Patronat honorowy objął Ryszard Chmielowicz starosta powiatu gryfickiego, który dokonał uroczystego otwarcia konferencji z udziałem prof. Grażyny Maniak dziekan Wydziału Ekonomii i Pedagogiki ZPSB w Gryficach, z Kuratorium Oświaty w Szczecinie Aliny Przerwa dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego, Agnieszki Stroynowskiej i Hanny Markowskiej starszych wizytatorów, Marty Łakomy Zinowik dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Gryficach, Aldony Byczkiewicz dyrektor Domu dla Dzieci w Gryficach, Joanny Szczudło dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Gryficach, Renaty Tracz dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rewalu, Emili Moreń dyrektor Szkoły Podstawowej w Cerkwicy, pedagogów, nauczycieli oraz grupy studentów ZPSB Wydział w Gryficach.
Celem konferencji było przybliżenie kadrze kierowniczej i pedagogicznej szkól podstawowych z terenu powiatu gryfickiego zasad funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz form i metod pracy z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym, zarówno tych o charakterze specjalistycznym jak i niekonwencjonalnym.
O cel i założenia konferencji zapytaliśmy panią dyrektor MOS w Waniorowie Renatę Gródecką.
Organizując konferencję pt. „Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii: kara – wsparcie – szansa?” chcieliśmy przybliżyć pedagogom ze szkół podstawowych naszego powiatu procedurę przyjęcia do naszej placówki.
Jaka jest konieczna dokumentacja, jak wygląda etap przed przyjęciem do placówki.
Rodzice bardzo często nie wiedzą jaka jest procedura przyjęcia do ośrodka, często myślą, że wystarczy udać się do psychiatry i uzyskać skierowanie jak na szpitalny oddział psychiatryczny.
Ważne, że to rodzic musi złożyć wniosek do poradni psychologiczno-pedagogicznej która może wydać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stwierdzające, że dziecko jest zagrożone niedostosowaniem społecznym. Na tej podstawie wydział edukacji starostwa powiatowego wydaje skierowanie do naszej placówki.
W trakcie przyjmowania już my diagnozujemy dziecko pod kątem jego potrzeb, również pod kątem indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego który będzie u nas realizowany.
Chcieliśmy też podzielić się naszym doświadczeniem a także przedstawić pedagogom metody naszej pracy z dziećmi z zaburzeniem niedostosowaniem społecznym, w tym metodami niekonwencjonalnymi. Udostępniliśmy też materiały poglądowe, przygotowaliśmy prezentacje, poprzez tę konferencję chcieliśmy też zachęcić pedagogów do współpracy z nami. Jeśli będą mieć jakieś wątpliwości w stosunku do dziecka z zaburzeniem wychowawczym czy z zaburzeniem zachowania i emocji mogą się skontaktować i uzyskać poradę jak z takim dzieckiem postąpić.
Czego pani się spodziewa po tej konferencji?
Najważniejszy cel zawarty jest w tytule konferencji: „kara – wsparcie – szansa?”, żeby pokazać, w odbiorze społecznym, że pobyt w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nie jest karą, że tutaj dzieci znajdą wsparcie, że tutaj mają szansę na swój rozwój intelektualny, emocjonalny – wygaszanie negatywnych emocji, pomoc terapeutyczną psychologiczną.
To wsparcie i szansa na normalny rozwój, ale nie kara.
Konferencję zakończył wspólny grill w altanie w parku, podczas, którego była możliwość przedyskutowania problematyki omawianej podczas spotkania. Z okazji Dnia Dziecka studenci ZPSB Wydział w Gryficach przekazali wychowankom upominki. Konferencja przebiegła w bardzo miłej atmosferze, była okazją do wymiany doświadczeń i jak pan starosta gryficki Ryszard Chmielowicz zasugerował będzie kontynuowana również w przyszłym roku.
Napisz komentarz
Komentarze