Reklama

Wolfgang Makowiecki wyróżniony Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona

Podczas X Wojewódzkich Dni Pszczelarza, które w tym roku odbyły się w Pyrzycach honorowym wyróżnieniem nadawanym przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności – Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona uhonorowany został Wolfgang Makowiecki z Płotów.
Wolfgang Makowiecki wyróżniony Statuetką pomnika ks. dr Jana Dzierżona

Po odebraniu z rąk wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy i prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie Olgierda Kustosza prestiżowej statuetki pan Wolfgang nie ukrywał wzruszenia. To było dla mnie ogromne zaskoczenie i wzruszenie. Zapewniam, że zupełnie się tego nie spodziewałem.

Wolfgang Makowiecki jest jednym z najstarszych pszczelarzy w powiecie gryfickim. Jego przygoda z pszczelarstwem rozpoczęła się w 1977 roku. Zupełnie przez przypadek, od swojego pracownika otrzymał w prezencie dwie pszczele rodziny za pomoc w pasiece. Pan Wolfgang połknął „bakcyla” i jeszcze w tym samym roku stał się członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarstwa w Szczecinie. Pasieka się powiększała także doświadczenie i zamiłowanie do pszczół. Tę wiedzę i zdolności organizacyjne docenili członkowie koła i w roku 1980 objął funkcję prezesa Koła Pszczelarzy w Płotach, którą skutecznie sprawuje do dziś. Przygoda z pszczołami rozpoczęła się na terenie Modlimowa aby poprzez Czarne do Kucerza gdzie od lat 90. ub. wieku znajduje się jego pasieka, w której aktualnie znajduje się 106 rodzin pszczelich.

Obecnie pan Wolfgang po mału przechodzi na pszczelarską emeryturę a pasiekę przejął syn Marcin, który nie oparł się pasji pszczelarstwa ale nie oznacza to, że kończy się moja przygoda z pszczołami – mówi Wolfgang Makowiecki – Pszczoły, to całe moje życie, uwielbiam się nimi zajmować i choć jestem już nieco stary i brak mi czasem sił, to dla moich pszczół zawsze znajdę czas.

 

-----------------------------------------------------

Jan Dzierżon, ur. 16 stycznia 1811 w Łowkowicach, zm. 26 października 1906 tamże – górnośląski pszczelarz, ksiądz i uczony. Nazywany jest „ojcem współczesnego pszczelarstwa”.

Urodził się w polskiej rodzinie osiadłej przed laty w Łowkowicach. Nazwisko jego pradziadka Jerzego Dzierżona (1717–1800) pojawia się w najstarszej polskiej kronice Łowkowic (Kocowicz, 1987). Ksiądz Jan Dzierżon kultywował polskość i uważał się za Polaka.

Dzierżon poświęcił pszczelarstwu 70 lat. Do dwu jego najbardziej fundamentalnych osiągnięć należy zaliczyć opracowanie zasad konstrukcji ula z ruchomą zabudową (snozami) oraz odkrycie partenogenezy. Jan Dzierżon zrewolucjonizował pszczelarstwo, znacznie zwiększając produkcję miodu, i zyskał światową sławę.

Statuetkę pomnika ks. dr Jana Dzierżona – honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za szczególnie wybitne zasługi w pracy i działalności



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: -1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 994 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test