- Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych z UE przez zachodniopomorskie i pomorskie porty morskie.
- Od 4 maja 2022 roku KAS udostępni automatyczną obsługę wszystkim zainteresowanym eksporterom.
- Efektem wdrożenia nowych rozwiązań jest m.in. przyspieszenie i odpraw w portach morskich oraz automatyczna generacja potwierdzeń wywozu.
- KAS rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania wszystkim eksporterom.
Zakończył się pilotaż automatyzacji obsługi procedury wywozu przesyłek kontenerowych wywożonych z UE przez polskie porty morskie w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem. Chodzi o przesyłki wyprowadzane przez urzędy celne:
- Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie,
- Oddział Celny „Baza Kontenerowa” w Gdyni,
- Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku,
- Oddział Celny „Nabrzeże Bułgarskie” w Gdyni.
Wyniki pilotażu pozwalają na ogólnopolskie udostępnienie tych funkcjonalności wszystkim zainteresowanym eksporterom dokonującym zgłoszeń eksportowych w Polsce. Z możliwości tych będą mogli skorzystać już od 4 maja 2022 roku.
Automatyzacja procesu dokonywana jest przez platformę dostarczoną przez Polski PCS Sp. z o.o. (PPCS).
Automatyzacja tego procesu skutkuje:
- przyspieszeniem i usprawnieniem odpraw w portach morskich,
- automatycznym wygenerowaniem elektronicznego potwierdzenia wywozu (IE599).
Podstawowe założenia automatyzacji
Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez przedsiębiorcę zgłoszenia celnego w Automatycznym Systemie Eksportu (AES).
W trakcie obsługi operacji wywozowej nowa platforma PPCS na bieżąco aktualizuje w systemach portowych/terminalowych status odprawy celnej kontenera.
Esporter, który chce skorzystać z automatyzacji musi dokonać
elektronicznego przedstawienia towaru (wykorzystując komunikaty IE507 albo IE507B). Pamiętać należy, aby komunikat ten trafił do systemu AES/ECS2 (wspólnotowy system obsługujący elektronicznie zgłoszenie wywozowe) w momencie udostępnienia kontenera na terminalu do ewentualnej kontroli celnej.
Platforma PCS pozwala eksporterowi lub jego przedstawicielowi zapoznać się ze statusem obsługi kontenera w systemie terminalowym, tak aby komunikat o obowiązkowym elektroniczny, przedstawieniu towaru (IE 507) trafił do systemu AES/ECS2 we właściwym momencie.
Możliwość sprawdzenia statusu kontenera
Platforma PCS zapewnia możliwość sprawdzenia statusu kontenera (czy jest już w Terminalu Kontenerowym) co pozwala na dokonania prawidłowego przedstawienia towaru. Można to zrobić przez:
- stronę internetową (sprawdź status kontenera w eksporcie) od wjazdu na terminal do załadowania na statek (wyszukiwarka prezentuje statusy we wszystkich morskich terminalach kontenerowych bez konieczności logowania).
Sprawdzenie kontenera eksportowego jest także możliwe na stronach Terminali Kontenerowych:
· DB Port Szczecin
· BCT Gdynia
· GCT Gdynia
· DCT Gdańsk
Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje zastosowanie tego rozwiązania informatycznego wszystkim eksporterom. Wprowadzane rozwiązania przynoszą duże korzyści tak Klientom KAS, jak i samej administracji.
Więcej informacji na stronie puesc.gov.pl
Napisz komentarz
Komentarze