Reklama

XXI Święto Kaszy w Trzebiatowie

Tegoroczne, XXI Trzebiatowskie Święto Kaszy trwało dwa dni. Zarówno pierwszego , jak i drugiego dnia wiele się działo: poszukiwanie skarbu, zwiedzanie Młyna, koncerty, konkursy, happeningi, korowód ze słoniem, jarmark w Ogrodach Pałacowych i oczywiście poczęstunek kaszą po rycersku.
XXI  Święto Kaszy w Trzebiatowie

 I dzień rozpoczął się od gry miejskiej „Szukamy skarbu księżnej Anastazji” przygotowanej przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Przewodników PTTK „Baszta Kaszana”. Wzięło w niej udział 10 drużyn, które po przejściu „Szlakiem słonia” i rozwiązaniu wielu zagadek , po dotarciu pod pałac za zadanie miało odnaleźć „skarb”, według wskazówek zawartych w tajemniczym liście. Wygrała drużyna z Krakowa.
 Po uroczystym przywitaniu  przez Burmistrza Trzebiatowa Józefa Domańskiego , Wicestarostę Powiatu Gryfickiego Ireneusza Wojciechowicza, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renatę Teresę Korek nastąpiło nasze świętowanie. W Galerii Feininger otwarta została wystawa malarstwa Jerzego Gumieli „Płoty-Nowy Jork-Trzebiatów”, przy akompaniamencie Aleksandra Saszy Bogdanowa, a przy pałacu witała wszystkich instalacja wykonana przez Joannę Jankowską , mistrza florystyki , właścicielkę trzebiatowskiej kwiaciarni „Kwiatowa Uliczka”. Panie z Krajowego Stowarzyszenia Aramis zaprezentowały swój nowy taniec, wzbudzając ogromne zainteresowanie.
 W ogrodach pałacowych trwał Jarmark Norbertański,  na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji:  animacje, zabawy dla dzieci prowadzone przez „Klaudynkę Misię, rękodzielnicy i twórcy ludowi zapraszali do swoich kolorowych kramów, prezentowały się trzebiatowskie stowarzyszenia. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury przygotowało smakowite domowe  ciasta i pierniki norbertańskie w kształcie słonia, które otrzymały w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo- smaki regionów” na najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy PERŁĘ 2012. „Pomorscy kucharze” serwowali regionalne potrawy, a na Ulicy Kapeluszników czekał bogaty wybór sukien i kapeluszy, które dekorowała Jolanta Sutuła. Niespodzianką była możliwość otrzymania autografu od autorki poczytnych książek Doroty Schrammek, a także możliwość zapoznania się z „Legendą o Baszcie Kaszanej  w interpretacji Jerzego Szczygła „Słowika”.  Rozstrzygnięto konkurs na „Limeryk o Trzebiatowie”, a Trzebiatowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i z Autyzmem „Niebieskie serce” nagrodziło uczestników konkursu plastycznego, którego celem było przedstawienie naszego słonia.  W Pałacu zatańczyła przepiękna para Karolina Kijewska i Michał Błaszczuk, utalentowani tancerze klasy B, na co dzień tańczący w Royal Dance w Szczecinie, o których jeszcze na pewno usłyszymy.
  Na scenie zabawa z zespołami : ”Kukułeczka”, „KEX”, 4 INT. Gwiazdą wieczoru był M.JAY.

Pierwszy dzień świętowania zakończyła dyskoteka pod gwiazdami (i pięknym księżycem, którego zaćmienie mogliśmy zaobserwować),  z DJ Foku$ i DJ Brajanem.

