Reklama

Chór Kameralny ZUT świętuje 30 lat istnienia

30 lat istnienia świętuje Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Początki zespołu sięgają jesieni 1991 roku. Od trzech dekad chórem kieruje prof. Iwona Wiśniewska-Salamon.
Chór Kameralny ZUT świętuje 30 lat istnienia
Prof. Iwona Wiśniewska Salamon

W piątek (8 kwietnia) i w sobotę (9 kwietnia) Chór Kameralny ZUT, celebrować będzie swój jubileusz koncertami w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie (8 kwietnia) oraz w Auli Audytorium Maximum na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT (9 kwietnia).

 

Prowadzony przez prof. Iwonę Wiśniewską-Salamon chór wykona m.in. „Stabat Mater" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz „Ave Maria" Piotra Grinholca. Towarzyszyć mu będą soliści: Nailah Vitha (Akademia Sztuki w Szczecinie), Adam Głowacki (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz Chór Reson Art Vocal Ensemble z Hiszpanii.

 

Jesteście muzycznym ambasadorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Rozsławiacie nasz uniwersytet w Polsce i na całym świecie. Swoim warsztatem muzycznym, profesjonalizmem i radością wykonywanych utworów zyskujecie ogromne rzesze wielbicieli oraz uznanie w środowisku artystycznym – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

 

Jak dodał, chór uświetnia najważniejsze uniwersyteckie uroczystości. „Ogromna w tym zasługa niezwykłej, charyzmatycznej i nietuzinkowej osoby – dyrygenta i pedagoga zespołu prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon" – przyznał prof. Wróbel.

 

Od ponad trzydziestu lat istnienia, zespół tworzą głównie studenci oraz szczecińscy uczniowie szkół średnich. Chór Kameralny ZUT występował niemal w całej Europie oraz Kanadzie. Przez ostatnie
17 lat zespół wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych. Otrzymał łącznie 69 nagród - ogólnopolskich, europejskich i światowych.

 

Na liczniku mamy 394 koncerty w Polsce i 224 poza jej granicami. Koncertowaliśmy m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, oraz Kanadzie – wylicza prof. Wiśniewska-Salamon.

 

Początki chóru sięgają jesieni 1991 roku. Wkrótce po ukończeniu studiów dwudziestopięcioletnia Iwona Wiśniewska-Salamon - absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Poznaniu rozpoczęła poszukiwania talentów muzycznych wśród studentów Akademii Rolniczej w Szczecinie.

 

Lata 90. były trudnym okresem, dla wielu z nas bardzo skromnego życia, wyłączenia, braku możliwości i środków na podróżowanie. Pomimo tego, udawało nam się trafiać do wielu interesujących miejsc, śpiewać za żelazną kurtyną. Docierać poprzez muzykę do wielu ludzi – wspomina prof. Iwona Wiśniewska-Salamon.

 

Iwona Wiśniewska-Salamon – profesorka, dyrygentka i dyrektorka artystyczna stworzyła wielobarwny, rozpoznawalny w Polsce i na całym świecie zespół muzyczny. W jego repertuarze znajdują się dzieła: Antoniego Vivaldiego, Franza Schuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludviga van Beethovena, kompozycje współczesne oraz opracowania przebojów muzyki rozrywkowej i filmowej. 

 

Chór współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym m.in. z Kameralną Filharmonii Gorzowskiej, Collegium Musicum z Danii, SMOK, Ocean dźwięku, zespołem Sedina, Baltic Neopolis, Cappella Gedanensis i Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. W repertuarze zespołu znajduje się ok. 300 utworów. Dorobek artystyczny chóru został utrwalony na 15 płytach.

Dwudniowe uroczystości rozpoczną się w piątek, 8 kwietnia o godz. 19.00 spotkaniem w kościele garnizonowym pw. św. Wojciecha w Szczecinie (Plac Zwycięstwa 1). Jubileusz 30-lecia działalności chóru zakończy sobotni koncert w Auli Audytorium Maximum na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT (ul. Juliusza Słowackiego 17). Początek wydarzenia o godz. 18.00.

 

Do wspólnego świętowania 30-lecia Chóru Kameralnego ZUT zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Szczecina.

 

Więcej tu: https://www.facebook.com/events/1025524008037406?ref=newsfeed.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test