Reklama

Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic zorganizowało kilka wydarzeń, z których część na stałe wpisała się już w gryfickie obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Stowarzyszenie Przyjaciół Gryfic w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, po której punktualnie o symbolicznej godzinie- 11:11- rozpoczęły się uroczystości pod głazem Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Obchody rozpoczął Paweł Kamiński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic, który powitał uczestników uroczystości oraz odczytał depeszę notyfikującą niepodległość Polski, jaka została wysłana drogą radiową w eter 16 listopada 1918 r. W swoim przemówieniu prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic, pan Grzegorz Burcza, podziękował członkom stowarzyszenia, którzy rokrocznie organizując obchody przyczyniają się do krzewienia postaw patriotycznych wśród Gryficzan. Przedstawił on również krótki rys historyczny obrazujący dążenie Polaków do Niepodległości oraz ich dalsze działania po jej odzyskaniu. W imieniu władz miejskich głos zabrał pan Waldemar Wawrzyniak, wiceburmistrz Gryfic- podkreślił on jak bardzo ważne jest to, byśmy te obchody świętowali wspólnie, biorąc w nich aktywny udział. Stałym elementem obchodów było również przedstawienie okolicznościowego wiersza przez panią Alicję Czerwińską. Ostatnim akcentem tej części uroczystości, jaki nastąpił po złożeniu wieńców oraz światła pamięci, było wykonanie wspólnego Zdjęcia Niepodległości.

Na tym jednak nie zakończyły się poranne uroczystości. Uczestnicy obchodów udali się w kierunku nieodległego skweru przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza. To właśnie tam miesiąc miesiące temu nastąpiło odsłonięcie dwóch murali- Muralu Trzech Pokoleń oraz Muralu Niepodległości. W tym właśnie miejscu punktualnie w samo południe nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego. Było to wydarzenie zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”.

- Organizując tegoroczne obchody jesteśmy pod wrażeniem ilości osób, która postanowiła wziąć w nich udział. Od 9 lat, gdy społecznie został ufundowany głaz Marszałka Piłsudskiego, wykonywaliśmy tradycyjne Zdjęcie Niepodległości. Muszę przyznać, że w tym roku po raz pierwszy uczestników obchodów było tak wiele, że nie tylko nie pomieścili się oni w centralnym punkcie skweru, lecz również w okolicznych ścieżkach. Od kilku miesięcy zabiegaliśmy o oficjalne nazwanie tego miejsca Skwerem Niepodległości oraz rozpoczęcie prac zmierzających do jego odnowienia. Lepszego dowodu na to, że nasze prośby są poparte przez społeczeństwo chyba nie odnajdziemy. Przy ulicy 11-go listopada zaczynają powstawać miejsca, które na stale wiążą Gryfice z historią Polski. Niedawno odsłonięte zostały dwa murale. Dziś właśnie przy nich nasze stowarzyszenie zorganizowało akcję wspólnego śpiewania Hymnu. Nie da się ukryć, że część mieszkańców, tak jak my przed kilkoma miesiącami, na nowo odkrywają to miejsce. Cieszy nas fakt, że zgromadzone tam osoby wyrażały przychylne opinie o muralach, które powstały przy udziale naszym, gryfickiego koła Związku Sybiraków oraz Liceum Plastycznym im. Tadeusza Eysmonta.- mówił Paweł Kamiński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gryfic.

O godzinie 12:30 rozpoczął się IX Gryficki Bieg Niepodległości. W tegorocznej edycji biegu wzięło udział łącznie 255 uczestników, którzy pobiegli w dwóch kategoriach: biegu dla dzieci do lat 6 oraz biegu w kategorii OPEN (rodzinnym biegu).  Trasy obu biegów tradycyjnie przebiegały alejkami parku miejskiego, a sygnał do startu w tej edycji biegu dał pan Krzysztof Tokarczyk, który jako przewodniczący Rady Miejskiej wystartował bieg dla dzieci do lat 6. Starterem biegu rodzinnego został pan Grzegorz Burcza, dyrektor biegu. Jako, że biegi mają charakter typowo rodzinnych, klasyfikacja przeprowadzana jest w następujących kategoriach:

- I miejsce w biegu OPEN: pan Łukasz Uldynowicz
- I miejsce w biegu dla dzieci do lat 6:  Zuzia Krzyżanowska
- Najstarszy biegacz: pan Zbigniew Nowak
- Najmłodszy biegacz: Basia Antonowicz
- Najliczniejsza rodzina: rodzina państwa Antonowicz

Partnerami tegorocznych biegów było: gryfickie koło Związku Sybiraków, Związek Drużyn ZHP „Rega”, gryficki oddział terenowy NSZZ „Solidarność”, Fundacja Edukacji i Rozwoju Pomorzanin, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Nałęcz, Gryficki Klub Motocyklowy Gryf, NZOZ „Wysoczańscy” w Gryficach. Wydarzenie nie odbyłoby się również bez wsparcia naszych sponsorów: Nadleśnictwa Gryfice, Banku Spółdzielczego w Gryficach, PKO Banku Polskiego oddział Gryfice, PKS Gryfice, Intermarche Gryfice, Agencji PZU S.A. Marcin Markowski, gryfickiego oddziału Kasy Stefczyka. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację biegu, a wszystkich biegaczy zapraszamy na kolejną jego edycję!

- W kolejnym roku będziemy świętować 10-lecie powstania głazu Piłsudskiego, jak również po raz dziesiąty pobiegniemy w Gryfickim Biegu Niepodległości. Rekordowa frekwencja podczas naszego biegu świadczy o tym, że stał on się już stałym elementem gryfickich uroczystości. W tym roku, dzięki wsparciu naszych sponsorów, wykonaliśmy 200 medali, które trafiły do osób przybiegających jako pierwsze na metę biegów. Podczas biegu wydarzyło się jednak coś wyjątkowego. W biegu wzięło udział 255 uczestników, tak więc nie wszyscy zawodnicy otrzymali medale. Jednakże, po ogłoszeniu, że pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom oraz wezmą udział w losowaniu nagród dodatkowych, pojawił się sponsor, który zasponsorował nam brakujące medale. To pokazuje, że jest to nasze lokalne wydarzenie, które wszyscy wspólnie tworzymy. Dlatego też serdecznie dziękujemy za ten gest i mamy nadzieję, że takie właśnie zawsze będą organizowane przez nas wydarzenia. Pozytywnie zaskakujące, radosne, a jednak w patriotycznym duchu.-  kontynuował Paweł Kamiński, wiceprezes SPG.

Tekst:Paweł Kamiński

Foto: Przemysław Dyczyński



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: -2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 992 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test