Reklama

14. WESTIVAL – Sztuka Architektury

14. WESTIVAL – Sztuka Architektury

Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam
Szczecin, 11–15 maja 2022

 

Po pandemicznej przerwie do Szczecina wraca Westival – Sztuka Architektury. Między 11 a 15 maja 2022 roku zaplanowano cykl festiwalowych wydarzeń – wystawy, wykłady, dyskusje prezentacje, projekcje filmowe oraz spacery. Mottem czternastej edycji Westivalu jest „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a jej kuratorem Piotr Śmierzewski, architekt (pracownia ANALOG) i wykładowca akademicki. Centralną przestrzenią będzie Willa Lentza. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 

Główna wystawa „Młoda Polska” będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa, a także znakomita publikacja, opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wystawa zostanie uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina.

 

ZAPROSZONE PRACOWNIE
PROLOG (Wrocław, Rotterdam, Graz, Mantova), RZUT (Warszawa, Bielsko-Biała, Wrocław), P2PA (Wrocław), ALEKSANDER WADAS STUDIO (Gdańsk, Warszawa), K3XMORE (Katowice), MIASTOPRACOWNIA (Kraków), AA – COLLECTIVE (Warszawa, Kopenhaga, Bazylea), TRZUPKI (Warszawa), UGO (Poznań), JEJU Studio (Poznań), PRACOWNIA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU (Warszawa).

GOŚCIE WESTIVALU
Anna Cymer, Wojciech Bal, Agnieszka Wiktoruk, Romuald Loegler, Karolina Czeczek, Jakub Podgórski (P2pa), Zygmunt Borawski, Wojciech Mazan (Prolog), Piotr Lewicki (Lewicki-Łatak), Roman Rutkowski, Milena Trzcińska (Rzut), Barbara Nawrocka, Marta Tomasiak.

KURATOR
PIOTR ŚMIERZEWSKI to architekt i wykładowca akademicki, współzałożyciel i partner w pracowni HS99 Herman i Smierzewski (od 2009 HS99), autor m. in. Zakrystii Podziemnej oraz budynku ZW109 w Koszalinie, a także CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka) w Katowicach, laureat Building Of The Year Award, Grand Prix Życie w Architekturze oraz Grand Prix Brick Award 2015 w edycji polskiej. Od 2016 właściciel autorskiej pracowni ANALOG, która za projekt Centrum Rewitalizacji we Włocławku otrzymała The Plan Award 2018. 

Piotr Śmierzewski ukończył Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Szkołę Architektury na Uniwersytecie Stanowym w Oklahomie. W latach 1994-2000 pracował na Wydziale Architektury TU Darmstadt w katedrze prowadzonej przez Prof. B. Jakubeit oraz Prof. D. Eberle. W latach 2013-2017 wykładał na Politechnice Koszalińskiej. 

 

 

WESTIWAL 2022 – Sztuka Architektury
Przyszłość Polskiej Architektury, Na Którą Czekam

Miejsce: Willa Lentza, Aleja Wojska Polskiego 84

 

11 MAJA 2022 | ŚRODA
18.00 |  Oficjalne otwarcie 14. Westivalu – Sztuka Architektury
                Wernisaż MŁODA POLSKA / TOŻSAMOŚĆ, 100 LAT POLSKIEJ ARCHITEKTURY 
                Oprowadzanie kuratorskie po wystawie 

12 MAJA 2022 | CZWARTEK
11.00 oraz 12.30 | Zwiedzanie budowanej nowej siedziby teatru (gościnnie Romuald Loegler)
                Uwaga! Ograniczona liczba miejsc (15 osób)
16.00 |  Wykłady zaproszonych gości: Anna Cymer, Agnieszka Wiktoruk 
18.00 |  Debata I – Tożsamość | Wojciech Bal, Agnieszka Wiktoruk | Prowadzenie: Anna Cymer 
20.00 |  Kino WESTIVALU | „My Architecct” | reż. Nathaniel Kahn 

