Więcej o Komandorii:
Na wniosek grupy inicjatywnej Konfraternia Mazowiecka z siedzibą w Warszawie – Falanty powołała Komandorię Północną Odznaki św. Floriana Mazovia z siedzibą w Gryficach w celu prowadzenia statutowej działalności stowarzyszenia na terenie Polski Północnej i na kraje skandynawskie.
Członkowie założyciele Komandorii Północnej: dh Janusz Ławruszko, dh Jan Lenard, Pan Józef Mnich, dh Andrzej Gołdyn, dh Andrzej Frankowski, dh Jan Dzik, dh Wiesław Kalinkiewicz, dh Kazimierz Kwiatkowski, dh Franciszek Gródecki, dh Ryszard Sobczyński.
Pierwszym Komandorem był dh Janusz Ławruszko. Na funkcję Wicekomandora wybrano Pana Józefa Mnicha. Sekretarzem został wybrany dh Jan Lenard. Opiekę nad finansami sprawuje bryg. Andrzej Gołdyn Komendant Powiatowy PSP w Gryficach. Pozostałe osoby pełnią funkcje członków założycieli.
W takim składzie 18. marca 2018 roku spotkaliśmy się w Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie, by z rąk Ambasadora Konfranterni dh Jacka Gromka odebrać nominację na poszczególne funkcje, zakomunikować zebranym gościom o powstaniu ogólnopolskiego stowarzyszenia z siedzibą w naszym powiecie oraz by wysłuchać planu pracy na pierwszy rok działalności.
Zasadniczymi celami naszej działalności są:
1.Oddawanie czci modlitwą i czynem św. Florianowi, patronowi strażaków-ludzi, których działalność opiera się na kontakcie z ogniem tj. kominiarzy, hutników, piekarzy, leśników i innych służb mundurowych oraz ludzi cywilnych współpracujących z Konfranternią Mazowiecką Odznaki św. Floriana.
2. Podtrzymywanie ducha rycerskości, wzajemnego poszanowania i honoru,
3. Prowadzenie działalności charytatywnej,
4. Wspomaganie najbiedniejszych, schorowanych członków braci strażackiej oraz innych służb,
5.Nagradzanie służby na rzecz społeczeństwa, praw człowieka, na rożnych płaszczyznach poprzez nadawanie odznaczeń św. Floriana, którymi są: Złoty krzyż św. Floriana II klasy oraz medal Komandorii św. Floriana na wstędze.
W pierwszych latach działalności rozpoczęliśmy od starań pozyskania Relikwi św. Floriana z Archidiecezji Krakowskiej oraz od ustalenie miejsca ich umieszczenia w wyznaczonej świątyni. Po kilku miesiącach starań, nasza delegacja udała się do Krakowa w celu odebrania Relikwii św. Floriana.
W międzyczasie, prowadziliśmy rozmowy z Księdzem Prałatem Andrzejem Dowalem, proboszczem Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii i Panny w Trzebiatowie o wyrażeniu zgody na realizacje naszego pomysłu. Wspólnymi siłami zrealizowaliśmy nasz cel i dziś możemy się poszczycić posiadaniem zarówno Relikwii św. Floriana I klasy oraz stałym miejscem przechowywania, którymi się szczycimy zarówno w Polsce jak i poza naszymi granicami.
W tak krótkim czasie, zaledwie kilku letnim, nagrodziliśmy kilkanaście osób naszymi medalami oraz innymi odznaczeniami np. medalem 100 lecia Związku OSP czy medalem okolicznościowym św. Jana Pawła II.
Rozpoczęliśmy organizowanie akcji charytatywnych jak również wyszukania osób, które nieodpłatnie przez szereg lat pracy społecznej zarówno w naszym powiecie oraz województwie parali się pomocą charytatywną w celu ich uhonorowania. Jesteśmy w trakcie uzgadniania wykazu Honorowych Klubów Dawców Krwi wśród służb mundurowych w tym członków – żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
Prowadzimy bardzo ścisłą współpracę z Zachodniopomorską Komandorią Krzyża św. Floriana, która działa na terenie naszego województwa. Kilkunastu strażaków, żołnierzy i leśników takie odznaczenia na nasz wniosek otrzymało.
W połowie ubiegłego roku, nasze szeregi opuścił nagle śp. dh Janusz Ławruszko – pierwszy nasz Komandor. Odszedł do Domu Ojca w chwili, gdy nasza działalność nabierała większego kolorytu. Decyzją członków założycieli, wybrano dh Franciszka Gródeckiego na funkcję Komandora. Doceniając wzorową współpracę z Lasami Państwowymi zaproponowano wstąpienie w nasze szeregi Nadleśniczemu z Nadleśnictwa Gryfice Panu Wojciechowi Pietrzakowi, powierzając funkcję II Wicekomandora Komandorii zajmującego się sprawami organizacyjnymi.
Panująca pandemia zdemolowała również i nasz plan działalności. Pomimo wielu utrudnień organizacyjnych delegacja naszej Komandorii pod koniec ubiegłego roku udała się na kilkudniową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Polskiej Częstochowskiej wraz z naszym Kapelanem Powiatowym Strażaków księdzem Markiem Rokoszem. W modlitwach naszych kierowaliśmy prośby o szybkie ustąpienie pandemii oraz prosiliśmy Matkę Bożą o dar Nieba dla śp. Janusza Ławruszko I -go naszego Komandora. Odbyliśmy również rozmowy z Ojcem Kustoszem Jasnej Góry oraz byliśmy gośćmi Redaktora Naczelnego czasopisma „Niedziela”.
Na początku tego roku, nasza delegacja uczestniczyła w konferencji z udziałem wszystkich Komandorii działających na terenie Polski w siedzibie Konfraterni w Warszawie.
Kilkanaście dni temu włączyliśmy się w akcje charytatywną pomocy braciom Bress z Płotów, małych chłopców, których dalsze życie zależało od hojności ludzi dobrej woli. Na szczęcie udało się zabrać brakujące środki i chłopcy wyjechali na operację do kliniki poza nasze granice.
Aktualnie organizujemy pomoc dla uchodźców z Ukrainy poprzez zbiórkę pieniędzy, które przekażemy do naszej centrali w Warszawie na zakup potrzebnych artykułów.
Napisz komentarz
Komentarze