Na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie regulaminów (obiektu, zwiedzania oraz uczestnictwa w wydarzeniach).
WYDARZENIA MIESIĄCA
Weekend z kabaretem Hrabi na Zamku
25-26 czerwca (sobota i niedziela)
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 100 zł - program dla dorosłych „Wady i Waszki”
35 zł - program dla dzieci „Bez Wąsów”
Kultowy kabaret Hrabi wystąpi na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dwa razy. Grupa zaprezentuje program dla widzów dorosłych – „Wady i Waszki” oraz program dla dzieci zatytułowany „Bez Wąsów”.
Kabaret Hrabi powstał 20 lat temu z inicjatywy Dariusza Kamysa i Joanny Kołaczkowskiej, aktorów kabaretu Potem. Skład ekipy uzupełnili Łukasz Pietsch i Krzysztof Szubzda, którego w 2003 roku zastąpił Tomasz Majer. Grupa zadebiutowała programem „Demo” w 2002 roku. Na swoim koncie ma kilkanaście programów kabaretowych. Niektóre z nich ukazały się jako wydawnictwa płytowe.
Wady i Waszki
25 czerwca (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 100 zł
Nikt nie jest idealny. Każdy ma jakieś wady. Tyle, że MY mamy wady, które dodają nam uroku, czynią nas bardziej interesującymi. A ONI mają wady nie do zniesienia. MY nie jesteśmy leniwi, my tylko dostrzegamy, że fajnie jest leżeć na kanapie. To ONI są tak zwyczajnie leniwi. Dlatego MY nie mamy wad, MY mamy WASZKI.
Bez Wąsów
26 czerwca (niedziela), godz. 12:00
Duży Dziedziniec Zamku
Bilety: 35 zł
Przedsięwzięcie, na które Hrabi musiał znaleźć w sobie nieco więcej zasobów energii niż zwykle. Materia rozśmieszania publiczności dorosłej była kabaretowi znana od wielu lat. Ale rozbawić dzieci – to ogromne wyzwanie. Scenka, piosenka, konferansjer, wejście w interakcję z dziecięcym widzem… Udało się. Powstał program kabaretowy dla dzieci w wieku 6-12 lat, ale również większe dzieci, jak i rodzice mogą w nim znaleźć coś dla siebie. Skoro „Bez Wąsów” – wąsy zatem nie pojawiają się. Spotkać za to można panią od WF-u, rodzinę Skoczków, Januszka, który nie mył uszków, pana, który usiadł na czekoladkach, chrapiącego tatę, tajemniczy sklep z głosami, dziewczynę, która robi straszliwe błędy ortograficzne, chłopca, który marzy o tym by być ślimakiem, oraz nauczyciela języka polskiego - pana Draculę.
Noc Kupały – tradycje świętojańskie
20. edycja
18-19 czerwca (sobota – niedziela)
Dziedzińce Zamku
Wstęp wolny
Noc Kupały – tradycje świętojańskie to popularna impreza plenerowa, którą szczeciński Zamek od lat organizuje we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Tegoroczna edycja będzie jubileuszowa, bo 20!
Na zamkowym dziedzińcu stanie replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane będą dawne rzemiosła, takie jak: kowalstwo, tkactwo, rogownictwo, snycerstwo, skórnictwo czy stemplowanie tkanin.
Uczestnicy imprezy poznają dawne obrzędy związane z letnim przesileniem, m.in. krzesanie „Żywego Ognia” za pomocą świdra ogniowego. Obejrzą także widowiskowe pokazy walk wojów i wysłuchają legend związanych z Zamkiem, gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego. Ale to nie wszystko!
Będą też zabawy i warsztaty, m.in. śpiewu i robienia motanek, czyli tradycyjnych lalek słowiańskich. Zaplanowano również konkursy, w tym ten na najpiękniejszy wianek. Konkurs ten zwieńczy uroczysty pochód nad Odrę i spławienie wianków w rzece.
Ponadto na zamkowym dziedzińcu znajdą się stoiska z historycznymi figurkami, biżuterią, wyrobami drewnianymi i rogowymi, zabawkami, a także książkami o tematyce historycznej. Dodatkowo mieszkańcy i turyści będą mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz zobaczyć z bliska i przymierzyć elementy dawnego uzbrojenia.
Podczas Nocy Kupały na Zamku nie zabraknie muzyki na żywo. Na scenie usłyszymy Joannę Lacher oraz zespół Kosy. Pierwszy dzień imprezy zakończy efektowny fire show w wykonaniu grupy Febris.
PROGRAM WYDARZENIA:
18.06.2022 r. (sobota), 14:00 – 23:00, Dziedziniec Zamku
14:00 prezentacja dawnych rzemiosł
15:00 koncert zespołu Joanny Lacher
16:00 pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie „Żywego Ognia” za pomocą świdra ogniowego (DGT)
17:00 legendy związane z Zamkiem, gryfem i dziejami Księstwa Pomorskiego oraz konkursy tematyczne
17:30 pokaz walk wojów
19:00 konkurs na najpiękniejszy wianek
19:30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków
20:30 pokaz walk wojów
21:30 koncert zespołu KOSY
22:30 fire show – grupa FEBRIS
19.06.2022 r. (niedziela), 12:00 – 17:00, Dziedziniec Zamku
12:00 prezentacja dawnych rzemiosł
13:00 Droga Wojownika – konkursy w osadzie
14:00 pokaz walk wojów
16:00 koncert zespołu KOSY
Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Konsultant ds. programowych: Igor Górewicz – Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa
Sala Kina Zamek:
18.06.2022 r. (sobota), godz. 14:30
Spotkanie z Katarzyną Górewicz - autorką książki Jaka jesteś Babo Jago?
18.06.2022 r. (sobota), godz. 16:45
Rok i sezony w kuchni Słowian - wykład Małgorzaty Krasnej-Korycińskiej, muzealniczką, archeologiem i historykiem kulinariów
Spacer Kupalny z Legendziarzem – Mirosławem Wacewiczem:
19.06.2022 r. (niedziela)
Start: godz. 10:00 Szczecin Golęcino (przystanek autobusowy ul. Grochowa)
Meta: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Trasa: Golęcino - Wzgórze Kupały - ul. Paprotki - Żelechowa - Grabowo - Kapitanat Portu - wzdłuż Odry do Trasy Zamkowej - Zamek
Podczas spaceru nie zabraknie opowieści o tradycjach związanych z przesileniem letnim, legend i baśni, a także ciekawostek o ziołach i roślinach, które będą mijane po drodze. Chętni będą mogli uwić sobie wianki.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie
Festiwal AfryKamera w Kinie Zamek
3-9 czerwca
W dniach 3-9 czerwca zapraszamy do Kina Zamek w Szczecinie na replikę Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. W programie znajdzie się aż 12 propozycji, w tym 6 filmów fabularnych, 4 pełnometrażowe dokumenty i 2 bloki filmów krótkometrażowych. Zdecydowana większość filmów zostanie pokazana po raz pierwszy na dużym ekranie w Szczecinie.
AfryKamera to największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce.
- Kino afrykańskie jest tak samo niejednolite jak cały kontynent. To ponad 50 krajów i kilka tysięcy języków, bogactwo historii i różne dzieje. Sami jako AfryKamera cały czas odkrywamy Afrykę i coraz bardziej doceniamy jej różnorodność oraz bogactwo – mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu.
