Reklama dotacje rpo

Debata: Polityka Sowietów wobec Polski – lekcja dla Ukrainy

Zapraszamy w czwartek, 7 kwietnia 2022 roku o godzinie 17.00 na prezentację nieznanych dokumentów, ujawniających kulisy relacji polsko-sowieckich podczas drugiej wojny światowej. Pretekstem do debaty będzie ukazanie się dwutomowego dzieła „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich 1939–1945” pod redakcją Łukasza Adamskiego, wiceszefa Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. Spotkanie z udziałem Łukasza Adamskiego i Magdaleny Semczyszyn ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się w sali konferencyjnej / przestrzeni dialogu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1). Wstęp wolny.
Debata: Polityka Sowietów wobec Polski – lekcja dla Ukrainy
Debata CDP

Prezentowana publikacja stanowi jedno z największych edycji źródeł do historii relacji polsko-sowieckich, pozyskanych przez redaktora tomu podczas kilkuletnich kwerend prowadzonych głównie w Instytucie Sikorskiego w Londynie, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Polityki Zagranicznej MSZ Rosji oraz w archiwach ukraińskich. Nieznane, albo mało znane dokumenty, przybliżają stanowisko polskich władz na uchodźstwie wobec Sowietów, a także Kremla wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Lektura pism pozwala śledzić proces decyzyjny, poznać atmosferę i stan emocjonalny kluczowych graczy politycznych tamtego okresu, co miało wpływ na podejmowane przez nich działania. Wiele z nich jest świadectwem i zapowiedzią konsekwentnej, imperialnej polityki Moskwy, której ostatnim przejawem jest agresja na Ukrainę. 

 

Łukasz Adamski – historyk i politolog  specjalizujący się w historii krajów Europy Wschodniej oraz analizie ich bieżącej sytuacji politycznej. Od 2016 r. zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W latach 2006–2011 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych jako analityk, a potem koordynator programu ds. stosunków bilateralnych w Europie. W 2014 r. sprawozdawca Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie. Publikował w czasopismach naukowych oraz w opiniotwórczej prasie krajowej i zagranicznej. 

 

Magdalena Semczyszyn –  doktor historii, pracownica Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Jej zainteresowania badawcze dotyczą mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-ukraińskich i polsko-żydowskich w XIX i XX w. Stypendystka m.in. Center for Urban History of East Central Europe, European Holocaust Research Infrastructure i Forum Transregionale Studien.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 34 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test