Wysoka temperatura i ograniczona dbałość o warunki higieniczne w wielu turystycznych miejscach sprawiają, że podczas wakacji łatwo o spożycie żywności zakażonej, np. salmonellą, która występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, mleku, jajach, czy bakterią E. Coli - przenoszoną przez owady na wszystkie rodzaje żywności oraz gronkowcem - namnażającym się w słodkich produktach.
Zatem jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem?
Przede wszystkim należy dbać o higienę. Nie zapominać o myciu rąk przed jedzeniem, przed przygotowaniem posiłku, po wyjściu z toalety. Zadbać o higienę podczas pracy w kuchni - używać czystych naczyń. Należy również pamiętać o tym, aby nie kłaść produktów, które będą spożywane bez obróbki (np. warzyw) na desce z pokrojonym mięsem czy innymi surowymi artykułami. Dokładnie i najlepiej w gorącej wodzie myć produkty, które zamierzamy spożyć. Dotyczy to m.in. popularnych w sezonie letnim owoców leśnych np. jagód - na ich powierzchni może czaić się tasiemiec bąblowcowy, powodujący bąblowicę. To groźna choroba pasożytnicza, w której dochodzi do rozsiewania larw po całym organizmie i zagnieżdżania się tasiemca w różnych narządach, m.in. wątrobie czy płucach.Żywność nietrwała mikrobiologicznie, jeśli nie jest przechowywana w warunkach chłodniczych, może stać się przyczyną poważnego zatrucia pokarmowego. Dlatego uważać należy na produkty mrożone (mięso, ryby, lody) - ważne, żeby były one dobrze schłodzone - niedopuszczalne jest ich kilkukrotne rozmrażanie i zamrażanie. Produkty, które łatwo się psują, należy wkładać do lodówki lub zamrażalnika od razu po powrocie z zakupów. Przechowywać je tak, by były zabezpieczone przed kontaktem z artykułami spożywanymi w postaci surowej (osobna szuflada, zamknięty pojemnik, woreczek). Zasady te w szczególności dotyczą jaj i mięsa. Ponadto jaja warto wyparzać, zanim ich użyjemy, np. wbijając do ciasta.
W lecie w kuchni mogą pojawić się nieproszeni goście. Owady to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim - higieniczny. Mogą przenosić one bakterie i drobnoustroje na różne powierzchnie - przykładowo muchy często odpowiadają za skażenie żywności bakteriami.
Napisz komentarz
Komentarze