Do Kina Zamek trafią wybrane filmy 16. edycji festiwalu, które zabiorą widzów w podróż po całym kontynencie. O północnej części Afryki opowiada rozgrywający się w Tunezji „Syn” Mehdiego M. Barsaoui, którego postawieni w dramatycznej sytuacji bohaterowie mierzą się z surowym, lokalnym prawem. W głąb kontynentu przenosi widzów „Lingui” Mahamat-Saleh Haroun – prezentowana w Cannes opowieść o kobiecej solidarności i determinacji oraz walce o godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. Środkowoafrykański film „Makongo. Gąsienice” Elvisa Sabina Ngaïbinoto to znakomicie sfilmowany portret ukrytej wśród przyrody społeczności. Jej członkowie mają jedno marzenie: wysłać dzieci ze swego plemienia do prawdziwej szkoły. Jest to jednak trudne, zwłaszcza, że ich jedynym środkiem płatniczym są gąsienice (makongo), będące lokalnym przysmakiem. Na południowym krańcu Afryki osadzona jest akcja obsypanego nagrodami filmu „Moffie” Olivera Hermanusa, opowiadającego o operacji militarnej z lat. 80. Bierze w niej udział młody Nicholas, który w trakcie służby zaczyna odkrywać tożsamość seksualną, tak sprzeczną z obowiązującymi normami. To tylko część z propozycji filmowych przygotowanych przez organizatorów wydarzenia.
PROGRAM:
LIYANA
3 czerwca (piątek), godz. 17:30
USA / Lesoto 2017 (77 min)
Reżyseria: Amanda Kopp, Aaron Kopp
Wszyscy znamy te bajki dla dzieci, których bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż, by poznawać świat. Historia Liyany jest inna, bo pisana przez dzieci z domu dziecka w Suazi i utkana ze zdarzeń, których doświadczyli mali autorzy. Czasem są to trudne przeżycia, czasem doświadczenia, które dodają otuchy i to wszystko staje się udziałem stworzonej przez dzieci filmowej bohaterki. Mali autorzy, poprzez budowanie opowieści Liyany, radzą sobie ze swoimi osobistymi doświadczeniami. „To Wasza historia. To Wy decydujecie, co zdarzy się dalej” – słyszą od prowadzącej zajęcia pisarki Gciny Mhlophe. Jakie zakończenie wymyślą dla Liyany?
MOFFIE
3 czerwca (piątek), godz. 19:30
RPA 2019 (103 min)
Reżyseria Oliver Hermanus
W 1981 r. RPA rozpoczęła operację militarną na granicy z Angolą, aby bronić się przed rozprzestrzenianiem komunizmu oraz zachować panującą politykę apartheidu. Wszyscy biali chłopcy po ukończeniu 16. roku życia zostali wysłani na dwuletnią służbę wojskową, która miała nauczyć ich nienawiści do komunizmu, gejów i Afrykanów. Wśród nich znalazł się Nicholas, który w trakcie służby zaczyna odkrywać swoją tożsamość seksualną, tak sprzeczną z obowiązującymi normami. Nieśpieszny i subtelny w pewnych momentach film Olivera Hermanusa pokazuje dramat konfliktu zbrojnego, represje na gejach w czasach apartheidu, ale i próbę zachowania własnego ja nawet w najgorszych warunkach.
MAKONGO: GĄSIENICE
Makongo
4 czerwca (sobota), godz. 17:30
Republika Środkowej Afryki / Argentyna / Włochy 2020 (72 min)
Reżyseria Elvis Sabin Ngaïbino
André i Albert to przedstawiciele plemienia Pigmejów Aka, żyjącego na skraju lasu w Republice Środkowoafrykańskiej. Dzięki nim poznajemy społeczność, która żyje w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wierzeniami, wszystko, co potrzebne do życia, pozyskuje z lasu. Jako jedyni w wiosce zdobyli wykształcenie i sami starają się nauczyć pisać i czytać dzieci ze swego plemienia, a także wysłać część z nich do prawdziwej szkoły. Jest to niezwykłe zadanie w sytuacji, gdy ich jedynym środkiem płatniczym są gąsienice (makongo), lokalny przysmak tego regionu, który mogą sprzedać w oddalonej o kilka dni jazdy ciężarówką stolicy kraju.
SYN
A Son
4 czerwca (sobota), godz. 19:30
Tunezja 2019 (96 min)
Reżyseria Medhi M. Barsaoui
Tunezja, 2011 rok. Meriem i Fares to nowoczesne, szczęśliwe małżeństwo, które spędza wakacje z 11-letnim synem Azizem w rodzinnych stronach. Podczas jazdy autem ich syn zostaje postrzelony przez rebeliantów islamskich i w tragicznym stanie trafia do szpitala. Wraz z rozwojem akcji okazuje się, że Aziz musi przejść przeszczep wątroby, Fares nie jest jego biologicznym ojcem, a prawo tunezyjskie jest niezwykle restrykcyjne w obliczu dramatu rodziców, którzy znaleźli się w sytuacji takiej jak bohaterowie. Mehdi M. Barsaoui stworzył film, który może być porównywany z dziełami Asghara Farhadi’ego, stając się przy tym nowym, niezwykle ważnym głosem w świecie kina arabskiego.
NOFINOFY
5 czerwca (niedziela), godz. 17:30
Madagaskar / Francja 2019 (73 min)
Reżyseria Michael Andrianaly
W niespiesznym, niezwykle intymnym dokumencie Michaëla Andrianaly obserwujemy zmagania Romea walczącego o przetrwanie swojego zakładu fryzjerskiego w Toamasinie. Co rusz musi go przenosić i otwierać na nowo. Fryzjerstwo daje mu nie tylko źródło utrzymania, ale przede wszystkim jest jego pasją. Jak mówi, “dotykanie czyjejś głowy, to dla niego honor”. Pomimo wielu trudności, które spotykają go ze strony władzy i otaczającej go każdego dnia przestępczości, Romeo stara się zachować godność i przekazane mu przez ojca wartości, a przy tym usilnie dąży do spełnienia marzenia, jakim jest posiadanie własnego salonu fryzjerskiego.
ŚPIĄCY MURZYN
The Sleeping Negro
5 czerwca (niedziela), godz. 19:30
USA 2021 (73 min)
Reżyseria Skinner Myers
Młody czarnoskóry chłopak w obliczu kilku sytuacji o charakterze rasowym musi zmierzyć się ze swoją złością, wściekłością, alienacją i beznadzieją, aby znaleźć własne znaczenie bycia czarnym. Zarówno w sytuacji, gdy biały szef każe mu popełnić oszustwo, aby zwiększyć zysk korporacji, jak i gdy dochodzi do kłótni pomiędzy nim a jego dziewczyną, która obawia się, jak na czarnego narzeczonego zareagują rodzice. Walczy ze sobą również wtedy, gdy na zlecenie korporacji musi eksmitować z domu czarną starszą kobietę.
AFRYKA W RUCHU
Africa Moving
Blok filmów krótkometrażowych, 117 min
7 czerwca (wtorek), godz. 17:00
Começa a ficar tarde / Until late / Do późna, reż. Ivan Barros, Mozambik 2020, 14 min
Ivan Barros wraz z choreografem Idio Chichava kwestionują konsumpcjonizm i nieokiełznaną produkcję odpadów. Robią to za pomocą performensu w przestrzeni śmietniska w Malhampsene w Maputo.
Matata, reż. Petna Ndaliko Katondolo, Kongo, USA 2019, 37 min
Sesja zdjęciowa, w której bierze udział Matata, przybiera nieoczekiwany obrót, przechodząc w serię scen tanecznych inspirowanych snami czy wydarzeniami z historii Konga i nie tylko. Zarówno filmy, jak i fotografie zawsze stanowiły nie tylko piękny artefakt, ale także narzędzie w rękach kolonizatorów. W obliczu historii opresji ciało buntuje się, prowadząc Matatę w kierunku nowej przyszłości.
