 

W programie trwającego od 29 września cyklu  „Filmowe Dni Dziedzictwa z ZFF Pomerania Film” znajdą się filmy mówiące wprost o historii Szczecina, ale też o szeroko rozumianej Wolności, o znaczących postaciach życia kulturalno-społecznego regionu czy ważnych wydarzeniach dotykających kultury. 

 

Po seansach - spotkania z twórcami, które poprowadzą Beata Bogusławska i Krzysztof Spór z ZFF Pomerania Film. 

 

PROGRAM SEANSÓW PAŹDZIERNIKOWYCH:

 

HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE

1 października (sobota), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2017 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk

 

Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.

 

 

POLONEZ. POWRÓT LEGENDY

1 października (sobota), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (62 min)

Reżyseria Krzysztof Kubik

 

Kiedy w 1973 r. młody i odważny Kapitan Krzysztof Baranowski opłynął Polonezem świat, nikt nie przypuszczał, że przez następnych kilkadziesiąt lat jacht będzie popadał w tarapaty i zapomnienie. Jednak legenda Poloneza jest wciąż żywa i pobudza wyobraźnię nie tylko żeglarzy, ale i zwykłych ludzi, którzy pamiętają dawną chwałę jachtu. Pojawia się nowa nadzieja, że Polonez – ta piękna część dziedzictwa narodowego - ponownie wypłynie w rejs, by sławić polskie żeglarstwo i rozpalać serca młodych ludzi.

 

 

WIATR OD MORZA CZYLI BIG BEAT PO SZCZECIŃSKU

2 października (niedziela), godz. 17:30

dokumentalny, Polska 2011

Reżyseria Mieczysław Szewłoga

 

Okres małej stabilizacji lat 60. PRL na Wybrzeżu był bardziej kolorowy niż w innych rejonach kraju. Dzięki importowi marynarskiemu na ulicach widać było koszule non-iron, ortalionowe płaszcze, buty beatlesówki. Od strony morza docierała również muzyka z przebojami Presleya, The Shadows, The Beatles i cały zgiełk związany z rockandrollem. Chłopcy ze Szczecina i Gdańska mieli to pierwsi. Część z nich marzyła o podobnej karierze, jednak wielu termin „mocne uderzenie” kojarzył się zgoła inaczej. Na Niebuszewie działał młodzieżowy gang Czerwone koszule, na Gumieńcach Samuraje, a rejon ulicy Pocztowej i 5 lipca należał niepodzielnie do gangu Sorrento. Gangi na skuterach czy produkowanych w Szczecinie junakach wyglądały podobnie, jak ich koledzy w Liverpoolu, Paryżu czy Los Angeles. To tutaj rodził się polski rock and roll nazywany wówczas big beatem.

 

 

 

SIWY DYM

2 października (niedziela), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2019

Reżyseria Jędrzej Niestrój

 

Krótki film o wielkiej miłości do małego radia. Film jest zapisem performansu “ABC reaktywacja”… przygotowanego przez pracowników Radia ABC – rozgłośni, która działała w Szczecinie w latach 1993-2005. 29 czerwca 2015 r. przy starym ABC-owym stole mikserskim usiedli DJ i dziennikarze zamkniętej przed 10 laty rozgłośni, by po przerwie poprowadzić swoje audycje. Radio ABC zabrzmiało tym razem przez Internet. Dzięki temu zabiegowi film ma energię lat 90. - czasów, kiedy rodziła się wolna Polska, wolne media i kiedy wszystko wydawało się możliwe.

 

 

DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH 2022

SZCZECIN I POMERANIA – 

PODRÓŻ PRZEZ WIEKI Z ZAMKIEM KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE

8 października 2022 (sobota)

Wstęp bezpłatny

 

Chcesz się przenieść do dawnego Szczecina albo wsiąść do prawdziwej karety? Poznać tajemnice Gryfitów i ciekawostki z życia codziennego ówczesnych mieszczan? Zapraszamy do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Zabierzemy Cię w podróż przez wieki. Poprowadzi Cię zamkowy przewodnik. Będziesz jednym z pierwszych w historii szczecińskiego księstwa zwiedzających zamek z aplikacją mobilną. Z gigantycznych puzzli ułożysz Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego Lubinusa i dowiesz się, kim był jej twórca. Kopię tej mapy dostaniesz w prezencie. Poznasz atrakcje Szczecina i Pomeranii. 

