Na wystawie zaprezentowanych zostanie w sumie 51 prac, w których dzieci wyrażają nadzieję i wdzięczność za udzieloną pomoc, mówią o solidarności dwóch narodów, ale przede wszystkim wyrażają cierpienie, strach, niepewność i tęsknotę za rodzinnymi stronami oraz tymi, którzy tam pozostali, by walczyć o wolność. Ekspozycja przynosi odpowiedzi na pytania, co czują mali bohaterowie, którzy – zanim znaleźli się na Pomorzu Zachodnim – przebyli tysiące kilometrów w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
- Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci już w pierwszych dniach wojny w Ukrainie zaoferowało swoje wsparcie rodzinom szukającym schronienia na Pomorzu Zachodnim. Kiedy to w Szczecinie i regionie pojawiły się pierwsze dzieci - przerażone i zdezorientowane trwającą w Ukrainie wojną, postanowiliśmy otoczyć je troskliwą opieką i wsparciem profesjonalnej kadry składającej się z psychologów, pedagogów, wychowawców, którzy od lat działają w naszej organizacji. Do pomocy zgłosiło się również wielu wolontariuszy z Ukrainy - wyjaśnia Angelika Muchowska z TPD. – W stworzonym bezpiecznym, kolorowym i pełnym empatii miejscu dla najmłodszych, z każdym dniem przybywało nam prac artystycznych, na których dzieci oddawały cały wachlarz towarzyszących im emocji. Gromadziliśmy wszystkie rysunki. Kolekcjonowaliśmy te pełne nadziei, wdzięczności, mówiące o jedności dwóch narodów, ale również te wyrażające strach, złość, niepewność i tęsknotę. Ponadto zbieraliśmy również rysunki, które dzieci pozostawiły w punktach recepcyjnych przy ul. Sowińskiego i al. Piastów.
Ilustracje, które będzie można zobaczyć na wystawie, zostały podzielone na sześć kategorii obrazujących różne emocje i odczucia dzieci, które przeżyły wojnę: "Obrazy wojny", "Nadzieja umiera w nas ostatnia", "Wojna = nienawiść i wykluczenie", "Przyjaźń w obliczu tragedii", “Chwała Ukrainie!" oraz "Nadal ważne są nasze marzenia…".
Ekspozycja prezentowana będzie przez cały lipiec w Holu Wschodnim Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie (wejście A, parter). Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Wystawa została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.
Napisz komentarz
Komentarze