Mudança / Upheaval / Mudança – Przewrót, reż. Welket Bungué, Portugalia, Niemcy, Gwinea Bissau 2020, 27 min
Mudança jest spotkaniem artysty Welketa Bungué i portugalskiej polityczki Joacine Katar Moreiry, którzy kwestionują istotę swoich zawodów, nieoczekiwanie zbliżając się do paradygmatu nadchodzącej rewolucji. Film wykorzystuje teksty poetyckie ojca reżysera, Paulo T. Bungué, oryginalne malowidła artysty Nú Barreto oraz muzyczny krajobraz skomponowany przez Mû Mbana.
Inabitáveis / The Uninhabitable Ones / Nieosadzeni, reż. Anderson Bardot, Brazylia 2020, 25 min
Debiut reżyserski Andersona Bardota pokazuje przygotowania brazylijskiej grupy tańca współczesnego do spektaklu, którego tematem jest homoseksualizm czarnych. Jednocześnie poznajemy historię nastoletniego Pedro, nieidentyfikującego się jako chłopiec, który marzy o tym, aby zostać tancerzem.
Zombies / Zombi, reż. Baloji, Belgia, Kongo 2018, 15 min
Razem z zombi podróżujemy przez zatłoczone ulice, salony fryzjerskie i futurystyczne kluby Kinszasy. Ich celem jest zdobycie popularności i błyszczenie w świetle reflektorów. Uzależnieni są od telefonów, lajków i pochwał w wirtualnej rzeczywistości. Towarzyszy im wciągająca, energetyczna muzyka z mocnym przekazem w wykonaniu Baloji.
UMRZESZ, MAJĄC 20 LAT
You Will Die At 20
7 czerwca (wtorek), godz. 19:30
Sudan / Francja / Egipt / Niemcy / Katar 2019 (103 min)
Reżyseria Amjad Abu Alala
Prowincja Al Jazira w Sudanie. Podczas błogosławieństwa swego nowo narodzonego syna Sakina słyszy złą wróżbę – Muzamil umrze w wieku 20 lat. Od tej pory życie chłopca naznaczone jest tą przepowiednią. Chłopiec nie marzy, nie planuje, nie potrafi cieszyć się życiem, a jedynie czeka na spełnienie wyroku. Upływ czasu odmierzają kolejne kreski rysowane przez matkę na ścianach domu. Jedyne chwile radości przynoszą mu przyjaciółka Naima i Suleiman, który zwiedził pół świata i dzięki któremu Muzamil ogląda swój pierwszy film. Czy chłopcu uda się wyrwać z kręgu śmierci? I co stanie się w dniu jego 20. urodzin?
LINGUI
8 czerwca (środa), godz. 17:30
Niemcy / Belgia 2021 (87 min)
Reżyseria Mahamat-Saleh Haroun
Amina ciężko pracuje i samotnie wychowuje nastoletnią córkę. Gdy dowiaduje się, że ta jest w ciąży, postanawia pomóc jej w dokonaniu aborcji, która w jej kraju jest nielegalna. “Lingui” to zaskakująco uniwersalna opowieść o kobiecej solidarności i determinacji. Mahamat-Saleh Haroun z wielką empatią rysuje portret bohaterek, które próbują walczyć o swoją godność i niezależność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości, zawładniętej przez religię i anachroniczne tradycje, potrafiące uczynić z młodej matki społecznego wyrzutka. To nie tylko kameralny dramat i portret społecznych napięć w odległej części świata, lecz również poezja kina w czystej postaci – niezwykłe zdjęcia Mathieu Giombiniego są żywe i duszne, perfekcyjnie skomponowane, nasycone cudownymi barwami.
LALKA
Papicha
8 czerwca (środa), godz. 19:30
Francja, Algieria, Belgia, Katar 2019 (105 min)
Reżyseria Mounia Meddour
Algier, lata 90. Nadjma to studentka i początkująca projektantka mody, która w kraju, gdzie tak wiele rzeczy jest zakazanych, chce wprowadzić trochę koloru, radości i „normalności” do życia swoich rówieśniczek. Gdy jednak nasilają się ataki fanatyków religijnych, łamane są prawa kobiet, społeczeństwo coraz bardziej się radykalizuje i popełniane są kolejne morderstwa kobiet, które nie chcą podporządkować się tradycji, konserwatywnym regułom i zasadom islamu, młodym Algierkom coraz trudniej jest żyć. Zrobienie pokazu mody na uniwersytecie staje się dla Nadjmy i jej przyjaciółek symbolem walki z nierównościami, walki o godność i wolność.
Cezary 2020 - najlepszy film debiutancki i najbardziej obiecująca aktorka.
***
AFROSZORTY
Blok filmów krótkometrażowych, 130 min
9 czerwca (czwartek), godz. 17:00
Al-Sit, reż. Suzannah Mirghani, Sudan, Katar 2020, 20 min
W małej wiosce w Sudanie, gdzie wciąż zbiera się bawełnę własnymi rękoma, żyje się zgodnie z tradycjami przodków. Gdy rodzice Nafisy postanawiają wybrać męża swej córce, budzi to opór Al-Sit, najstarszej z rodu, która nie akceptuje Nadira, młodego biznesmena mieszkającego w Dubaju. Czy Nafisa zdoła przeciwstawić się rodzicom oraz babci i sama zadecyduje o swoim życiu, przyszłości i o tym, kogo chce poślubić?
The Dark One / Ciemna, reż. Hakim Zziwa, Uganda 2020, 16 min
Aktywistka i wokalistka Sandra Nankoma oraz inne czarnoskóre kobiety opowiadają o braku akceptacji i prześladowaniach, jakich doznawały z powodu koloru skóry. Opisują też dramaty wielu kobiet, które decydują się na rozjaśnianie karnacji. Nankoma poprzez swoją działalność stara się wspierać, dodawać siły i pewności czarnoskórym kobietom, ale też propagować ideę równości w mediach, w codzienności i w życiu publicznym.
Dorlis, reż. Enricka MH, Francja 2021, 25 min
Gdy ojciec Laure zostaje sparaliżowany po udarze, zabiera ona swoje córki, Norę i Melissę, i przeprowadza się do jego domu na północy Martyniki, aby pomóc mu w codziennym życiu. Z czasem w nastoletniej Norze odżywają straszne wspomnienia z dzieciństwa związane z dziadkiem, przed którym chce ochronić swoją młodszą siostrę.
Khadiga, reż. Morad Mostafa, Egipt, Francja 2021, 20 min
Khadiga jest młodą matką, która sama wychowuje malutką córeczkę. Morad Mustafa pokazuje niezwykle przejmujący i dramatyczny obraz kobiety, która podejmuje decyzję, aby uśmiercić swoje dziecko.
On The Surface / Na powierzchni, reż. Fan Sissoko, Islandia 2021, 4 min
Krótka animacja przedstawia młodą czarną kobietę, która idzie popływać w morzu u wybrzeży Islandii. Opowiada ona o swym doświadczeniu dorastania w obcym kraju oraz trudnej ciąży i depresji po urodzeniu dziecka.
Heaven Sounds Boring / Heaven Sounds Boring, reż. Patience Nitumwesiga, Uganda 2021, 22 min
Historia miłości i silnej więzi ojca z chorą, kilkuletnią córką Aceng, której leczenie nie przynosi skutków, a przyjmowane leki powodują, że czuje się coraz gorzej. To także opowieść o odchodzeniu i pogodzeniu się małej dziewczynki ze śmiercią.