Czy siedziałeś kiedyś w prawdziwym eksponacie muzealnym? Do karety plauka będziesz mógł wsiąść i zagrać w gry – np. zostać łucznikiem. 

W drugiej części dnia otwartego - na spotkaniu ze znanymi historykami poznasz ciekawostki z życia miasta oraz dworu Gryfitów z czasów Paula Friedeborna. 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. 

Zapraszamy do Zamku na Dni Otwartych Funduszy Europejskich! 

 

PROGRAM WYDARZENIA 

CZĘŚĆ I: Godz. 15:30- 16:30 

SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH 

Wstęp wolny, zbiórka przy Wieży Zegarowej na Dużym Dziedzińcu 

 

Prezentacja projektu INT 51: POMERANIA – Atrakcje kulturalne i przyrodnicze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). 

W programie spacer z przewodnikiem. Prezentacja zamkowej aplikacji oraz karety z interaktywnym ekranem i grami edukacyjnymi. Układanie gigantycznych puzzli dwustronnych z mapami Lubinusa oraz Pomeranii. Prezentacja i wręczenie uczestnikom wydarzenia mapy atrakcji transgranicznego regionu. 

 

CZĘŚĆ II Godz. 16:45- 18:00 

SPOTKANIE HISTORYCZNE: SZCZECIN I REGION W KRONICE PAULA FRIEDEBORNA. CIEKAWOSTKI Z ŻYCIA WŁADZ I MIESZCZAN 

Bezpłatne wejściówki – do pobrania w kasie zamku (w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I, Dziedziniec Menniczy) od godz. 10:00 (w sobotę 8 października). 

 

Prezentacja projektu INT188 – Klasztor w mieście. Miasto w klasztorze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). 

 

Spotkanie z historykami z zespołu redaktorów i recenzentów pierwszego polskiego wydania słynnej kroniki Szczecina z 1613 r.

 

 

43. POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ 
Zgłoszenia do konkursu do 31 października 2022
Konkurs 18 – 20 listopada 2022 r. – Szczecin (Polska)

 

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to jedyna międzynarodowa impreza tego typu w Polsce. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie realizowana jest w roku 2022 już po raz 43. Od kilkudziesięciu lat patronat nad spotkaniami obejmują  Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej (FIAP)  i Fotoklub RP. 

Diaporama to utwór cyfrowy, którego granice znajdują się pomiędzy udźwiękowionym pokazem zdjęć a filmem. Nośnikiem obrazu są pojedyncze zdjęcia, które przenikają się z kolejnymi tworząc w ten sposób trzeci - nieistniejący obraz. Dopuszczalne jest wykorzystywanie elementów filmu przy zachowaniu odpowiednich proporcji (casty). Kompozycja poszczególnych zdjęć konstruowana jest w oparciu o scenariusz. Dynamika projekcji – sposób przenikania się obrazów - tworzy integralną całość ze ścieżką dźwiękową. W diaporamie analogowej nośnikiem obrazu były przenikające się na jednym polu obrazowym slajdy.

Diaporamy podejmują wiele zróżnicowanych tematów, np.: przyroda, ekologia, aktualne problemy społeczne związane z klimatem, izolacją z powodu pandemii czy życiem kobiet we współczesnym świecie. Prace najczęściej inspirowane są sztuką i historią cywilizacji.

Konkurs, którego organizatorem jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbywa się w dwóch kategoriach:

- diaporama klasyczna (przenikania nie zawierają elementów ruchu) 

- fotokast (dopuszczalny ruch w przenikaniach, dopuszczalne sekwencje filmowe).

 

Jeden autor może przedstawić łącznie maksymalnie 3 prace. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia i autorskich diaporam, spełniających warunki techniczne, w terminie do 31 października 2022 r. Prace i zgłoszenie należy przesłać przez WeTransfer na adres e-mail: [email protected]. W konkursie mogą brać udział diaporamy nie prezentowane wcześniej w Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą. Regulamin konkursu i więcej informacji na stronie zamek.szczecin.pl

 

Terminarz:

Zgłoszenia                                                                   do 31.10.2022

Projekcje konkursowe i specjalne                           18-20.11.2022

Obrady Jury                                                                18-19.11.2022

Pokaz galowy                                                              20.11.2022

 

KONCERTY

 

SZCZECIŃŚKI CHÓR KAMERALNY

 

2 października (niedziela), godz. 18.00

Sala Anny Jagiellonki

Obowiązują bezpłatne wejściówki

 

Szczeciński Chór Kameralny pod dyrekcją Ludwiki Mitkiewicz w 2020 roku obchodził jubileusz XV-lecia  działalności.  Z powodu pandemii koncert jubileuszowy został przełożony. Odbędzie się 2 października 2022 o godz. 18.00 w Sali Anny Jagiellonki w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

 

Repertuar obejmuje muzykę dawną i współczesną. Przy fortepianie Alex Marek.

