Reklama

PARADOKS

Wystawa prac Waldemara Wojciechowskiego
PARADOKS
Paradoks

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej

16 października – 8 listopada 2020

*obowiązuje reżim sanitarny: ograniczona liczba uczestników, obowiązek zasłaniania nosa i ust, dezynfekcja dłoni, wypełnienie stosownego oświadczenia wraz z danymi kontaktowymi

 

Wystawa Paradoks w Muzeum Narodowym w Szczecinie nieprzypadkowo odbywa się jednocześnie z oficjalną premierą monografii „Zbrodnia Ikara. O pracach Waldemara Wojciechowskiego” pod redakcją Łukasza Musielaka, wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Kolegium Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawa – podobnie jak monografia – prezentuje wybrane realizacje Wojciechowskiego z lat 1984–2020. Zestaw prac wyselekcjonowanych na wystawę spaja w koncepcyjną całość właściwy Wojciechowskiemu zmysł dostrzegania paradoksów tkwiących w rzeczywistości i jej językowych reprezentacjach.

Ujawnia się on w wielu obiektach, obrazach i instalacjach artysty. Uobecnia się zarówno w pracach, które powstały jako rodzaj przewrotnej ilustracji dla tytułów konstruowanych na bazie gry słów i ich wieloznaczności (jak Pain Relief czy Zbrodnia Ikara), jak i tych o rodowodzie konceptualnym – np. fotografia czarnego i białego łabędzia pt. Pozytywny negatyw, negatywny pozytyw czy obiekt Szach Szachowi, gdzie na szachownicy spotykają się dwa wrogie oddziały figur i pionów, oba identyczne, czarno-białe. Zmysł paradoksu, a może raczej poczucie absurdu stoi u podstaw pracy WIDZĘ, która powstała przez sfotografowanie zapisu tego słowa alfabetem Braille’a.  Jak o niej pisze autor: „WIDZĘ – mówiąc najprościej – jest o tym, że potencjalny odbiorca, chcąc zrozumieć komunikaty sztuki współczesnej, powinien poznać jej język. Samo fotografowanie napisu, wykonanego alfabetem Braille’a, jest absurdem; podobnym byłaby jego kserokopia czy inna forma wizualnej reprodukcji”.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie zaprezentowanych kilkanaście obiektów, fotografii i instalacji artysty. Dwa z pokazywanych na wystawie dzieł Waldemara Wojciechowskiego zostały w 2020 r. zakupione do muzealnej kolekcji sztuki współczesnej.

 

Waldemar Wojciechowski urodzony w 1958 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu, dyplom z architektury wnętrz w 1985 r. Kwalifikacje I stopnia (doktorat) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w 1999 r. (promotor: prof. Izabella Gustowska). Habilitacja na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w 2005 r. Od 1994 r. – asystent, od 1999 r. – adiunkt w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej (obecnie: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie). Od 2010 r. profesor Akademii Sztuki w Szczecinie; w latach 2012–2016 kierownik Katedry Nowych Mediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów AS; w latach 2016–2019 prorektor do spraw artystycznych, studenckich i współpracy międzynarodowej AS; od 2020 r. kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej i Gier Komputerowych na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie. Inicjator akcji ratowania przed rozbiórką tzw. Starej Transformatorowni przy ul. Św. Ducha w Szczecinie i przeznaczenia jej na miejsce prezentacji sztuki współczesnej (1987). Współzałożyciel Stowarzyszenia OFFicyna i niezależnej galerii Miejsce Sztuki OFFicyna (1998); współzałożyciel Stowarzyszenia Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie (2004); członek Społecznego Zespołu na rzecz powstania Akademii Sztuki w Szczecinie (2007–2010), wiceprzewodniczący Rady Muzeum Narodowego w Szczecinie (2010–2014). Autor 24 indywidualnych i uczestnik ponad 100 zbiorowych prezentacji sztuki w Polsce i za granicą (m.in. Australia, Francja, Japonia, Niemcy, Szwecja, Ukraina).


Waldemar Wojciechowski, SZACH SZACHOWI, polichromowane drewno, 40 × 40 cm, 2016, fot. Janusz Piszczatowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 1°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test