I am afraid to forget your face / Obym nie zapomniał twej twarzy, reż. Sameh Alaa, Egipt, Francja, Belgia, Katar 2020, 15 min
Po ponad 80 dniach rozłąki z ukochaną, Adam postanawia włożyć hidżab i w przebraniu kobiety przedrzeć się przez miasto, aby po raz ostatni spotkać się i pożegnać ze swą miłością.
The Shack / Szopka, reż. Tebogo Chologi, RPA 2020, 7 min
Tebogo Chologi stworzył film, w którym rolę narratora pełni mała chatka, szopa, będąca dla wielu mieszkańców RPA jedynym schronieniem i domem. Narrator prowadzi nas do chaty ubogiego ochroniarza o imieniu Buti, który mimo pracy w szkole, zmuszony jest do korzystania z paczek żywnościowych, a brak prądu i telewizora uniemożliwia mu śledzenie sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
***
TĘSKNOTA
Petit Pays
9 czerwca (czwartek), godz. 19:30
Francja, Burundi 2020 (113 min)
Reżyseria Eric Barbier
Film Érica Barbiera oparty jest na książce „Petit pays” autorstwa Gaël Faye, który opisał w niej swoje dzieciństwo przypadające na czas ludobójstwa w Rwandzie oraz wojny domowej w Burundi. Gabriel, syn Francuza i Rwandyjki z plemienia Tutsi, wiedzie beztroskie dzieciństwo w dzielnicy dla cudzoziemców w Burundi. Kiedy w 1993 r. dochodzi do zabójstwa Melchiora Ndadaye, pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta, zaczynają nasilać się walki pomiędzy ludźmi z Hutu i Tutsi. Wszystko to obserwujemy z perspektywy 10-latka, który ma to szczęście, że w środku tych tragicznych wydarzeń, jakie na zawsze odmieniły historię dwóch krajów afrykańskich, zostaje wysłany wraz z siostrą do dziadków do Francji. Tęsknota to niezwykle ważny, poruszający i świetnie zrealizowany film, ze znakomitą obsadą.
WYDARZENIA PLENEROWE
Festiwal o’Polski
12 czerwca (niedziela), godz. 18:00
Dziedziniec Menniczy
Wstęp wolny
Na scenie na Dziedzińcu Menniczym pojawią się przedstawiciele szczecińskiego środowiska kulturalnego uprawiający różne dziedziny sztuki: aktorzy, muzycy i wokaliści, ale także poeci, malarze i reprezentanci sztuk alternatywnych. Również zdolni adepci sztuki będą mogli pokazać swoje talenty.
Festiwal o’Polski to święto artystów, spotkanie ludzi, którzy tworzą i chcą się tym dzielić z odbiorcami kultury. Zasada jest prosta, jeden wykonawca - jeden utwór.
Pierwsza edycja Festiwalu o’Polskiego odbyła się w 2017 roku w Sopocie z inicjatywy Magdaleny Smuk, aktorki Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym roku impreza odbędzie się 12 czerwca jednocześnie na kilku scenach: w Sopocie, Szczecinie, Toruniu i Rumii.
JazZamek
Koncert The Beat Freaks
20 czerwca (poniedziałek), godz. 21:00
Duży Dziedziniec
Bilety 20 zł
Zespół The Beat Freaks powstał w 2014 roku w Szczecinie. Tworzą go czterej młodzi artyści, którzy czerpią inspiracje z bogatego nurtu kultury steampunk. Postępowe wizje rodem z epoki rozwoju maszyny parowej i techniki połączone z muzyczną wrażliwością i liryką tworzą mieszankę tyleż zaskakującą, co porywającą. Rytm będący podstawą egzystencji stał się punktem wyjścia do świata melodyjnych opowieści i nieograniczonych improwizacji, do którego zapraszają muzycy.
The Beat Freaks ma na swoim koncie debiutancki album „Leon” oraz muzykę do filmu „Zamoyski”. Muzycy połączyli swoje doświadczenia zdobyte w różnych formacjach, by wspólnie wypracować własny muzyczny sposób wyrazu. W październiku 2019 roku ukazał się ich drugi album „Stay Calm”, na którym znalazło się 13 autorskich kompozycji.
Zespół tworzą:
- Tomasz Licak - saksofon tenorowy
- Michał Starkiewicz - gitara
- Paweł Grzesiuk - kontrabas
- Radek Wośko - perkusja
The Beat Freaks zagrają na Zamku w ramach rozpoczętego w ubiegłym roku cyklu „JazZamek”. To propozycja dla wielbicieli jazzu, a także dla odkrywców nieprzeciętnych brzmień z dawką zupełnie nowej, świeżej energii. Dodatkowym atutem wydarzenia jest niezwykły klimat, jaki panuje na zamkowych dziedzińcach wieczorami, kiedy to odbywają się koncerty. Do tej pory w ramach cyklu „JazZamek” wystąpili: Łukasz REKS z zespołem oraz grupa O.N.E. Quintet.
TEATR
Spektakle dla dzieci
Ślimak
5 czerwca (niedziela), godz. 9:30
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
Obsada: Paulina Majtas, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski
Reżyseria Laura Słabińska
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Scenografia Wanda Kowalska
„Ślimak” to przedstawienie dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat. Mądra i zabawna opowieść o tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, ponieważ nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. Oto Ślimak, zamieszkujący swój mały, muszlowy domek spotyka na swej drodze Bobra, który zajmuje się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i inni zaczęliby go lepiej postrzegać.
Spektakl powstał na podstawie znakomitego tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce.
Misiaczek
11 czerwca (sobota), godz. 9:30
Sala 101, wejście A
Bilety: 10 zł (dziecko), 20 zł (opiekun)
Reżyseria Paweł Niczewski
Opieka artystyczna Anastasiia Miedviedieva
Muzyka Jacek Gałkiewicz
Teksty piosenek Marta Guśniowska
Scenografia, kostiumy: Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki
Obsada: Paulina Majtas/Marta Uszko-Tychulska, Paweł Niczewski
Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej.
W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek - nieznana historia.
Spektakle dla widzów dorosłych
Burmistrz
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
30 czerwca (czwartek), godz. 18:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 i 25 zł (ulgowy)
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
Scenografia Paweł Lewandowski
„Burmistrz” to nowy spektakl Teatru Piwnica przy Krypcie – pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego od lat spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.
Tytułowy burmistrz, najlepszy w dziejach miasteczka (stanowisko piastuje już 40 lat), kończy właśnie 70 lat. To idealna okazja do spektakularnego odejścia na emeryturę. Uroczystość zaplanowana jest w każdym detalu. Najpierw pożegnanie w magistracie, później uroczysta msza święta w kościele, a na końcu dostojny pochód ulicami miasteczka. 70 minut celebry na 70 urodziny. Czy ceremonia zadowoli burmistrza, współpracowników, jego rodzinę i mieszkańców miasteczka?
Kolega Mela Gibsona (POŻEGNANIE Z TYTUŁEM)
Spektakl według tekstu Tomasza Jachimka
10 czerwca (piątek), godz. 19:00
11 czerwca (sobota), godz. 17:00
Sala Kina Zamek, wejście A
Bilety: 30 zł i 25 zł (ulgowe)
Reżyseria Waldemar Patlewicz
Wykonanie Adam Dzieciniak
To będzie ostatnia okazja, by obejrzeć monodram pt. „Kolega Mela Gibsona” w doskonałym wykonaniu Adama Dzieciniaka. Po siedmiu latach obecności na scenie zamkowego Teatru Piwnica Przy Krypcie (premiera odbyła się 5 listopada 2015 r.) spektakl znika z afisza.
