Szacuje się, że na świecie wścieklizna zabija co roku 59 000 osób, z czego prawie połowa to dzieci poniżej 15. roku życia[1]. Częściowo wynika to z ograniczonego dostępu do środków ochronnych i szczepionek w rejonach, gdzie utrzymują się ogniska wścieklizny oraz z niskiego poziomu edukacji i świadomości na temat problemu wśród lokalnych społeczności. Przenoszenie wścieklizny na tych obszarach może jednak zostać całkowicie wyeliminowane. Warunkiem jest objęcie masowymi szczepieniami w tych rejonach co najmniej 70% psów[2]. W tym celu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Sojusz Na Rzecz Zwalczania Wścieklizny (GARC) zjednoczyły się, aby ustanowić kompleksowy plan strategiczny i osiągnąć cel "Zero do 30”.
MSD Animal Health, poprzez program Afya, od ponad 25 lat darmowo przekazuje swoim partnerom szczepionki przeciwko wściekliźnie psów na potrzeby kampanii szczepień. Do tej pory firma przekazała już 5 milionów dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie.
- Mission Rabies za pośrednictwem programu Afya zaszczepiła produktami MSD Animal Health już prawie dwa miliony psów - mówi lek. wet. i chirurgii Luke Gamble, członek Królewskiego Kolegium Lekarzy Weterynarii w Wielkiej Brytanii oraz założyciel Mission Rabies. - Mamy zaledwie osiem lat do osiągnięcia globalnego celu, jakim jest zero zgonów ludzi z powodu wścieklizny wywołanej przez psy do 2030 roku. Skupiamy się na wspieraniu społeczności, którym brakuje odpowiedniego dostępu do szczepionek i innych zasobów, między innymi w Indiach. Stałe przekazywanie szczepionek przeciwko wściekliźnie dla psów, pomoże nam wyeliminować przypadki wścieklizny przenoszonej przez psy wśród ludzi – dodaje Luke Gamble.
- Współpracując z MSD Animal Health, Rabies Free Africa podało już ponad 2,5 miliona dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie – powiedział dr n. wet. Felix Lankeste, dyrektor Rabies Free Africa, Paul G. Allen School for Global Animal Health, Washington State University. - Badamy, które strategie masowych szczepień psów są najbardziej opłacalnymi metodami dostarczania szczepionek i eliminowania zgonów z powodu wścieklizny spowodowanych przez psy. Program Afya wspiera nasze wysiłki zwłaszcza, docierając do trudno dostępnych wiosek i lokalnych społeczności w Afryce.
Wścieklizna to wirusowa choroba zakaźna układu nerwowego, wywoływana przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus. Jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, zarówno dla ludzi, jak i psów. To, że nadal notowane są zgony z powodu wściekliny jest to druzgocącym faktem, ponieważ wściekliźnie można w 100% zapobiec poprzez rutynowe szczepienia. Co więcej, globalne obciążenie ekonomiczne związane ze wścieklizną przenoszoną przez psy szacuje się na 8,6 mld dolarów rocznie[3]. Inicjatywy masowych szczepień psów są najbardziej opłacalnym sposobem zapobiegania śmierci ludzi z powodu wścieklizny, dlatego działania te muszą być konsekwentnie prowadzone wśród wszystkich społeczności będących w potrzebie.
- Jesteśmy dumni, że jako MSD Animal Health przekazaliśmy pięć milionów dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie i pomagamy w eliminacji tej śmiertelnej choroby - powiedziała Ingrid Deuzeman, globalny dyrektor ds. marketingu w MSD Animal Health. - Przyjmując podejście One Health, wzywające do współpracy wielu dyscyplin działających na szczeblu lokalnym, krajowym i globalnym w celu osiągnięcia optymalnego zdrowia dla ludzi, zwierząt i naszego środowiska, a także współpracując z naszymi partnerami, takimi jak Mission Rabies i Rabies Free Africa, możemy zmniejszyć globalne obciążenie wścieklizną, a tym samym wspierać zdrowie zarówno zwierząt, jak i ludzi.
Światowy Dzień Wścieklizny to doskonała okazja, aby budować świadomość znaczenia szczepień dla osiągnięcia celu „Zero do 30”, czyli wyeliminowania wścieklizny przenoszonej przez psy do 2030 roku. Można to zrobić dzieląc się informacjami na temat inicjatywy, używając w mediach społecznościowych hashtagi: #WorldRabiesDay i #EndRabiesNow
[1] Światowa Organizacja Zdrowia. Wścieklizna. https://www.who.int/health-topics/rabies#tab=tab_1
[2] Merck Animal Health. Szczepienie psów zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych. https://www.merck-animal-health.com/merck-animal-health-marks-25-year-commitment-to-rabies-elimination-on-world-rabies-day/
[3] Światowa Organizacja Zdrowia. Wścieklizna. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/rabies
Napisz komentarz
Komentarze