13 MAJA 2022 | PIĄTEK 
11.00 oraz 12.00 | Zwiedzanie budowy Morskiego Centrum Nauki
                Uwaga! Ograniczona liczba miejsc (15 osób)
16.00 |  Wykłady zaproszonych gości: Karolina Czeczek (P2PA), I. Borkowicz
18.00 |  Debata II – TERAŹNIEJSZOŚĆ | Romuald Loegler, Karolina Czeczek, Jakub Podgórski        Prowadzenie: Piotr Śmierzewski 
20.00 |  Kino WESTIVALU | The Competiton | reż. Angel Borrego Cubero

14 MAJA 2022 | SOBOTA 
10.00 |  Spacer z Przemkiem Głową, część I 
13.00 | Wykłady zaproszonych gości: Aleksander Wadas, Zygmunt Borawski, Marta Tomasiak 
15.00 |  Debata III – PRZYSZŁOŚĆ | Piotr Lewicki, Roman Rutkowski, Milena Trzcińska, 
                Barbara Nawrocka, Marta Tomasiak | Prowadzenie: Wojciech Mazan 
17:00–24:00 | Europejska Noc Muzeów – zwiedzanie wystaw 

15 MAJA 2022 | NIEDZIELA 
10:00 | Spacer z Przemkiem Głową, część II 
16:00 | Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Młoda Polska”
18:00 | Finisaż wystaw „Młoda Polska” oraz „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury” 
20:00 | Podsumowanie debat (w ogrodach Willi Lentza)

 

 

Szczeciński Westival to jedna z dłużej istniejących imprez architektonicznych w kraju. Tegoroczna edycja PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEJ ARCHITEKTURY, NA KTÓRĄ CZEKAM to już czternasta odsłona wydarzenia organizowanego przez szczeciński oddział SARP, na które składają się dyskusje, wykłady i wystawy.

Tym razem wszystkie działania skupiły się wokół najmłodszej polskiej architektury. Uważam, że jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie. To najmłodszemu pokoleniu polskich architektek i architektów będziemy się przyglądać podczas tego wydarzenia. Dyskusje i wystawa, którą zobaczymy mają dać nam odpowiedź na pytanie czy jest to grupa ludzi, których łączą podobne doświadczenia, którzy pracują w podobny sposób i podobnie patrzą na rzeczywistość oraz, być może, dzielą podobne wartości.

Wystawa „Młoda Polska” to wynik miesięcy wspólnej pracy. Sama jej koncepcja i proces tworzenia przedstawia już odrębność pokolenia, któremu się przyglądamy. Zobaczymy prace kilkunastu subiektywnie wybranych pracowni. Przyjrzymy się procesowi twórczemu młodych polskich architektów. Obejrzymy szkice, ilustracje, obrazy i modele. Zespoły, które zostały zaproszone do tego przedsięwzięcia to PROLOG, Miastopracownia, Trzupki, K3xMore, UGO, Rzut, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, P2PA, Aleksander Wadas Studio, JEJU Studio, AA-Collective. O spójność estetyczną i merytoryczną wystawy, zadbała Rada Programowa, w skład której weszły grupa architektoniczna PROLOG i kwartalnik Rzut. Ostatnim takim podsumowaniem stanu młodej polskiej architektury była wystawa „Awangarda jutra”, która swoją pierwszą odsłonę̨ miała w październiku 2011 roku w Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi. Od tego czasu minęła dekada.

Młodość zawsze zderzała się z dojrzałością. Dynamika tych dwóch spojrzeń i perspektyw ma szansę nam pokazać, gdzie jesteśmy i w którym kierunku zmierzamy. Dlatego drugą wystawą, która zagości na Westivalu będzie przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Ekspozycja jest uzupełniona o kontekst lokalny związany z urbanistyką i architekturą Szczecina. Zdjęcia do tej części ekspozycji wykonał fotograf Jakub Certowicz.

                                                                                                                                                             Piotr Śmierzewski

 

 


Westival Znak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test