„Kolega Mela Gibsona” to zabawna historia Feliksa Rzepki, aktora w średnim wieku, którego kariera ograniczyła się do jednej, "wielkiej" roli Cyrano de Bergeraca, co jednak dawało Rzepce poczucie wielkości na lata.
- Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… Ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie – mówi reżyser Waldemar Patlewicz.
SPOTKANIA I WYKŁADY
ZAMKOWY WIECZÓR KSIĄŻĘCY
Bliscy a dalecy, czyli Ukraina nieznana
12 czerwca (niedziela), godz. 16:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety 10 zł
Prowadzenie: dr Wojciech Kral, dr Andrzej Wątorski
Ostatnie wydarzenia bardzo zbliżyły Polaków i Ukraińców. Czy jednak znamy dobrze Ukrainę, jej muzykę, literaturę, malarstwo, wkład do kulturalnego dziedzictwa ludzkości? Podczas spotkania w ramach zamkowego cyklu będzie można posłuchać o ukraińskich poetach piszących po łacinie, o wynalazcy koła kwintowego, o najwybitniejszym słowiańskim filozofie epoki oświecenia, o ukraińskich fascynacjach L. van Beethovena, o tajemnicach mowy haftów ludowych oraz o całym fascynującym zjawisku, któremu na imię kultura ukraińska.
KINO
Kino Zamek (wejście A). Bilety (14 i 12 zł ulgowy) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I), a także na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.
MAŁA MAMA
Petite maman
1 czerwca (środa), godz. 17:30 (DZIEŃ DZIECKA)
2 czerwca (czwartek), godz. 17:30
dramat, Francja 2021 (73 min)
Reżyseria Celine Sciamma
Obsada: Josephine Sanz, Gabrielle Sanz, Nina Meurisse
W „Małej mamie” Céline Sciamma („Portret kobiety w ogniu”) eksploruje bogate życie wewnętrzne dziecięcej bohaterki. Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki. Autorka przygląda się temu niecodziennemu spotkaniu z zaciekawieniem i czułością, która nadaje filmowi uniwersalność i wzbogaca go o wymiar terapeutyczny. „Mała mama” to bowiem nic innego niż spełniona fantazja o zaprzyjaźnieniu się z… osobą Ci najbliższą.
WYDARZENIE FESTIWALU W BERLINIE W 2021 ROKU, WYDARZENIE KINA FRANCUSKIEGO, PRZEZ ZNAWCÓW OPISYWANE JAKO „MAŁE ARCYDZIEŁO”.
GDZIE JEST ANNE FRANK
Where Is Anne Frank
1 czerwca (środa), godz. 19:00 (DZIEŃ DZIECKA)
animowany, Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Izrael 2021 (99 min)
Reżyseria Ari Folman
Polski dubbing: Daria Domitz, Paulina Komenda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Mariusz Wilczyński
Film przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 10. roku życia.
Najnowszy film Ariego Folmana, twórcy nominowanego do Oscara antywojennego „Walca z Baszirem”, to równie gorący pacyfistyczny manifest i adresowany prosto do naszych serc apel o solidarność z prześladowanymi. Porywająca wizualnie animacja „Gdzie jest Anne Frank” została stworzona, by łączyć: wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością, a przede wszystkim – pokolenia. Zrealizowany na podstawie, wydanego także w Polsce, komiksu Folmana i Davida Polonsky’ego film zachwyci dzieci, rodziców i każdego miłośnika mądrej animacji. To niezwykle aktualna opowieść o tym, że każdy zasługuje na szacunek, ma prawo do godnego życia i bezpiecznego domu. W polskiej wersji językowej bohaterom użyczają swoich głosów wybitni aktorzy: Maja Ostaszewska i Maciej Stuhr.
Punktem wyjścia dla animacji Ariego Folmana jest oczywiście „Dziennik Anne Frank”, jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Anne, ukrywająca się w Amsterdamie 13-letnia żydowska dziewczynka, kierowała swoje notatki do niewidzialnej przyjaciółki, Kitty. W filmie Folmana Kitty opuszcza karty książki, by w Amsterdamie z niedalekiej przyszłości odnaleźć Anne. I odkrywa, że choć co drugi szpital, most czy szkoła nosi tu imię autorki wojennych pamiętników, to miasto wciąż pełne jest uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać. W swojej niezwykłej podróży przez miejskie zaułki i historię rodziny Franków Kitty spotyka Petera, chłopca pomagającego uchodźcom. Łączy ich wspólna misja – wskrzeszenia ducha Anne Frank i przebudzenia sumień.
Ari Folman, syn polskiej Żydówki, która przetrwała Holokaust, w swoim najnowszym filmie powraca do tematu pamięci i traumy. „Gdzie jest Anne Frank” to animacja „żarliwa, przejmująca, zachwycająca wizualnie” – jak określił ją krytyk „The Guardian” – oraz idealnie trafiająca w swój czas. Na jej ostateczny kształt i przesłanie wpłynął kryzys uchodźczy z 2015 roku, który rozwiał złudzenie, że wojna, ucieczka i wykluczenie to doświadczenia na zawsze zamknięte w muzeach i na kartach podręczników historii. To głęboko humanistyczny film wzywający do pomocy słabszym, tolerancji i solidarności z każdym człowiekiem w potrzebie.
KSIĘGARNIA W PARYŻU (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
Il materiale emotivo
2 czerwca (czwartek), godz. 19:00
dramat/romantyczny, Włochy, Francja 2021 (90 min)
Reżyseria Sergio Castellitto
Obsada: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis
Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande - żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia.
Ta intymna, poetycka i wzruszająca opowieść została napisana przez nieżyjącego już wielkiego włoskiego mistrza kina Ettore Scolę.
ROMANTYCZNY DRAMAT W REŻYSERII SERGIO CASTELLITTO, KTÓRY WCIELA SIĘ TU TAKŻE W GŁÓWNĄ ROLĘ. PARTNERUJE MU ZNAKOMITA FRANCUSKA AKTORKA BÉRÉNICE BEJO, NOMINOWANA M.IN. DO OSCARA ZA DRUGOPLANOWĄ ROLĘ W FILMIE „ARTYSTA”.
DRIVE MY CAR
12 czerwca (niedziela), godz. 17:30
15 czerwca (środa), godz. 17:30
dramat, Japonia 2021 (179 min)
Reżyseria Ryûsuke Hamaguchi
Obsada: Hidetoshi Nishijima, Tôko Miura, Reika Kirishima
„Drive My Car” stał się filmowym fenomenem, który podbija świat. Trzy nagrody na Festiwalu w Cannes, w tym za najlepszy scenariusz, Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, Oscar dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz nominacja w głównej kategorii – to tylko kilka z wielu laurów, jakie ten poruszający, misterny dramat zdobył do tej pory.
Film Ryūsuke Hamaguchiego to mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego z tomu „Mężczyźni bez kobiet”. Japoński reżyser zabiera nas w filmową przejażdżkę legendarnym czerwonym Saabem 900 Turbo, podczas której nie ogranicza się do doskonałego przekładu na język kina tajemniczej, uwodzicielskiej aury książek Murakamiego. Hamaguchi rozwija zaczerpniętą z nich historię, tworząc na jej bazie własną opowieść o sekretach, zdradzie, wychodzeniu z życiowych ról i o mężczyźnie, który kogoś stracił.