 

 

KINO ZAMEK 

 

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 14 i 12 zł (ulgowy) do nabycia online na zamek.szczecin.pl oraz w kasach Zamku - kasa w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I, czynna codziennie w godz. 10-18) oraz kasa wejście A (czynna na godzinę przed seansem) 

 

PAŹDZIERNIK Z FILMEM DOKUMENTALNYM W KINIE ZAMEK

4-13 PAŹDZIERNIKA

 

SIMONA

4 października (wtorek), godz. 18:00

5 października (środa), godz. 18:00

6 października (czwartek), godz. 18:00

11 października (wtorek), godz. 17:00

19 października (środa), godz. 19:30

dokumentalny, Polska 2022 (91 min)

Reżyseria Natalia Koryncka-Gruz

 

Simona Kossak - biolog, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii. A także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych.

Simona była postacią wyjątkową. Zajmowała się między innymi ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsychologa. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. Wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej, między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była uważana za czarownicę.

 

SERCE DĘBU (PREMIERA)

Le chêne

7 października (piątek), godz. 17:00

8 października (sobota), godz. 19:00

11 października (wtorek), godz. 19:00

12 października (środa), godz. 17:00

dokumentalny, Francja 2022 (80 min)

Reżyseria Laurent Charbonnier, Michel Seydoux

 

Pierwsza miłość, wychowywanie dzieci, edukacja, kłopoty z sąsiadami, zazdrość, solidarność, przetrwanie – czyli mała społeczność w soczewce. Tylko, że twórcy filmu zamiast na przedmieścia Paryża czy francuską prowincję zabierają nas do miejsca zamieszkanego przez wiewiórki, mrówki, sójki, myszy, chrząszcze i sarny. Ich domem jest ponad dwustuletni dąb, długowieczny, majestatyczny, symbolizujący siłę i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Jest też naturalną przestrzenią życiową dla wielu stworzeń, których zmagań z losem na co dzień z tak bliska nie obserwujemy.

 

ANIA (PREMIERA)

7 października (piątek), godz. 19:00

9 października (niedziela), godz. 17:00

12 października (środa), godz. 19:00

13 października (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Polska 2022 (93 min)

Reżyseria Michał Bandurski, Krystian Kuczkowski

 

Inspirująca historia aktorki Ani Przybylskiej – odważnej, kochającej życie i spełniającej marzenia dziewczyny z Gdyni. Film dokumentalny zbudowany z wywiadów oraz niepublikowanych dotąd materiałów z prywatnych archiwów, dzięki którym możemy zobaczyć portret kobiety, utrzymującej równowagę pomiędzy życiem zawodowym i byciem osobą publiczną a swoim życiem rodzinnym.

 

SYNDROM HAMLETA (PREMIERA)

8 października (sobota), godz. 17:00

9 października (niedziela), godz. 19:00

13 października (czwartek), godz. 19:00

dokumentalny, Polska/Niemcy 2022 (85 min)

Reżyseria Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

 

„Być albo nie być” – w warunkach wojennych te słowa nabierają zupełnie nowych odcieni. Film ukazuje historie "dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu" - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy.

NAGRODA DLA NAJLEPSZEG POLSKIEGO FILMU, WYRÓŻNIENIE JURY W KONKURSIE DOKUMENTALNYM NA 62. KRAKOWSKIM FESTIWALU FILMOWYM.

