Reklama

Granaria: Most na Wyspę Spichrzów w Gdańsku otwarty

Granaria dotrzymuje słowa i oddaje do użytku zmodernizowany Most Stągiewny, któremu po 70 latach przywrócono jego zwodzoną funkcję. To kolejna inwestycja zrealizowana przez spółkę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w związku z zabudową Wyspy Spichrzów w Gdańsku.
Granaria: Most na Wyspę Spichrzów w Gdańsku otwarty

Uroczyste otwarcie nastąpiło 3. sierpnia o godzinie 14.00. Wzięli w nim udział Aleksanda Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska, Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inwestycji, Wojciech Ciurzyński, prezes zarządu Multibud Investment oraz panowie Olivier Thiel i Rudi op't Roodt ze spółki Immobel. Obiekt odzyskał swoją dawną funkcję mostu zwodzonego, co pozwoli otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów i niewielkich jednostek pływających. Równolegle ze zwodzoną przeprawą powstała nowa marina na 60 miejsc.

Aleksandra Dulkiewicz otwierając most przypomniała, że przywrócenie funkcji zwodzonej Mostu Stągiewnego było jednym z marzeń Prezydenta Pawła Adamowicza: Niestety Prezydent tego momentu nie doczekał, ale wielu mieszkańców potwierdza, że na Wyspie Spichrzów czują się doskonale i to jest ich ulubione miejsce. Procesy Inwestycyjne w tak ważnej dla gdańska lokalizacji przygotowywane były od wielu lat, a ich realizacja doskonale wpisuje się w gdańską dewizę: Nec Temere, Nec Timide – Odważnie, ale z rozwagą. Czas pokazał, że wielu mieszkańców korzysta z przebudowanego skrzyżowania ul. Chmielnej z Podwalem Przedmiejskim, czy obrotowej kładki na Wyspę Spichrzów. Od dzisiaj kolejny etap partnerstwa publiczno prywatnego – Most Stągiewny i marina jachtowa będą służyć mieszkańcom.

Prezydent Piotr Grzelak podkreślił również symboliczną rolę mostów: Odzwierciedlają one zaufanie i współpracę. Mosty zawsze łączą i otwierają na siebie wcześniej rozdzielone strony, zatem wykorzystajmy tę rolę, aby jeszcze częściej wspólnie działać na rzecz rozwoju naszych małych ojczyzn. Dziękuję każdemu, kto zaangażował się w realizację tej inwestycji.

Reprezentujący stronę partnera prywatnego prezes zarządu Multibud Investment Wojciech Ciurzyński podkreślił, że dotychczasowe inwestycje na Wyspie Spichrzów pokazały już, że w tym miejscu tworzone jest nowe centrum Gdańska. Każdy kolejny etap realizowany jest zgodnie z harmonogramem i pomimo obecnych zawirowań na rynku cen materiałów budowlanych termin oddania do użytku wszystkich planowanych na Wyspie Spichrzów inwestycji, a więc koniec 2023 roku zostanie utrzymany.

Przygotowania do modernizacji Mostu Stągiewnego rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku od przeniesienia pod wodę instalacji gazowej, grzewczej, teletechnicznej, co otworzyło drogę do przywrócenia zwodzonej funkcji na szlaku prowadzącym na Wyspę Spichrzów. Na czas przebudowy most zamknięto w październiku 2021, zastępując go tymczasową kładką dla pieszych na przyczółkach nieodbudowanego po wojnie Mostu Rogoźników.

Obecnie Most Stągiewny swoim wyglądem przypomina most Schwedlera, który łączył brzegi Motławy w latach 1883 - 1926. W obecnej konstrukcji wykorzystano istniejące wcześniej przyczółki i dawną komorę maszynową. Projekt nowego mostu powstał w biurze projektowym Europrojekt Gdańsk s.a., a wykonawcą przęsła był Vistal Gdynia SA. Na miejsce został on przywieziony w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 ton.

Przebudowa Mostu Stągiewnego jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Do zakończenia pozostaje rozpoczęta w lutym br. modernizacja Rybackiego i Długiego Pobrzeża, na których prowadzona jest już kompleksowa wymiana nawierzchni.

Obecnie na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap zabudowy, w którym powstanie 500 mieszkań, tyle samo miejsc garażowych oraz hotel Motel One, oferujący 320 pokoi. Planowany termin zakończenia prac i oddania do użytkowania nowych budynków to pierwsza połowa 2024 roku.

 

Projekt Zagospodarowania Północnego Cypla Wyspy Spichrzów zdobył w czasie najbardziej prestiżowych targów MIPIM w Cannes 2020 roku nagrodę w kategorii Urban Project.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test