Yūsuke (Hidetoshi Nishijima) jest aktorem i reżyserem teatralnym, a jego żona, Oto (Reika Krishima), telewizyjną scenarzystką, która lubi opowiadać historie także w łóżku – choć te scenariusze ocenzurowałaby każda stacja. Łącząca ich więź wydaje się głęboka, do momentu gdy Oto niespodziewanie umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Pogrążony w smutku Yūsuke wyjeżdża do Hiroszimy, by tam reżyserować w teatrze „Wujaszka Wanię”, w którym główną rolę dostaje młody aktor, Kōji (Masaki Okada). Kōji znał Oto i zna odpowiedzi na dręczące męża pytania. Czy jednak Yūsuke zdobędzie się na konfrontację z mężczyzną, z którym być może zdradzała go żona? Jej obecność jest w pięknym, łagodnym, melancholijnym filmie stale wyczuwalna: Yūsuke puszcza bowiem w aucie kasety z czytanymi przez nią fragmentami „Wujaszka Wani”. Za kierownicą jego dopieszczonego Saaba siada wynajęta przez teatr szoferka, Misaki (Tōko Miura), której milczenie skrywa wspomnienie dawnej tragedii. Prowadzone przez nią auto staje się konfesjonałem dla wszystkich bohaterów, a poczynione w nim wyznania przyniosą nie tylko ulgę i spokój, ale także pozwolą stworzyć samotnikom nowe więzi.
Hamaguchi z zachwytem przygląda się życiu, w którym ludzkie losy krzyżują się, plączą i prostują, jak boczne drogi, miejskie ulice i estakady autostrad. Choć „Drive My Car” wiezie potężny emocjonalny ładunek, to reżyser trzyma kierownicę tak pewną ręką, że – jak mawia główny bohater – „prawie nie czujemy grawitacji”. Opowiadający z niebywałą lekkością o samotności i traumie, pełen czułości dla swoich kruchych bohaterów, pozwalający im doświadczyć bliskości, którą i my czujemy się obdarowani, Ryūsuke Hamaguchi wyrasta nie tylko na godnego następcę japońskich mistrzów pokroju Ozu, ale i na jednego z najważniejszych artystów światowego kina.
CZTERY NOMINACJE DO OSCARÓW 2022, WYGRANA W KATEGORII NAJLEPSZY FILM MIĘDZYNARODY. SENSACJA CANNES 2021.
SUPERBOHATEROWIE (PRZEDPREMIERA)
Supereroi
22 czerwca (środa), godz. 17:00
23 czerwca (czwartek), godz. 19:30
24 czerwca (piątek), godz. 17:00
26 czerwca (niedziela), godz. 17:00
komedia romantyczna, Włochy 2021 (122 min)
Reżyseria Paolo Genovese
Obsada: Jasmine Trinca. Alessandro Borghi, Greta Scarano
Bohaterów filmu poznajemy w chwili, gdy jako młodzi ludzie zakochują się w sobie na zabój. Są przekonani, że miłość dana jest raz na zawsze i już do końca swoich dni będą szczęśliwi. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że wspólne życie to nie tylko idylla, ale i mnóstwo trudnych chwil, z którymi niełatwo sobie poradzić. Tytułowi superbohaterowie walczą o utrzymanie związku, przechodząc przez różne, często skrajne, stany emocjonalne: bliskość i samotność, kłamstwa i uczuciowe rozterki, sekrety i zdrady.
Paolo Genovese, twórca "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" oraz "The Place", w swoim najnowszym filmie znów bierze na warsztat relacje międzyludzkie. Pomimo iż to sentymentalny komediodramat, u tego reżysera zawsze jest drugie dno. Tym razem śledzimy losy pary, która walczy o utrzymanie żaru w swoim związku.
„Superobohaterowie” to historia o prawdziwej miłości i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. W główne role wcieliły się gwiazdy włoskiego kina: Jasmine Trinca („Pokój syna”, „Sekret bogini Fortuny”) oraz Alessandro Borghi („Suburra”, „The Place”).
KOLANO AHED (PREMIERA)
Ahed's Knee / Ha'berech
22 czerwca (środa), godz. 19:30
23 czerwca (czwartek), godz. 17:00
24 czerwca (piątek), godz. 19:30
dramat, Francja, Izrael, Niemcy 2021 (109 min)
Reżyseria Nadav Lapid
Obsada: Avshalom Pollak, Nur Fibak
Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury! – wykrzykuje w pewnym momencie bohater „Kolana Ahed” i tym zaiste jest film Lapida: opowieścią płynącą prosto z trzewi. Cielesną, nieomal fizjologiczną, z gorączkowym, konwulsyjnym rytmem naśladującym stan bohatera, który z każdą minutą coraz bardziej się nakręca w swojej wściekłości, gotów nie tylko rozbić zabawę, jaką urządzono na jego cześć, ale i od środka roztrzaskać ekran. Jego nieustanny monolog impetem i temperaturą przypomina rap, choć krzykliwa powierzchnia politycznego manifestu kryje dużo subtelniejsze uczucia, które mężczyzna z furią zagłusza. Y. jest reżyserem, który przyjeżdża do pustynnej izraelskiej osady, zaproszony na pokaz i dyskusję przez Yahalom, młodą, ambitną przedstawicielkę prawicowego ministra kultury. Współpraca kręcącego politycznie zaangażowane kino artysty i urzędniczki układa się zaskakująco sympatycznie – do momentu, gdy kobieta podsuwa Y. do podpisania pewien dokument. Spirala złości nakręca się coraz szybciej, rozmowa tych dwojga zamienia się w raperski slam zmierzający do wybuchowego finału.
Nadav Lapid
Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut „Policjant” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później „Przedszkolanka” doczekała się amerykańskiego remake'u z udziałem Maggie Gyllenhaal. „Synonimy” otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku.
VORTEX (PRZEDPREMIERA)
26 czerwca (niedziela), godz. 19:30
dramat, Francja, Belgia, Monako 2021 (142 min)
Reżyseria Gaspar Noé
Obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz
„Vortex” to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Gaspar Noé („Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę” i „Climax”) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia „Vortex” na jednej półce z „Miłością” Hanekego czy „Szeptami i krzykami” Bergmana.
SEANS PRZEDPREMIEROWY FILMU NA ZAMKNIĘCIE STACJONARNEGO SEZONU W KINIE ZAMEK.
INAUGURACJA ZAMKOWYCH NOCY FILMOWYCH
DZIEDZINIEC MENNICZY
OPOWIEM CAŁEMU ŚWIATU
28 czerwca (wtorek), godz. 22:00
Dziedziniec Menniczy
Wstęp wolny
dokument, Polska 2022 (40 min)
Reżyseria Krzysztof Kuźnicki
Produkcja: Anna Wiśniewska / Stowarzyszenie Kamera
"Opowiem całemu światu" to dramatyczna opowieść o życiu i muzyce. Wrodzona siła i zawziętość nie pozwala bohaterce się poddawać. Na przekór wszystkim zmierza ona do odnalezienia swojego sensu życia. W filmie zobaczymy Krystynę Piętę, mieszkankę wsi z północnozachodniej Polski, która zaprasza do swojego świata. Film jest kilkuletnią rejestracją jej doświadczeń oraz spotkań z przeróżnymi ludźmi, którym opowiada o swoim świecie.
FILM KOPRODUKOWANY PRZEZ ZACHODNIOPOMORSKI FUNDUSZ FILMOWY POMERANIA FILM.
SEANSOWI TOWARZYSZYĆ BĘDZIE WYSTĘP KRYSTYNY PIĘTY Z ZESPOŁEM.