II dnia nasze świętowanie rozpoczęliśmy pod Basztą Kaszaną ,gdzie po wysłuchaniu legendy barwnie przedstawionej przez Katarzynę  Mularz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Chąśba,  jak to miska kaszy uratowała Trzebiatów, symbolicznej obrony przed atakiem gryficzan dokonał burmistrz Trzebiatowa Józef Domański. Rozbite fragmenty misy uczestnicy happeningu zabrali ze sobą na szczęście. Mogliśmy również zobaczyć taniec wczesnośredniowieczny przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Mularz. Spod baszty barwny korowód szczudlarzy, wojów, zaproszonych gości, mieszkańców i turystów przeszedł pod pałac. Na przedzie dumnie „kroczyła” bohaterka innego ważnego wydarzenia w dziejach Trzebiatowa – odrestaurowana słonica Hansken. Dźwięk hejnału, napisany dla Trzebiatowa przez prof. Waleriana Pawłowskiego był sygnałem Inauguracji Święta Kaszy, której dokonali burmistrz Trzebiatowa Józef Domański i  dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, wraz zaproszonymi gośćmi: Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Jarosławem Rzepą, Wicestarostą Powiatu Gryfickiego Ireneuszem Wojciechowiczem, Przewodniczącym Rady Powiatu Gryfickiego Markiem Gołuchowskim, Janem Kaniewiczem Przewodniczącym Rady Miejskiej Trzebiatowa. Klucz do bram miasta przekazano wojom MOHORTA, którzy  rozbili swoje obozowisko, gdzie odbywały się walki, pokazy uzbrojenia, a także wypiekano smaczne podpłomyki. Szczudlarze – Aktorzy Teatru Gry i Ludzie zaskakiwali uczestników święta…swoim wysokim wzrostem, pozowali do zdjęć i zapraszali do wspólnej zabawy. Już od godz.14 zwiedzić można było Młyn na ul. Słowackiego 59, po którym oprowadzał i barwnie opowiadał ostatni młynarz Zygmunt Adamek, oraz przypłynąć do nas z Borzęcina wraz z Piratami podczas zorganizowanego przez Wikingów Regi  spływu kajakowego „O miskę kaszy”. Pani Anna Szwedko przekazała do naszej Galerii swój obraz „Odbicie kościoła w wodzie”,  a Joanna Jankowska przepiękny, artystyczny kwiatowy kapelusz.

  W konkursie kulinarnym ,,Kaszane przysmaki”, w którym nagrody ufundował Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego , jury spośród 23 potraw , przyznało:

I miejsce Julia Mołdawa (Dorsz gotowany z sosem czosnkowym i kaszą perłową)

II miejsce Wanda Sutuła i Julia Mołdawa („Gołąbki z kaszy gryczanej i pieczarek”)

III miejsce Grażyna Bodnar („Rybka z kaszą”)
Wyróżniono: Iwonę Ładyżyńską („Kasza pęczak z wołowiną i warzywami”), Stanisławę Kuskę („Pyzy ziemniaczane z kaszą gryczaną i boczkiem”), Beatę Drążczyk („Zapiekanka z cukinią i kaszą manną”), Grażynę Bodnar („Pieczarki faszerowane”), Danuta Sudaj („Gołąbki z kaszą”).

Okazuje się , że z kaszy można przygotować wiele smakowitych potraw.

Symbolem naszego święta jest oczywiście kasza, serwowana i pierwszego i drugiego dnia,  jak zwykle smaczna, bogato okraszona i podawana przez znamienitych gości: Burmistrza, Wicestarostę ,dyrektor TOK, Radnych. Przepisów na jej wykonanie pojawia się wiele, ale ten jedyny jest pilnie strzeżony przez Jednostkę Wojskową w Trzebiatowie i oczywiście kucharzy z kuchni wojskowej. Tylko w ich wykonaniu jest ona tak przepyszna i niepowtarzalna.
 Na scenie muzycznej wystąpiły zespoły: ”Czerwona Róża”, Igor i Anna  Shchastlivy, ”TRZEBIATOWIACY, „DJ FOKU$”, oraz SHAZZA i SARSA. Było biesiadnie, rockowo, lirycznie,  dyskotekowo.
 Na zakończenie „Trzebiatowskiego Święta Kaszy” jak zwykle spotkanie z pełnym magii, zjaw, symbolicznych postaci spektaklem w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, a w pałacowych oknach tradycyjnie ukazała się Biała Dama. Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym. Swoje spektakle prezentuje w kraju i poza jego granicami. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Swoje spektakle prezentował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski i za granicą. Ostatnim akcentem był spektakularny i piękny pokaz sztucznych ogni w wykonaniu Firmy POL-EXPANCE Kolasiński Krzysztof, Kolasiński Marek. Prowadzenie imprezy Anna Rzepecka i Michał Ostrowski.

Organizatorem Trzebiatowskiego Święta Kaszy jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe w Gryficach i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury.

Współorganizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie, Wikingowie Regi, Mrzeżyńskie Centrum Sportu, Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Jacek Handor, Trzebiatowski Gang Motocyklowy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, Krajowe Stowarzyszenie ARAMIS w Trzebiatowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej CHĄŚBA

Patronat honorowy: WiceMarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Koszalin, Kurier Szczeciński, Radio „Plus” Gryfice, Puls Miasta Superportal 24, Gryfickie info, Tygodnik Regionalny ECHO, Trzebiatowska Gazeta Regionalna Gryfickie Echa“, eGryfice.pl

Trzebiatowski Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim, którzy wsparli Święto Kaszy, a są to:

SPONSORZY:

BURCO DEVELOPMENT POLSKA

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE – nagrody w konkursie KASZANE PRZYSMAKI są nagrodami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

SANDRA SPA POGORZELICA

BANK PKO BP TRZEBIATÓW

BANK PeKaO SA TRZEBIATÓW

AMADORA sp. z o.o TRZEBIATÓW

HURTOWNIA WIELOBRANŻOWA ROJAN GOŚCINO

SUS TRAVEL MRZEŻYNO

ŁUKASZ CZYRNY RADNY POWIATU GRYFICKIEGO

MAREK GOŁUCHOWSKI RADNY POWIATU GRYFICKIEGO

KAPITAN NAVI

JACEK BRAJER SEWRWIS GAZ

STADNINA  KONI NOWIELICE

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „KORAL” MRZEŻYNO

WOJ. POL SKLEP MUNDUROWY

ZBIGNIEW WILKOWSKI GUMIŚ SCHODY

GMINNA SPÓŁDZIELNIA SAMOPOMOC CHŁOPSKA W TRZEBIATOWIE

JANINA I BOGDAN DUZINKIEWICZOWIE

PUBII ECOL B KOKOLUS DZIWNÓWEK

BIURO ART. GRYFICE

GARBI KOMPUTERS GARBACZ  RENATA

PKS GRYFICE

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO WZDZ TRZEBIATÓW

INSTALGLAZUR TRZEBIATÓW

MACIEJ ZIÓŁKOWSKI „OPTYK”

DRUKARNIA CORRGRAFF BOGDAN BIEŁOWICZ GRYFICE

AGENCJA OCHRONY OSÓB I MIENIA TOM Gryfice

POL-EXPANCE  KOLASIŃSCY

TERMEX TRZEBIATÓW

PSB MRÓWKA

APTEKA STAROMIEJSKA

BIURO PODATKOWE JOLANTA KRZYŚ

PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE MAX MARTA PAWŁOWSKA

BOŻENA BŁAŻEWICZ KANCELARIA NOTARIALNA

KWIACIARNIA  „KWIATOWA ULICZKA”

LESZEK MOSLER „KUNSZT’

DANIEL PIOTROWSKI

PIEKARNIE: PAŃSTWA KREROWICZÓW, NIKUŁA, BEREŻAŃSKICH,

RADOSŁAW KOŁACZYK STARGARD

BOGDAN STYRANKA

JAN  ŚLIWA

JERZY NOWAK

KATARZYNA GURGUL

EDWARD KRYCHOWIAK

WŁADYSŁAW FIGIEL

DOROTA KRUPA

JOANNA JANKOWSKA „KWIATOWA ULICZKA”

ANNA KAMIŃSKA KWIACIARNIA PASSIFLORA

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom za pomoc w przygotowaniu Święta Kaszy: Jednostce Wojskowej w Trzebiatowie oraz Świdwinie, pracownikom kuchni wojskowej, Zarządowi Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Janowi, Magdalenie i Jackowi Handorom, Stowarzyszeniom: CHĄŚBA,  ARAMIS, „Wikingom Regi”, Przewodnikom PTTK „Baszta Kaszana”, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, Trzebiatowskiemu Gangowi Motocyklowemu ,  DPS Jaromin, Katarzynie Mularz, Jolancie Sutule, Henrykowi Gmoch, oraz Marcinowi Nowakowskiemu za fachową i rzetelną „obsługę elektryczną”. Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury dziękuje wszystkim przyjaciołom  za upieczenie przepysznych ciast.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 2°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test