Reklama

Prelekcja dra Tomasza Ślepowrońskiego „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”

Zapraszamy w środę, 25 maja 2022 r. o godz. 17.00, na prelekcję dr. Tomasza Ślepowrońskiego pt. „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej/przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1) Wstęp wolny.
Prelekcja dra Tomasza Ślepowrońskiego „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”

Pretekstem do prezentacji jednego z mniej znanych wątków związanych z drugą wojną światową jest wystawa poświęcona polskim robotnikom przymusowym pracującym w Stettinie w latach 1939–1945, stojąca na pl. Solidarności (od strony Cafe Przełomy). Ekspozycję przygotowali studenci z Koła Naukowego Młodych Historyków, działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierunkiem dr. Tomasza Ślepowrońskiego. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej. 

 

Podczas prelekcji rozwinięte zostaną wątki związane m.in. z życiem w obozach dla robotników przymusowych –  w samym Stettinie było ich sto; warunkami pracy przymusowej na rzecz nazistowskich Niemiec; relacjami między ludnością niemiecką a „niewolnikami III Rzeszy”.  

 

dr Tomasz Ślepowroński – historyk, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej pracy badawczej zajmuje się m.in. problemami związanymi ze stosunkami politycznymi między Polską Rzeczpospolitą Ludową a niemiecką Republika Demokratyczną. Pisał o sporze w Zatoce Pomorskiej (1985–1989). Zajmuje się też historią historiografii i dziejów instytucji naukowych na Pomorzu Zachodnim. W latach 2008–2012 był uczelnianym koordynatorem procesu bolońskiego i punktacji ECTS na Uniwersytecie Szczecińskim, a w okresie 2099–2012 był wiceprezesem Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2009 r. jest członkiem redakcji „Przeglądu Zachodniopomorskiego”. W latach 2013–2014 przebywał na stypendium w Pommersches Landesmuseum Greifswald/Muzeum Pomorza w Gryfii, gdzie przygotowywał wystawę stałą: Polskie Pomorze Zachodnie w latach 1945–2007.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test