WIEŻA DZWONÓW
Zamkowa wieża widokowa – Wieża Dzwonów - to najwyższa z wież szczecińskiego zamku. To znakomite miejsce do obserwacji nie tylko samego zamku, ale i niezwykłej panoramy Szczecina.
WIEŻA DZWONÓW W ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA
16 CZERWCA (CZWARTEK) – NIECZYNNA
WIEŻA DZWONÓW W NOC KUPAŁY
18 CZERWCA (SOBOTA) – CZYNNA W GODZ. 10:00 – 22:00
Godziny otwarcia: codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).
Bilety: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy
Łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 zł i 10 zł ulgowy, obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw
Z punktu widokowego na wieży podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę. Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu (figura tego świętego wmurowana jest na ścianie zewnętrznej wieży od strony Dziedzińca Menniczego). Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.
Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Wejściem do zamkowego kościoła były zachowane do dziś od strony ul. Korsarzy duże czarne wrota u podnóża wieży. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.
Uwaga! Zamek zastrzega, że w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.
WYSTAWY
WYSTAWY W GALERIACH W ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA
16 CZERWCA (CZWARTEK) - NIECZYNNE
WYSTAWY CZASOWE
Wystawy w galeriach (wejście J), czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00.
Bilety 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.
Gabinet Lubinusa
do 15 stycznia 2023
Galeria Wschodnia, wejście J (poziom -1)
Wystawa przybliża dorobek Eilharda Lubinusa (1565-1621) uczonego z Rostocku, teologa, filologa i kartografa, postaci niezwykle ważnej w dziejach nowożytnych Księstwa Pomorskiego. Autora Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, uznawanej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć kartograficznych siedemnastowiecznej Europy. Dzieło wykonane na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II było wynikiem wieloletniej pracy uczonego, który aby dokonać właściwych pomiarów, objechał Pomorze dwukrotnie. Za pomocą prostych narzędzi – laski św. Jakuba, astrolabium oraz kwadrantu gnomonicznego – stworzył mapę o niezwykłej jak na owe czasy precyzji. Wyjątkowość mapy podkreśla również rozbudowany program ikonograficzny służący prezentowaniu i utrwalaniu wiedzy o państwie Gryfitów i jego władcach.
Na ekspozycji w Gabinecie Lubinusa zobaczyć można najważniejsze dzieła uczonego z zakresu kartografii – mapy: Rugii, Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego i jej wersje atlasowe. Wystawę wzbogaca najnowszy nabytek Zamku rozprawa teologiczna „Phosphorus” (wydanie drugie z 1601 roku), która ściągnęła na jej autora oskarżenie o herezję. Obok map ukazane są (ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie) globusy: ziemski, gwiezdny i księżycowy oraz przyrządy pomiarowe z epoki. Ścieżkę narracyjną wystawy dopełnia multimedialna wersja Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego – aktywacja, umożliwiająca współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu.
Na pańskich stołach i w kredensach. Zabytkowa cyna w zbiorach muzeów pomorskich
do 2 października 2022
Galeria Przedmiotu, wejście J (poziom -1)
Rozbudowany ceremoniał spożywania posiłków oraz nierzadko towarzyszące im gwarne przyjęcia sprawiły, że stoły i półki kredensów uginały się od ilości zastaw i przyborów kuchennych. Ogromną popularnością cieszyły się serwisy cynowe, którym dobry rzemieślnik potrafił nadać szlachetnych kształtów, sprawiając, że niewiele różniły się od srebrnych wyrobów. Naczynia o finezyjnych wzorach i formach były zaś chętnie nabywane zarówno przez szlachtę, jak i zamożnych mieszczan.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przedstawia wybrane przedmioty cynowe z okresu od XVII do początków XX wieku ze zbiorów: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu. Na wystawie prezentowane są liczne naczynia w stylu secesyjnym z charakterystycznym asymetrycznym motywem wici roślinnych i sylwetek zwierząt oraz luksusowe przedmioty typu: tygielek do czekolady, szampaniera do chłodzenia butelek, zdobne czajniczki do herbaty czy puchar toastowy w formie kobiecej sylwetki.
Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej
do 9 października
Galeria Gotycka, wejście J (poziom -1)
W 1534 roku (17 lat po wystąpieniu Marcina Lutra) na zwołanym przez książąt pomorskich, Barnima XI i Filipa I, sejmie w Trzebiatowie uregulowana została kwestia nowej religii państwowej. Rozstrzygającym głosem, książęta opowiedzieli się za przyjęciem wyznania protestanckiego, tym samym rozpoczynając dzieje Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego.
Wypracowane w wielkich miastach ideały wielkiej reformacji ostatecznie trafiły do miast małych i na obszary wiejskie. Tam, mimo niewielkich sił i środków, przystąpiono do realizacji doktryn nowej wiary z wielkim zaangażowaniem, gorliwie rzeźbiąc i malując - ołtarze, ambony, chrzcielnice, ławy, empory, konfesjonały, organy i epitafia. Powstały przedmioty barwne i różnorodne, w pełni oddające klimat i charakter życia duchowego na Pomorzu w epoce nowożytnej.
Na wystawie prezentowane są elementy wyposażenia kościołów pomorskich tego czasu: rzeźby, rzemiosło artystyczne i starodruki ze zbiorów własnych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz zasobów muzeów pomorskich i kościołów.
Juta, domy, republika. Przemysłowiec i reformator społeczny Max Bahr (1848-1930)
25 maja - 26 czerwca 2022
Hol Wschodni, wejście A
Wstęp wolny
Ekspozycja w formie plansz ukazuje wątki biograficzne oraz najważniejsze dokonania w działalności gospodarczej, społecznej oraz politycznej Maxa Bahra, przemysłowca z Landsbergu (obecnie Gorzowa Wielkopolskiego), założyciela szwalni worków z juty, społecznika i filantropa.
Od 1905 roku landsberska fabryka plandek oraz worków jutowych zapewniała najwięcej miejsc pracy w regionie. Dzięki sukcesom swojego przedsiębiorstwa Max Bahr mógł zainwestować w poprawę warunków bytowych swoich pracowników, zapewnienia im opieki zdrowotnej oraz dostępu do taniego i wartościowego wyżywienia. Był także inicjatorem budowy Łaźni Publicznej oraz domów dla robotników. Max Bahr aktywnie uczestniczył w polityce jako członek liberalnej Niemieckiej Partii Demokratycznej, w pracy społecznika działał na rzecz równości społecznej oraz wspierał emancypacje kobiet.
Uzupełnienie wystawy stanowią materiały wiążące się z fabryką juty Maxa Bahra: surowa juta, worki jutowe z nadrukiem i sznurki jutowe. Ekspozycja została przygotowana przez Brandenburgisches Landeshauptarchiv Potsdam oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Prezentowana była w Gorzowskiej Bibliotece oraz Museum Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
WYSTAWY STAŁE
Od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 18:00
Wystawy w galeriach (wejście J): Bilety: 10 i 6 zł (ulgowe) do kupienia w kasach Zamku (wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.
