Na terenie szczecińskiego oddziału IPN hołd temu Wielkiemu Patriocie zostanie oddany w sześciu miejscach:
· Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie Wielkopolskim
· Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego w Koszalinie
· Symboliczny grób Witolda Pileckiego w Koszalinie
· Technikum Ekonomicznego im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie
· Tablica pamiątkowa poświęcona Witoldowi Pileckiemu w Połczynie-Zdroju
· Mural poświęcony Witoldowi Pileckiemu w Gryfinie
Główne uroczystości w 74. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego w Szczecinie odbędą się w Technikum Ekonomicznym im. Rotmistrza Pileckiego. Uroczystość będzie miała oprawę wojskową i zakończy się salwą honorową, w godzinę śmierci Rotmistrza. Wszystkich mieszkańców Szczecina, chcących oddać hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu na uroczystości rozpoczynające się o 20:45 zaprasza Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz, dyrektor Technikum Ekonomicznego im. Rotmistrza Pileckiego w Szczecinie Andrzej Kobylec oraz dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dyr. Dariusz Parylak.
Zobaczyć własnymi oczami piekło stworzone na ziemi. Tego zadania podjął się rotmistrz Witold Pilecki. Dobrowolnie trafił do Auschwitz aby wewnątrz obozu koncentracyjnego zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. To dzięki jego materiałom wywiadowczym, przekazywanym poza mury obozu świat dowiedział się o koszmarze, jakim niemieccy oprawcy zgotowali więźniom KL Auschwitz.
Po wojnie piekło zgotowali rotmistrzowi Pileckiemu komuniści. Aresztowany 8 maja 1947 r. został oskarżony m.in. o posiadanie broni, przygotowywanie zamachów zbrojnych oraz posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. Po brutalnym śledztwie, niewyobrażalnie umęczony przez komunistycznych katów, 3 marca 1948 r. stanął przed sądem. Wyrok w tym pokazowym procesie zapadł 15 marca 1948 r. Skazany na karę śmierci Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. o godzinie 21:30.
Z wyrazami szacunku
Jakub Wojewoda
Napisz komentarz
Komentarze