Idea wsparcia osób niepełnosprawnych, przygotowanie czy wręcz realizacja aktywności zawodowej jest realizowana w ZAZ na bardzo wysokim poziomie i warto z takich inspiracji korzystać – mówi dr Agnieszka Jankowska Prodziekan Wydziału w Gryficach – organizator wizyty studyjnej.
Wśród uczestników wizyty w ZAZ znaleźli się reprezentanci studentów oraz kadry ZPSB ale też z zaproszenia do udziału w wizycie skorzystali przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenie na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Koła w Gryficach którzy mieli okazję zapoznania się z rozwiązaniami realizowanymi przez inne podobne w sferze działania podmioty.
Dla naszej uczelni – mówi Agnieszka Jankowska – taki podmiot jest cenny wizualizacją efektywnej realizacji polityki społecznej przez samorząd. ZAZ jest samorządowym zakładem budżetowym i jest doskonałym przykładem tego jak samorząd może w efektywny i racjonalny sposób wydatkować a nawet też i zarabiać – nie poprzez rozdawanie środków, ale stworzenie możliwości pracy i samorealizacji osób niepełnosprawnych.
Przedmiotem działalności Zakładu jest realizacja zadań własnych Gminy w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez zatrudnienie osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Zakład Aktywności Zawodowej w Goleniowie to miejsce, dzięki któremu praca osób niepełnosprawnych, ich wykształcenie i starania mają szansę zostać zauważone, docenione i odpowiednio wynagrodzone. Przedsiębiorcy, korzystający z usług zakładu, przyczyniają się tym samym do postrzegania pracownika z niepełnosprawnością jako osoby odpowiedzialnej, kompetentnej, zaangażowanej i potrzebnej na rynku pracy.
Dla nas, zarówno dla studentów pedagogiki jak i ekonomii pokazanie ciekawych rozwiązań nie tylko edukacyjno-wychowawczych, ale też biznesowych – co jest doskonale zrealizowanym przedsięwzięciem łączącym te dwie sfery działania – mówi dr Agnieszka Jankowska.
Po zakładzie naszą delegację oprowadził dyrektor Karol Lament demonstrując organizację procesów produkcyjnych, formułę konkurencyjności ekonomicznej zakładu wobec innych podmiotów gospodarczych, sposoby realizacji zadań zarówno produkcyjnych jak i związanych z rehabilitacją niepełnosprawnych pracowników. Okazuje się, że jest wiele prac które osoby z niepełnosprawnością mogą wykonywać zupełnie samodzielnie i jednocześnie bardzo sumiennie i efektywnie.
Wachlarz oferty usługowo – produkcyjnej oferowanej przez ZAZ jest bardzo szeroki, to nie tylko stosunkowo proste prace manualne ale też usługi gastronomiczne, kateringowe z dowozem posiłków do klienta, to usługi pralnicze, sprzątanie pomieszczeń biurowych a nawet myjnia samochodowa i usługi poligraficzne. Atutem zakładu jest duża elastyczność możliwość błyskawicznego przestawienia się na realizację nowych przedsięwzięć i rodzajów produkcji.
Wypracowane przez zakład „nadwyżki” finansowe służą często realizacji marzeń niepełnosprawnych pracowników zakładu – to m.in. wyprawa na Mont Blanc, skoki ze spadochronem czy nurkowanie.
Zapraszamy do naszej galerii zdjęć:
Napisz komentarz
Komentarze