 

 

POZOSTAŁE PREMIERY FILMOWE W KINIE ZAMEK

 

PAMIĘTNIK PRZELOTNEGO ROMANSU (PREMIERA)

Chronique d'une liaison passagere

14 października (piątek), godz. 17:00

16 października (niedziela), godz. 19:30

18 października (wtorek) godz. 17:00

20 października (czwartek) godz. 19:30

komedia, Francja 2022 (100 min)

Reżyseria Emmanuel Mouret

Obsada: Sandrine Kiberlain Vincent Macaigne, Georgia Scalliet

 

Lekki, francuski komediodramat, który łączy romantyczno-obyczajowe kino Erica Rohmera ze sporą ilością neurotycznego komediodramatu Woody’ego Allena. Jego siłą jest błyskotliwy, znakomicie napisany scenariusz, który pokazuje, jak autentycznie kruche i zmienne bywają ludzkie relacje. Samotna, ale wyzwolona matka i żonaty mężczyzna wchodzą w romans na zasadzie relacji czysto seksualnej. Oboje uznają to za relację tymczasową, ale… życie potrafi płatać figle, a los ma własne plany. Film w subtelny sposób opowiada o zmieniających się relacjach uczuciowo-seksualnych.

 

ALCARRÀS (PREMIERA)

14 października (piątek), godz. 19:30

15 października (sobota), godz. 19:30

16 października (niedziela), godz. 17:00

18 października (wtorek) godz. 19:30

19 października (środa), godz. 17:00

20 października (czwartek), godz. 17:00

dramat, Hiszpania/Włochy 2022 (120 min)

Reżyseria Carla Simón

Obsada: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset

 

Wielki powrót autorki „Lata 1993”. Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na Berlinale opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia rolników z katalońskiej wioski. Carla Simón ponownie umieszcza w centrum wydarzeń dziecięcych bohaterów, co nadaje błahym, pozornie nieefektownym wydarzeniom walor niezwykłości. Ale autobiograficzna szczerość, ciepło i poczucie humoru mają w „Alcarràs” wydźwięk polityczny. Przejmujący film o starciu tradycji z nowoczesnością i bohaterach zmuszonych do dokonania wyboru między pragmatyzmem a idealizmem.

 

SZCZECIN FILM FESTIVAL 2022

21-23 października

Szczegółowy program na: www.szczecinfilmfestival.com

 

BRIGITTE BARDOT CUDOWNA

25 października (wtorek), godz. 18:00

26 października (środa), godz. 18:00

27 października (czwartek), godz. 18:00

dramat, Polska 2021 (122 min)

Reżyseria Lech Majewski

Obsada: Kacper Olszewski, Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski

 

Połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Adam mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot podczas drugiej wojny światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy go nie widział, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfirze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Historia oparta na motywach podróży Telemacha w poszukiwaniu ojca, podobnie jak i u Homera pełna spotkań z postaciami mitycznymi, znajdująca analogie w mitologii współczesnej kultury masowej i politycznej.

 

BABY BROKER (PREMIERA)

28 października (piątek), godz. 17:00

28 października (piątek), godz. 19:30

30 października (niedziela), godz. 17:00

30 października (niedziela), godz. 19:30

31 października (poniedziałek), godz. 17:00

dramat, Korea Południowa 2022 (129 min)

Reżyseria Hirokazu Koreeda

Obsada: Song Kang-ho, Gang Dong-won, Doona Bae 

 

„Rodzina to coś szalenie skomplikowanego, nie można zdefiniować jej na jeden sposób” – mówi japoński reżyser o swoim najnowszym filmie. Bo jak nazwać rodziną dwoje pośredników, którzy wyruszają w podróż w poszukiwaniu nowych rodziców dla dziecka, porzuconego w oknie (właściwie „pudełku”) życia nowego domu wraz z jego matką, która je w tym miejscu zostawiła, ale następnego dnia wróciła? Każde z nich ma swoją motywację, a w duszy swoje blizny, ale tworzy się pomiędzy nimi szczególna więź. Autor filmu oddaje hołd życiu i każdemu, który się urodził, nikt bowiem nie jest zbędny. NAGRODA DLA NAJLEPSZEGO AKTORA NA FESTIWALU W CANNES 2022.

 

TEATR

 

 

 

Spektakle dla dzieci:

 

Misiaczek

22,23,29 października, godz. 9:30

Sala 101, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun) 

 

Reżyseria Paweł Niczewski 

Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva 

Muzyka Jacek Gałkiewicz 

Teksty piosenek Marta Guśniowska

Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki

Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski

 

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. 

W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia. 

 

Ślimak

30 października (niedziela), godz. 9:30

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)

 

Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Reżyseria Laura Słabińska

Muzyka Jacek Gałkiewicz

Scenografia Wanda Kowalska

 

„Ślimak” to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.

 

Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.

