Reklama dotacje rpo

Prelekcja muzealna „Życiorys Woldenberczyków”

23 marca gościliśmy delegację z Dobiegniewa - Panią Dyrektor Centrum Kultury Sabinę Jóźwiak i dr Przemysława Słowińskiego, który wygłosił prelekcję „Życiorys Woldenberczyków”.
Prelekcja muzealna „Życiorys Woldenberczyków”

Dobiegniew – miasto w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobiegniew, położone nad jeziorem Wielgie. Mieści się w nim MUZEUM WOLDENBERCZYKÓW - www.muzeum.dobiegniew.pl/, które  powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez Woldenberczyków.

  W okresie drugiej wojny światowej w dzisiejszym Dobiegniewie funkcjonował obóz jeniecki dla oficerów Oflagu II C Woldenberg. Budowę jednostki zapoczątkowano wczesną jesienią 1939 roku. Do tego zadania wyznaczono głównie polskich szeregowych. Prace, w głównym zakresie, zostały ukończone wiosną 1940 roku, wtedy też rozpoczęła się koncentracja polskich oficerów w tym miejscu. Ostatecznie w obozie przebywało koło 7 tys. polskich jeńców. Była to największa tego typu jednostka stworzona przez III Rzeszę dla polskich oficerów. Przebywający w nim żołnierze stanowili elitę intelektualną. Byli wśród nich lekarze, prawnicy, naukowcy, artyści itd.

dr Przemysław Słowiński - prorektor ds. studenckich, historyk Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim jest autorem  książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. W bardzo interesujący sposób przedstawił losy polskich jeńców, organizację obozu, działalność konspiracyjną, naukową, kulturalną.

 

Spotkanie zorganizowane było we współpracy Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Gminy Trzebiatów, Centrum Kultury w Dobiegniewie, Gminy Dobiegniew oraz Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 32 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test