ZBROJOWNIA
Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)
Na szczecińskim zamku wzorem innych siedzib książęcych w Europie, już w okresie średniowiecza istniała zbrojownia. Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego w sąsiedztwie komnaty na srebra. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia ku chwale panujących eksponowano również w kościele zamkowym św. Ottona. W 1616 roku z inicjatywy księcia Filipa II rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamkowego z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię, którą zaplanowano urządzić w sklepionym pomieszczeniu na paterze budowli. Marszand Filip Hainhofer doradzał księciu, aby w ustawianych wzdłuż ścian drewnianych skrzyniach umieścić cenne egzemplarze broni białej i palnej oraz rzędy końskie. W sali zalecał wyeksponowanie różnego rodzaju zbroi i broni paradnej zarówno dawnej, jak i pochodzącej z różnych krajów. Książę Filip II nie zdołał ukończyć wymarzonej budowli. Dokonał tego dopiero w 1619 roku jego brat i następca na szczecińskim tronie – Franciszek I. Bezpotomna śmierć Bogusława XIV, ostatniego władcy z rodu Gryfitów i w konsekwencji, podział Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję i Brandenburgię spowodowały, że spuścizna po książęcej dynastii uległa rozproszeniu, zaś duża jej część zniknęła bezpowrotnie (w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X). Dziś zaledwie kilka okazów broni, ze znakami własnościowymi książąt pomorskich, znajduje się z zbiorach muzealnych w Niemczech i Szwecji.
Niewielka ekspozycja w Zamku nawiązuje do rycerskich tradycji książęcych. Prezentowane na wystawie obiekty to głównie militaria i broń myśliwska z okresu nowożytnego, użyczone z zasobów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
CELA CZAROWNIC
Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -2)
Ze szczecińskim zamkiem związana jest legenda o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy Sydonii von Borck. W Celi czarownic, w projekcji holograficznej przedstawiono nieszczęśliwą miłość Sydonii do księcia Ernesta Ludwika, klątwę rzuconą na dynastów pomorskich za niedotrzymanie obietnicy małżeństwa, proces o czary oraz śmierć przez ścięcie i spalenie ciała na stosie przed Bramą Młyńską w Szczecinie. Ekspozycję dopełnia makieta klasztoru w Marianowie, miejsca gdzie przez wiele lat, po okresie tułaczki, Sydonia mieszkała i gdzie popadła w tragicznie zakończony konflikt. W Celi czarownic pokazane zostały również narzędzia kar i tortur – żelazna dziewica, tron wstydu, maski wstydu, zaciski do miażdżenia kości, kajdany i dyby – stosowane przez katów na podsądnych, w celu wymuszenia przyznania się do winy. Ekspozycję poprzedza cykl grafik szczecińskiego artysty Andrzeja Maciejewskiego, stanowiący współczesne zobrazowanie życia Sydonii znane z dokumentów, przekazów i legend.
SZCZECIŃSKIE HISTORIE – PRAWDZIWE I ZMYŚLONE
Cellarium zielarki - Skrzydło Wschodnie, wejście J (poziom -1)
W oparciu o sztych ALTEN STETTIN z około 1600 roku Georga Brauna i Fransa Hogenberga (znanych rytowników, twórców sześciotomowego atlasu miast świata – Civitates orbis terrarum) powstała ilustrowana, animowana opowieść o książęcym Szczecinie, gdzie historie prawdziwe przeplatają się z tymi znanymi z podań i legend. Wędrując ulicami miasta docieramy do portu tętniącego życiem z żaglowcami unoszącymi się na wodach Odry. Na zamku świętujemy ślub Anny Jagiellonki i Bogusława X, uczestniczymy w buncie piwnym mieszczan, jesteśmy świadkami egzekucji Sydonii von Borck przy Bramie Młyńskiej i pogrzebu błazna Hansa Mieske przy ołtarzu głównym w kościele Świętych Piotra i Pawła. Opowieść o dawnym Szczecinie zamyka relacja o śmierci ostatniego Gryfity, księcia Bogusława XIV.
Tak ukazany obraz miasta tworzą animowane sekwencje o żartobliwym charakterze przewrotnie połączone z pełnym powagi komentarzem.
Autorka koncepcji Jolanta Rybkiewicz
Realizacja Fluffy Crabs, Szczecin
NA ZAMKOWYCH DZIEDZIŃCACH
Zamkowe dziedzińce czynne codziennie w godz. 6:00 – 23:00
ZAMEK KSIĄŻĘCY W SZCZECINIE
Ekspozycja prezentuje materiały ikonograficzne związane ze szczecińską siedzibą książęcą od czasów średniowiecza do współczesności. Zwiedzający mogą zobaczyć pierwsze znane z rycin przedstawienia zamkowych budowli (E. Sane), widok siedziby książęcej po renesansowej przebudowie za czasów Jana Fryderyka (G. Braun, F. Hogenberg) i rozbudowie o skrzydło muzealne Filipa II (M. Merian). Ukazane są także losy zamku za panowania szwedzkiego (J. Zeuner) oraz jego przekształcenia w czasach pruskich (A. Most) i niemieckich (fotografie archiwalne). Nie brakuje fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia i powojenną odbudowę obiektu. Wystawę zamyka opis przeprowadzonej w latach 2014 – 2015 modernizacji skrzydła północnego zamku.
RICHARD HESS. KREACJE INTYMNOŚCI
W 2016 roku w Zamku Książąt Pomorskich odbyła się przekrojowa prezentacja dorobku Richarda Hessa pt. Kreacje Intymności. Obecnie na Dużym Dziedzińcu podziwiać można pięć prac artysty, które, dzięki uprzejmości rodziny rzeźbiarza, stanowią kilkuletni depozyt Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie: ”Koniec Wojny” fragment pomnika „Jeździec IV” ( 1991, brąz), „Wielki Minotaur II”(1989, brąz), „Wielka susząca włosy” (1983, brąz), „Wielka krocząca” (1981, brąz), „Kariatyda III” (1998, brąz).
Richard Hess (1937-2017), jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy niemieckich. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Wizualnych (HBK) w Berlinie. Tworzył plenerowe i kameralne rzeźby figuratywne o głębokim emocjonalnym wydźwięku. Inspirował się człowiekiem jako indywiduum i jednostką. Tworzył także przejmujące realizacje odnoszące się do wydarzeń społecznych, historycznych i politycznych.
Prace artysty znajdują się obecnie w wielu europejskich instytucjach i muzeach oraz kolekcjach prywatnych.
MAKIETA ZAMKU KSIĄŻĄT POMORSKICH W SKALI 1:100
Makieta znajduje się na terenie Dziedzińca Menniczego. Można ją oglądać bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku. To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Do jej wykonania wykorzystano około 300 kg brązu. Sporządzili ją rzeźbiarze Stanisław Wysocki i Michał Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier. Twórcy z wielką precyzją wykonali wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen. Makieta opatrzona jest opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także pismem Braille’a.
Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Strona internetowa:
Na Facebooku:
facebook.com/zamek.szczecin
E-sklep Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Gadżety, pamiątki, publikacje
Bilety do nabycia:
przez internet na bilety.zamek.szczecin.pl/oraz w kasie w Skrzydle Wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 oraz przed wydarzeniami organizowanymi przez Zamek, i w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 489 16 30, czynne od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Rezerwacje biletów:
Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić w ciągu czterech dni od momentu rezerwacji, ale nie później niż cztery dni przed datą danego wydarzenia (nie dotyczy biletów do Kina Zamek, których odbiór może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 30 minut przed rozpoczęciem seansu).
CENTRUM INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) udostępnia informacje o historii Zamku, najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego oraz o wydarzeniach kulturalnych, w tym także - w miarę pozyskiwanych informacji - o wydarzeniach kulturalnych w województwie. W biurze można nabyć m.in. bilety wstępu do Zamku oraz mapy, przewodniki, książki historyczne i albumy, pamiątki, a także Szczecińską Kartę Turystyczną.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I) Zamku Książąt Pomorskich. Czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 10:00-18:00.
Kontakt: [email protected], tel. 91 489 16 30.
Napisz komentarz
Komentarze