 

 

Spektakle dla widzów dorosłych:

 

Burmistrz 

Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka

15 października (sobota), godz. 17:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)

 

Występuje Adam Dzieciniak

Reżyseria Waldemar Patlewicz

Wykonanie Adam Dzieciniak

Scenografia Paweł Lewandowski

„Burmistrz” to nowy spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona”. 

Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?

Będzie dobrze, Cohen

29 października (sobota), godz. 20:00

Sala Kina Zamek, wejście A

Bilety: 35 i 30 zł (ulgowy)

 

Występują: Konrad Pawicki, muzycy: Marcin Styborski, Paweł Grzesiuk, Wiktor Szostak 

Reżyseria: Daniel Jacewicz 

Scenariusz: Justyna Litkowska 

Scenografia i wizualizacje: Kinga Dalska 

Kierownictwo muzyczne: Marcin Styborski 

Tłumaczenie piosenek: Justyna Litkowska, Maciej Zembaty, Konrad Pawicki 

 

Spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego intymnego świata. Każdy artysta nosi w sobie bunt. Tworząc – ucieka, tworząc – czemuś się sprzeciwia, tworząc – szuka nowych rzeczywistości odległych od świata, w którym przyszło mu żyć. Z buntu, z niezgody rodzi się sztuka. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Leonarda Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

 

 

SPOTKANIA I WYKŁADY

 

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ 

Spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach

1 i 2 października (sobota, niedziela), godz. 12:00

Zbiórka przy Wieży Zegarowej

Wstęp wolny

 

W ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend Seniora z Kulturą” Zamek zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zamkowych dziedzińców z przewodnikiem. Przebieg trasy: Wieża Zegarowa z barokowym zegarem, płyta erekcyjna ks. Barnima XI, zegary słoneczne, bramy z panopliami, plenerowe wystawy historyczne, pomnik Bogusława X i Anny Jagiellonki. 

 

ZAMKOWE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIĄ I SZTUKĄ

Zagrożenia a poczucie bezpieczeństwa osobistego

18 października (wtorek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki 

Bilety: 10 zł 

 

Dr Paweł Moczydłowski, kryminolog, socjolog, wykładowca Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, były szef więziennictwa, ekspert międzynarodowy w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego, autor takich książek, jak m.in. „Kariera strachu”, „Przestępca na uwięzi”, „Drugie życie więzienia” (wydanie amerykańskie „The Hidden Life of Polish Prison”), będzie gościem specjalnym Michała J. Kaweckiego. 

 

Zjawiska i zdarzenia dziejące się w świecie współczesnym wyzwalają w nas poczucie zagrożenia. Wystarczy prześledzić serwisy informacyjne by odkryć jak wiele jest faktów stresujących  w życiu społecznym, jak np. przemoc domowa, szkolna, mobbing w pracy, galopująca inflacja, wysokie raty kredytów, bankructwa firm. Liczne obawy i lęki wiążą się także z wojną w Ukrainie. Człowiek chce się czuć bezpieczny i spokojny o siebie i swoich bliskich. Jak budować poczucie bezpieczeństwa w świecie pełnym zagrożeń i niepokojów?

 

Prowadzenie: Michał J. Kawecki – psycholog terapeuta, twórca i gospodarz Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką.

 

 

SZCZECIŃSKI SALON POEZJI

POEZJE ADAMA MICKIEWICZA

20 października (czwartek), godz. 17:30

Sala Anny Jagiellonki 

Bilety: 10 zł 

 

Wybrane fragmenty „Pana Tadeusza” czytają aktorzy scen szczecińskich Sylwia Różycka

(Teatr Polski) i Paweł Niczewski (Teatr Współczesny).

Słowo wprowadzające Michał J. Kawecki – gospodarz i twórca Szczecińskiego Salonu Poezji

Oprawa muzyczna: Marcin Matecki (pianino)

 

 

 

 

WYSTAWY

 

WYSTAWY W GALERIACH (WEJŚCIE J) – NIECZYNNE

 

 

FELIKS SMOLIŃSKI – MALARSTWO

13 października – 6 listopada 2022

Sala Anny Jagiellonki

Wstęp wolny

 

Feliks Smoliński, polski artysta tworzący w latach 1998 – 2017. Swoje prace sygnował pseudonimem Felix, co oznacza „szczęśliwy”, jednak jego życie i twórczość znacznie odbiegały od sielankowości. Smolińskiego określa się mianem artysty samorodnego, reprezentującego nurt sztuki naiwnej - art brut. 

