Reklama dotacje rpo

Wiosenne Koncerty Gitarowe na żywo w Zamku już w ten weekend!

To będzie prawdziwa uczta dla melomanów. Już w najbliższy weekend (19 i 20 marca) w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ruszają XXIV Wiosenne Koncerty Gitarowe. W sobotę w sali Anny Jagiellonki wystąpi Dawid Pajestka, a w niedzielę zagra trio: Łukasz Kuropaczewski, Maciej Frąckiewicz i Bartłomiej Miler.
Wiosenne Koncerty Gitarowe na żywo w Zamku już w ten weekend!

Wiosenne Koncerty Gitarowe już na stałe wpisały się w kalendarz szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Są organizowane przez Zamek od 1998 roku (w ubiegłym roku festiwal odbył się w formule wirtualnej). Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, wydarzenie skupia szerokie grono miłośników dobrej muzyki. Każdego roku Zamek w Szczecinie gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W tym roku będą to m.in. gitarzysta Dawid Pajestka, który wystąpi 19 marca (sobota), oraz trio: Łukasz Kuropaczewski (gitara), Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Bartłomiej Miler (perkusja), których usłyszymy 20 marca (niedziela). Oba koncerty rozpoczną się o godz. 18.

 

Dawid Pajestka to szczeciński gitarzysta, kameralista oraz pedagog, laureat wielu konkursów gitarowych solo i w duecie. Lekcje mistrzowskie pobierał u takich wirtuozów gitary jak m.in. Sharon Isbin (USA), Susana Prieto (Hiszpania), Zoran Dukic (Chorwacja), Marcin Dylla (Polska), Łukasz Kuropaczewski (Polska), Tomasz Zawierucha (Polska), Paul Galbraith (Szkocja) czy Paolo Pegoraro (Włochy). Jest nie tylko świetnym solistą, ale także członkiem dobrze znanego w gitarowym świecie duetu Pajestka – Kostecki. Podczas tegorocznej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych, obok utworów Tansmana, Brouwera czy Albeniza, które stanowią tzw. żelazny gitarowy repertuar, usłyszymy kompozycje twórców takich jak Quique Sinesi i Carlos Rafael Rivera reprezentujących kulturę południowoamerykańską. Koncert zwieńczy wykonanie wraz ze skrzypaczką Magdaleną Pajestką utworu Mozarta.

 

Łukasz Kuropaczewski występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagrał sześć płyt, z czego trzy "Polish Music", "Aqua e Vinho" i "Nocturnal", otrzymały nominacje do Fryderyków w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy. Ostatnia płyta – „Adela", nagrana wraz z pianistą Aleksandrem Dębiczem i kontratenorem Jakubem Józefem Orlińskim – była jedną z najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Kuropaczewski jest też wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu europejskich festiwali gitarowych oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Od 2018 roku jest profesorem w Kunstuniversität w Graz w Austrii.

 

Maciej Frąckiewicz to zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria" w Hiszpanii (2012 r.), a także laureat Paszportu Polityki (2013 r.). Artysta zdobył nagrody w wielu międzynarodowych konkursach akordeonowych w Polsce, Niemczech, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Regularnie występuje jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Philharmonisches Staatsorchester Mainz, Beethoven Orchester Bonn, Bochumer Symphoniker. W swoim dorobku ma ponad 90 prawykonań, nagrał sześć autorskich płyt (nominowanych do Fryderyków oraz do Opus Klassik).

 

Bartłomiej Miler jest artystą praktykującym różne style i obracającym się w kontrastowych dziedzinach muzyki. Multiinstrumentalistą, który wykorzystuje swoje umiejętności gry na klarnecie, klarnecie basowym, fortepianie, perkusji klasycznej i rozrywkowej w różnych eksperymentach i projektach muzycznych, jak również do celów kompozytorskich, akompaniatorskich i dyrygenckich. Jest współzałożycielem zespołu perkusyjnego „Trio BenBen", który wielokrotnie osiągał znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Laureat konkursów m.in. we Włoszech i Niemczech. Od 2011 roku współpracuje z Poznańską Filharmonią. Występował na koncertach z orkiestrą Adama Sztaby i jako gość specjalny z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus".

 

W wykonaniu tria będzie można usłyszeć utwory m.in. Albeniza, Boccheriniego, Schnittkego czy Dębicza i Gubitscha.

 

Bilety w cenie 50 zł (koncert 19 marca) i 60 zł (koncert 20 marca) dostępne są w kasach Zamku (Duży Dziedziniec, wej. A oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, wej. I), a także na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxiv-wiosenne-koncerty-gitarowe/


Bartłomiej Miler. Fot. Judith Chiapparin

Dawid Pajestka. Fot. Kamila Kozioł

Łukasz Kuropaczewski. Fot. Melissa Kavanagh

Maciej Frąckiewicz. Fot. Anita Wąsik-Płocińska

Magdalena Pajestka. Fot. Kamila Kozioł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test