W drugim tygodniu zajęć wraz z Paniami Dorotą Bykowską i Superbabcią Haliną z białostockiej KLANZY odkrywane były tajemnice kosmosu. Wyruszyliśmy w podróż rakietą, aby dowiedzieć się czym jest kosmos i jak wygląda układ słoneczny. Poznaliśmy naszą gwiazdę- Słońce i planety. Dzieci wykonały swój układ słoneczny i przy muzyce, jak prawdziwi astronauci zwiedzały wszechświat.
Jak pokazać dziecku , że na podwórku można bawić się lepiej niż przed telewizorem, czy grając na komputerze, play station lub komórce. Bo choć dla nas zabawa na podwórku była najwspanialszym z możliwych sposobów spędzenia wolnego czasu, dla wielu dzieci podwórko jest po prostu nudne. Podczas zajęć dzieci poznały stare i nowe zabawy podwórkowe. Były to m.in.: „Jawor, jawor”, „Głowa, ramiona”. Okazało się , że w to co bawiły się ich babcie, mamy, świetnie się sprawdza również teraz. Wiersze J. Tuwima „Dyzio marzyciel”, „Gdyby”, „Cuda i dziwy” przeniosły dzieci do Krainy Wyobraźni. Nauczyły się piosenki, którą można śpiewać w nieskończoność „Było morze”. A na koniec każde z nich stworzyło własne „okno wyobraźni”, za którym znalazł się ich magiczny, wymyślony świat.
Pogoda dopisała, więc wszyscy bawili się świetnie na "pałacowym podwórku", gdzie głównym elementem zabaw była fruwająca i falująca chusta klanzowska.
Pokazujemy dzieciom różnorodne formy spędzania czasu także te wymagające skupienia, pracy, logicznego myślenia. Chcemy pokazać dzieciom ,że bez komputera i telefonu można się świetnie bawić , w trakcie turnieju gier królowały więc gry „bez prądu”, takie jak: „Dobble”, „Halli Galli”,”Pszczółki”, Kostki z korka (Groteka). Zabawa z Bampami rozwija w dzieciach zdolność pracy w grupie w której wzajemnie się motywują i wymyślają nowe, niepowtarzalne rozwiązania. Co więcej, dzieci tworząc figury uczą się podejmowania samodzielnych decyzji, które powstały przy pomocy ich wyobraźni. Rozwija ekspresję , wyobraźnię twórczą, myślenie abstrakcyjne, fantazję .Świetna propozycja na kreatywną zabawę. Przestrzenne układanki logiczne i gry, klocki z korka to rozrywka intelektualna dla wszystkich, edukacja, rozwój postrzegania przestrzennego, rozwój wyobraźni. Zabawa była przednia! A na zakończenie przygotowaliśmy przepyszne, kolorowe i zdrowe kanapki z dużą ilością warzyw, kiełków ,zieleniny.
Czas spędzony w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, to czas wspólnych zabaw, integracji, współpracy, kreatywnych pomysłów, działań ukazujących możliwości wykorzystania własnych zdolności, zainteresowań. Oczekiwanym efektem cyklu zajęć "ARTrzebiatów- uzależnieni od kultury" jest wzrost zainteresowania dzieci i młodzieży atrakcyjnymi formami spędzania czasu wolnego oraz ich aktywny udział w działaniach kulturalno – edukacyjnych organizowanych przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury. Zależy nam na promowaniu i propagowaniu szeregu działań, mających na celu ochronę przed uzależnieniami, wskazując jednoczenie dzieciom i młodzieży kierunek pozytywnego postępowania, stosowania odpowiednich norm społecznych i kulturowych. Ważne jest by w młodych osobach kształtować wrażliwość na drugiego człowieka, na sztukę, promować nawyki aktywnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu. Ukazać możliwość wykorzystania własnych umiejętności i zainteresowań, uczyć asertywności oraz wskazać możliwość skorzystania z różnych form, które staną się alternatywą dla nadużywania alkoholu, narkotyków, agresji, konfliktów.
Projekt ARTrzebiatów- uzależnieni od kultury” otrzymał dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiatowie,
Przed nami jeszcze sierpniowe warsztaty teatralne z aktorami, choreografami Różą i Krzysztofem Włosińskimi, które przygotują dzieci i młodzież do występu podczas Pałacowej Nocy w Muzeum.
A.Rzepecka
Napisz komentarz
Komentarze