Malarstwo od zawsze było obecne w życiu Smolińskiego. Największy przełom w jego artystycznej karierze nastąpił po tragicznym wypadku. W czasie pobytu w szpitalu artysta poddany został arteterapii. Pomogła mu ona uporać się z traumą oraz wciąż nękającymi jego umysł problemami z przeszłości. Od tamtego momentu malarstwo, będące lekarstwem, przynoszące spokój i ukojenie, stało się głównym zajęciem w życiu Feliksa Smolińskiego. 

W swojej twórczości Smoliński nawiązuje do mistrzów malarstwa: Picassa, Legera, Kantora, Dalego, Magritte´a. Jego obrazy charakteryzują się gamą mocnych, często kontrastowo zestawionych ze sobą kolorów, ostro zarysowaną kreską oraz abstrakcyjnością wyrażającą napięcie i tęsknotę za światem uporządkowanym i bezpiecznym. 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie wybrane prace artysty z kolekcji prywatnych. 

 

 

NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH

 

Zamkowe dziedzińce 

czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00

 

 

JAN FRYDERYK – MIŁOŚNIK LUKSUSU

Wystawa plenerowa, Duży Dziedziniec, 

wstęp wolny

 

Wystawa plenerowa przybliża sylwetkę rozmiłowanego w luksusie księcia szczecińskiego Jana Fryderyka (1542-1600), uczestnika wielkiej polityki. Jan Fryderyk został zapamiętany przede wszystkim jako inicjator renesansowej przebudowy szczecińskiego zamku, a także jako gospodarz Kongresu Szczecińskiego w 1570 roku, kończącego I wojnę północną o podział Inflant i hegemonię na Morzu Bałtyckim.  

 

Jak wyglądały dzieciństwo i edukacja przyszłego władcy Pomorza? Jak przebiegała jego podróż kawalerska po Europie i pobyt na dworze cesarskim w Wiedniu? Kiedy powrócił na Pomorze i objął władzę? Te i inne wątki poruszone zostały na wystawie przygotowanej z okazji 480. rocznicy urodzin księcia. 

 

Ekspozycję dopełniają materiały ikonograficzne z epoki, ilustrujące opisywane wydarzenia.

 

ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE

Wystawa stała

Duży Dziedziniec

Wstęp wolny

 

Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Zwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.

 

 

RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI

Wystawa stała

W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec  IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).

Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.

Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.

 

MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100

Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław i Michał Wysoccy z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.

 

 

 

 

WIEŻA DZWONÓW

 

 

Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów - to najwyższa z wież szczecińskiego zamku. To świetne miejsce do obserwacji m.in. niezwykłej panoramy Szczecina. 

 

Godziny otwarcia: 

codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30). Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.

 

Bilety:

10 zł (normalny),  6 zł (ulgowy)

 

Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza. Na elewacji od strony Dziedzińca Menniczego - figurze biskupa Ottona z Bambergu. Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

 

Wieża Dzwonów jest częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego z fundacji księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. XVI wieku. Wejście do zamkowego kościoła znajdowało się w miejscu, gdzie dziś od strony ul. Korsarzy są duże czarne wrota. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonych wcześniejszych budynków średniowiecznych – tzw. Kamiennego Domu (o funkcji mieszkalnej) i stojącej obok kolegiaty.

 

 

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

Strona internetowa: 

zamek.szczecin.pl/

 

Na Facebooku:

facebook.com/zamek.szczecin

 

Instagram:

instagram.com/zamekszczecin

 

E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje

zamek.szczecin.pl/sklep/

 

Bilety do nabycia:

przez Internet na bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w kasach:

 

  • w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00, a także przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek.

 

  • w kasie w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed seansami w kinie Zamek oraz wydarzeniami odbywającymi się w skrzydle wschodnim

 

Rezerwacje biletów:

Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).

 

CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.

 

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. Kontakt: [email protected]tel. 91 489 16 30.

 

 


Ania

Brigitte Bardot

Dni Otwarte Funduszy Europejskich Kareta

HappyOlo

MKiDN_Weekend_seniora_z_kultura_1200x1200_FB

Polonez

Simona

Siwy Dym

Syndrom

Szczeciński Chór Kameralny

Wiatr od morza

Wystawa Smoliński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 25 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test