Czym jest konkurs Polski Produkt Przyszłości?
Innowacje stanowią siłę napędową gospodarki. To właśnie one usprawniają wiele procesów, poprawiają ich jakość i pozwalają osiągać to, co do tej pory nie było możliwe do zrealizowania.
Konkurs Polski Produkt Przyszłości to inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Konkurs od blisko 25 lat promuje i wspiera rozwój nowatorskich produktów i technologii, odpowiadających na potrzeby współczesnych realiów, które mają potencjał, by zaistnieć nie tylko na rynku krajowym, ale na całym świecie.
Począwszy od pierwszej edycji, do konkursu zgłoszono ponad 1400 innowacyjnych projektów z różnych sektorów gospodarki, w tym z informatyki, elektroniki, automatyki, medycyny czy biotechnologii. W tym roku kapituła konkursu, w której skład wchodzą przedstawiciele ważnych instytucji krajowych (tj. Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Uniwersytetu Warszawskiego), musiała zapoznać się ze 163 zgłoszeniami podzielonymi na 3 kategorie:
- produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki,
- produkt przyszłości przedsiębiorcy,
- wspólny produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy.
Wśród 17 najlepszych projektów znalazł się Zrobotyzowany System Tynkarski, rozwiązanie opracowane przez CBRTP.
Zrobotyzowany System Tynkarski – przełom w branży budowlanej
Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST) należy do grupy robotów tynkarskich nowej i innowacyjnej grupy produktowej w branży budowlanej. Jego ideą jest automatyzacja czasochłonnych, charakteryzujących się niską powtarzalnością prac budowlanych – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.
Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które usprawni proces tynkowania. Coś, co zapewni najwyższą jakość i pełną efektywność prac na placu budowy. Naszym celem było wnieść tradycyjne, monotonne prace budowlane na nowy, wyższy poziom. W ten sposób powstał Zrobotyzowany System Tynkarski – wyjaśnia Grzegorz Putynkowski, CEO Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Platforma ZST dedykowana jest wszystkim rodzajom przedsiębiorstw z sektora budowlanego. Urządzenie ma optymalne rozmiary, dzięki czemu można korzystać z niego w dowolnym obiekcie i przesuwać między pomieszczeniami przez standardowe otwory drzwiowe. Zaawansowany układ jezdny daje mu pełną mobilność. Cztery skrętne koła umożliwiają swobodne manewrowanie we wnętrzach o niewielkiej kubaturze. Robot z łatwością adaptuje się do dynamicznie zmieniających się warunków pracy. Kompleksowo realizuje proces tynkarski, zapewniając najwyższą jakość, dokładność i powtarzalność prac.
Na uwagę zasługuje również nieprzeciętna odporność platformy na zmienne warunki. Zestawy specjalnych detektorów i czujników oraz starannie zaprojektowana konstrukcja gwarantują jej najwyższą wytrzymałość.
Urządzenie wyposażono w układ poziomujący oparty na czterech siłownikach z napędem elektrycznym pozwalającym na wysunięcie łap, podniesienie i wypoziomowanie platformy, a także w układ czyszczący, który automatycznie usuwa nadmiar masy tynkarskiej z narzędzia. Wszystkie komponenty elektryczne i elektroniczne schowano w szafie sterowniczej, zapewniającej pełną szczelność i chłodzenie w warunkach budowlanych.
Pierwsze testy platformy ZST na placu budowy – przeprowadzone w grudniu 2021 roku – potwierdziły innowacyjność i skuteczność rozwiązania. ZST automatyzuje proces tynkarski, zapewniając pełną powtarzalność wszystkich działań. To przekłada się na utrzymanie najwyższej jakości i efektywności prowadzonych prac, obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa na placu budowy.
Napisz komentarz
Komentarze