Reklama dotacje rpo

Poszukiwania terenów pod wiatraki na Bałtyku. Port w Kołobrzegu czeka na statki serwisowe

Każdego dnia publikowane są informacje o nowych projektach inwestycyjnych na Bałtyku w zakresie farm wiatraków. Dziś na celowniku inwestorów są tereny Pomorza Gdańskiego. Kolejnym etapem budowania farm będą wody położone w okolicach Darłowa, Kołobrzegu, Mrzeżyna czy Świnoujścia. Na tym chcą skorzystać porty z Pomorza Zachodniego mając ku temu znaczny potencjał czy to na etapie budowy farm wiatrowych czy na etapie ich eksploatacji.
Poszukiwania terenów pod wiatraki na Bałtyku.    Port w Kołobrzegu czeka na statki serwisowe

Ostatnio Orlen ogłosił, że szuka portu morskiego dla swoich inwestycji w MEW oraz złożył trzy nowe wnioski o lokalizację farm wiatrowych - Chcemy wykorzystać ten fakt do rozmów o potencjale portów małych i średnich dla obsługi inwestycji offshore. Zdobycie takich zleceń to rozwój lokalnego biznesu w różnych jego obszarach - mówi prezes portu, jednocześnie przewodniczący Związku Małych Portów Morskich Artur Lijewski i członek Komitetu Sterującego programu Zachodniopomorskie_Offshore 2027.

 

Port w Kołobrzegu prowadzi aktywną politykę informacyjną zaznaczając obecność w dyskusji na temat portów na czas budowy infrastruktury i później serwisowania farm wiatrowych. Kołobrzeski port posiada dostęp do sieci kolejowej, a także krajowej i międzynarodowej sieci dróg, gdyż tuż obok przebiega droga S6 łącząca dziś m.in. Berlin ze Szczecinem i Koszalinem, a niebawem z Gdańskiem oraz infrastrukturę pozwalającą na sprostania wymaganiom portu serwisowego. Należy również zaznaczyć, że Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Sp. z o.o. nie tylko prowadzi aktywną politykę informacyjną, ale równolegle działa w zakresie modernizacji infrastruktury portowej.

 

Efektem intensywnej pracy portu jest opracowanie analizy nawigacyjnej, która wskazuje na możliwość zawijania do portu w Kołobrzegu jednostek o parametrach (130m długości, 20m szerokości, 7,5m zanurzenia) umożliwiających kooperację portu w zakresie zarówno portu instalacyjnego jak i serwisowego. Wskazany w analizie zakres prac oraz radykalnie niskie koszty modernizacji obecnej infrastruktury (około 50 mln PLN) wskazują jednoznacznie, że kołobrzeski port na przestrzeni najbliższych dwóch, trzech lat, ma szansę zamienić swoją pozycję lidera wśród małych i średnich portów polskiego wybrzeża, na status wysoko konkurencyjnego w zakresie obsługi sektora offshore, jak i obsługi towarowej dla basenu Morza Bałtyckiego.

- Wiemy, że inne przedsiębiorstwa czy konsorcja są zainteresowane koncesjami na budowę i eksploatację morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej. Jesteśmy przekonani, że działania te wymagać będą zaangażowania portów Pomorza Zachodniego w na różnych etapach powstawania i eksploatacji farm wiatrowych stąd to zaproszenie do współpracy z nami - dodaje Andrzej Montwiłł, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego.

 

Pomorze Zachodnie jest liderem w produkcji zielonej energii w Polsce i ma szerokie doświadczenia w energetyce wiatrowej lądowej. Teraz czas na morską energetykę wiatrową. Dlatego też w ubiegłym roku samorządy oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego podpisały deklarację na rzecz współpracy w zakresie offshore. W porcie w Kołobrzegu odbyło się również podpisanie listu intencyjnego pomiędzy firmami, które chcą uczestniczyć w łańcuchu dostaw na rzecz budowy farm wiatrowych na Bałtyku oraz wodoru.

 

- Przedsiębiorcy z Województwa Zachodniopomorskiego mają dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników, którzy mogą pracować w branży offshore czy wodoru. Uczelnie i szkoły zawodowe są gotowe do kształcenia specjalistów - mówi Łukasz Szeląg, członek Zachodniopomorskiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie.

 

Na zdjęciu: Port w Kołobrzegu chce aktywnie uczestniczyć w budowie farm wiatrowych na Bałtyku. Transport lokomotywy przez port to dowód, że branża logistyczna widzi w nim potencjał. Podobnie porty z Pomorza Zachodniego deklarują uczestnictwo w budowaniu potencjału obsługi zielonych inwestycji na Bałtyku.

 

Na zdjęciu: Port w Kołobrzegu przy nie dużych wydatkach inwestycyjnych będzie mógł obsługiwać jednostki pływające na potrzeby budowy a później serwisu wiatraków na morzu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test