Do redakcji dotarł materiał przygotowany przez fundację Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Zdaniem Redakcji warto się zapoznać z przedstawionymi w nim tezami.
Szanowni Państwo,
13 sierpnia 2022 roku ukazało się oświadczenie Polskiego Związku Wędkarskiego pod nazwą: "Katastrofa na Odrze", w którym zawarto następujące tezy:
- "Przeprowadzone badania wody wskazywały wysokie prawdopodobieństwo występowania mezytylenu - silnie toksycznego związku. Ten trujący środek, stosowany jako rozpuszczalnik, który wykorzystywany jest przez wiele zakładów przemysłowych w naszym kraju" [...] Zanieczyszczenie było i jest mocno skondensowane.
- "Następnie Odrą zaczęły płynąć tysiące martwych ryb, woda wydzielała zapach chloru i ścieków, wypalając gumowe rękawice osób zbierających ryby"
reprezentując PZW prezes Beata Olejasz w programie "Fakty po Faktach" przedstawiła następującą tezę:
- "Może zdarzać się przyducha, kiedy jest gorąco, kiedy jest mało tlenu w wodzie, natomiast tym razem takiej sytuacji nie było"
reprezentując PZW prezes Beata Olejasz w programie "Rozmowy w południe w RMF FM" przedstawiła następujące tezy:
- "marszałek woj. lubuskiego dostała wynik badań wody w Odrze. Pokazują, że jest w niej rtęć"
- "Były sytuacje, gdzie były przeżerane rękawice, ludzie mają rany na rękach. Ta woda jest skażona. Ludzie są poparzeni. Jestem przerażona"
Wszystkie te wypowiedzi były szeroko komentowane w mediach, wywołując panikę wśród mieszkańców miejscowości położonych przy Odrze - do tego stopnia, że mieszkańcy bali się pić wodę z kranu. Jako fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu jesteśmy w trakcie przygotowania zawiadomienia do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 224a. Kodeksu karnego. Prosimy o przedstawienie dowodów na tezy opublikowane w oficjalnym komunikacie PZW oraz w wypowiedziach prezes Beaty Olejasz, w szczególności:
- przedstawienie dowodów fotograficznych, wideo na to, że woda w Odrze "wypalała gumowe rękawice", "ludzie mają rany na rękach", "ludzie są poparzeni". Ilu osób dotyczyły opisane zdarzenia? Czy zgłosiły się one do lekarzy?
- przedstawienie wyników badań wody w Odrze wskazujących na występowanie mezytylenu, w tym "mocno skondensowanego". (11 sierpnia 2022 pojawiła się informacja WIOŚ we Wrocławiu, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w woj. dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu)
- przedstawienie wyników badań wody w Odrze wskazujących na to, że rtęć jest odpowiedzialna za masowe śnięcie ryb.
- przedstawienie wyników badań wody w Odrze, z których wynika, że można wykluczyć możliwość wystąpienia przyduchy.
Z poważaniem,
Dariusz Matecki,
Prezes fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu
https://fundacjaoma.pl/, tel: 600 584 403
Napisz komentarz
Komentarze