z 19 wierszami z 19 krajów, które łączy tematyka początku można zapoznać się na wiele sposobów – można je przeczytać na stronie internetowej, czy posłuchać w formie podcastu na platformie Spotify. W tym roku wszystkie utwory zyskały także wyjątkową wizualną formę. Animowane interpretacje stworzyła Ola Wasilewska – wideoklipperka, której klipy wyróżniano na festiwalach animacji (Animafest Zagrzeb, O!PLA 2021), wyświetlano w programach TV (Xięgarnia), wystawiano w galeriach (Arsenał w Białymstoku).
Tegorocznej edycji akcji towarzyszą liczne działania dodatkowe, pozwalające odbiorcom na rozmaite sposoby doświadczać poezji. Do współpracy zostali zaproszeni artyści teatralni i telewizyjni, którzy przygotowali swoje interpretacje wybranych przez siebie wierszy. Na Facebooku organizatora można zobaczyć m.in. nagrania Macieja Dmochowskiego, Jakuba Lasoty, Weroniki Bochat-Piotrowskiej, Janusza Krucińskiego oraz Oksany Hamerskiej.
Dla tych, którzy szukają aktywnej formy odbioru, organizator przygotował konkursy. Do – zakończonego już – konkursu recytatorskiego napłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń! Wyniki zostaną ogłoszone już niedługo. Wciąż jednak można wziąć udział w konkursie „Wszystkie oblicza poezji”, który prezentować będzie rozmaite talenty uczestników — może być to zarówno śpiew, taniec, malarstwo, gra na instrumencie, jak i inna, dowolna forma ekspresji twórczej inspirowana wybranym utworem biorącym udział w tegorocznej edycji “Wierszy w mieście” Szczegóły dostępne są na stronie internetowej: https://wierszewmiescie.eu/media.
W docieraniu z poezją do jak najszerszego grona niezmiennie pomagają aktywni na Instagramie miłośnicy literatury. W akcję włączyli się m. in. prowadzący kanały: booklips, mysli_niedokonczone, keepcalm_drinkcoffee, teach_book, rafalhetman czy etiudyliterackie.
Dzięki powyższym działaniom pragniemy udowodnić, że poezja wciąż stanowi atrakcyjny dla czytelników sposób obcowania z literaturą. Podczas popularyzowania europejskich wierszy przyświeca nam cel, jakim jest zachęcanie odbiorcówdo rozpoczęcia swojej przygody z liryką oraz do regularnego obcowania z tą formą sztuki. Wszystkie utwory oraz szczegóły akcji dostępne są na stronie www.wierszewmiescie.eu. Zostało jeszcze trochę czasu, aby do nas dołączyć!
Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie Fanpageakcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie
Organizator:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego, Ambasada Estonii w Polsce, Instytut Cervantesa, Ambasada Belgii-Delegacja Flandrii, British Council, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Włoski Instytut Kultury, Ambasada Litwy w Polsce, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut CamoesaRumuński Instytut Kultury,Ambasada Szwecji w Polsce, Słowacki Instytut Kultury, Instytut im. Yunus Emre, Fundacja Dziedzictwo im. Chone Shmeruka.
Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa
Partner honorowy:
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Patroni:
RDC
Kultura na co dzień Booklips 4free.waw.pl
Napisz komentarz
Komentarze