Praca w domu jest bardzo wygodna. Po wybuchu pandemii zdobyła ogromną popularność. Zwykle w kontekście zarobkowania w domowym zaciszu przywołujemy freelancerów, wykonujących zlecenia w kreatywnych dziedzinach albo pracowników branży IT. I rzeczywiście – w tych obszarach już od lat z powodzeniem wykorzystywany jest home office i znaleźć można liczne oferty pracy. Praca z domu to jednak nie tylko zajęcia wykonywane przy komputerze. Oto kilka pomysłów na to, co można robić zawodowo, nie wychodząc z własnego mieszkania oraz wady i zalety takiego rozwiązania.
Zalety i wady pracy w domu – dorywczej
Praca dodatkowa w domu, a także coraz popularniejsze pełnoetatowe zatrudnienie w trybie home office, mają bardzo wiele plusów, ale nie wszyscy chwalą sobie zarobkowanie we własnym domu. Zacznijmy od atutów pracy z domu. Znalazłszy dorywcze, dodatkowe zlecenie można je wykonywać w dowolnych godzinach, dostosowując grafik pracy do własnych potrzeb. Taka elastyczność daje szansę na połączenie wiele spraw. Praca dodatkowa zwykle jest krótkookresowa i pozwala podreperować domowy budżet.
Jako największe minusy pracy z domu wymienia się najczęściej trudności w rozdzieleniu życia zawodowego i prywatnego. Granica między nimi łatwo się zaciera. Home office oznacza też ograniczenie relacji społecznych, które są przecież człowiekowi bardzo potrzebne.
Praca zdalna w domu to rozwiązanie idealne dla młodych mam
Praca w domu dla mam jest sposobem na pogodzenie macierzyństwa i zarobkowania. Dla wielu kobiet powrót do zawodowej aktywności ma ogromne znaczenie. Część młodych mam decyduje się też na pracę dorywczą z domu – możliwości jest naprawdę wiele. Warto pamiętać, że praca na macierzyńskim jest legalna, a pobieranie wynagrodzenia nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z zasiłku. Warto jednak indywidualnie ocenić, jaka umowa jest w konkretnym przypadku najkorzystniejsza.
1. Gotowanie i przygotowywanie posiłków domowych – usługi gastronomiczne
Wśród popularnych pomysłów na pracę w domu są usługi gastronomiczne. Pieczenie tortów i ciast na zamówienie, przygotowywanie cateringu czy sprzedaż domowych przetworów mogą być świetnym pomysłem na pracę w domu dla wszystkich, którzy kochają spędzać czas w kuchni.
2. Praca jako opiekunka do dziecka
To świetne rozwiązanie dla mam dzieci w wieku żłobkowym, których pociechy nie uczęszczają do żadnej placówki. Ich miejsca zamieszkania są bezpieczne i przystosowane do obecności malucha. Przyjmując pod opiekę kolejne dziecko, można zarobić dodatkowe pieniądze.
3. Praca jako freelancer: grafik i copywriter
Jak wspomniano na wstępie, freelancerzy są przyzwyczajeni do pracy w domu. Swoje usługi najczęściej oferują kilku firmom, mogą przyjmować zlecenia zgodnie ze swoimi możliwościami i realizować je w dowolnym dla siebie czasie. Poza grafikiem i copywriterem jako freelancerzy pracują m.in. tłumacze, korektorzy czy montażyści.
4. Wyrób biżuterii handmade – koraliki, minerały i półfabrykaty
Osoby, które mają zdolności manualne i estetyczny zmysł mogą zająć się wytwarzaniem biżuterii. Produkty handmade nigdy nie stracą na popularności, co więcej, rękodzieło stale jest w cenie! W koraliki, minerały, zawieszki czy łańcuszki można zaopatrzymy się przez internet. Własne produkty można na początku sprzedawać wśród znajomych czy na portalach ogłoszeniowych. Jeśli biznes się rozwinie, warto pomyśleć o założeniu własnego sklepu online. Rękodzieło może stać się bowiem całkiem dochodowym sposobem na życie.
5. Korepetycje udzielane online
Korepetycje online są chętnie wybierane przez uczniów. Po co dojeżdżać na drugi koniec miasta, jeśli można skontaktować się z korepetytorem online w zaciszu własnego domu? E-korepetycje to sposób na zarobkowanie nie tylko dla anglistów czy nauczycieli. Wiele osób chce rozwinąć swoje pasje lub kompetencje miękkie. Dziedzin, w jakich można udzielać korepetycji zdalnych, jest bardzo wiele.
Napisz komentarz
Komentarze