Reklama dotacje rpo

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, szukając wygodnego ubrania roboczego

Mówią, że dobry początek to połowa roboty. A co z resztą? Tutaj fachowcy powinni zgodzić się, co do tego, że kluczowe znaczenie mają też narzędzia. Do nich zaś należy zaliczyć wytrzymałe i praktyczne ubranie robocze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, by zapewniało odpowiedni komfort i wygodę podczas pracy – zarówno profesjonalisty, jak i domowego majsterkowicza.
5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, szukając wygodnego ubrania roboczego
Wygoda to parametr, który w przypadku odzieży roboczej bywa traktowany z niewystarczającą uwagą. Ta natomiast wpływa korzystnie na efektywność i samopoczucie użytkownika.
Fot. Blaklader

Jeśli jedynym kryterium, którego wymaga się od ubrania roboczego jest to, aby „nie było szkoda go pobrudzić bądź zniszczyć”, to – cytując klasyka – wiedz, że coś się dzieje. A dokładniej dzieje się to, że zamiast pełnego poświęcenia uwagi wykonywanej pracy zaczynamy mniej lub bardziej świadomie skupiać się na odczuwanym dyskomforcie. Coś jest  za ciasne, coś za luźne, za mało lub za bardzo przewiewne, ma nieodpowiednią liczbę bądź rodzaj dodatków, takich jak kieszenie, ściągacze czy kaptur. Warto więc potraktować wybór odzieży roboczej z odpowiednią uwagą i skompletować strój, pamiętając o kilku rzeczach, które pozwolą cieszyć się odpowiednią wygodą użytkowania.

 

Po pierwsze – postaw na elastyczność

 

Swoboda ruchów to podstawowa właściwość ubrania roboczego, a dzięki nowoczesnym materiałom może być osiągnięta nawet w specjalistycznych strojach ochronnych. Dlatego elastyczność jest głównym kryterium, na jakie powinny zwrócić uwagę osoby, którym zależy na skompletowaniu wygodnej odzieży roboczej. – W przypadku spodni i kurtek kluczowe jest uzyskanie odpowiedniej równowagi między komfortem użytkowania a wytrzymałością. Strój ma być wygodny, ale także przygotowany na trudniejsze warunki, w których zabrudzenia czy otarcia są czymś naturalnym – podkreśla Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader i wyjaśnia, że w osiągnięciu tego celu pomaga na przykład zastosowanie odpowiednio mocnego stretchu. – Warto stosować odzież składającą się bądź w całości z takich elastycznych materiałów, bądź posiadającą wykonane z nich wstawki, zwłaszcza w miejscach najbardziej pracujących, takich jak kolana czy łokcie.

 

 

Po drugie – pamiętaj o warstwach

 

Nie ma jednego ubrania idealnego na każde warunki. Ale jest sprawdzona zasada, dzięki której odzież roboczą będzie łatwiej dostosować do rodzaju i warunków pracy, a co za tym idzie – zadbać o właściwy komfort użytkowania. Chodzi tu o zasadę 3 warstw, z których każda wpływa na zachowanie odpowiedniego bilansu cieplnego. – Pierwsza warstwa to bielizna, rozumiana jako przylegające bezpośrednio do ciała bluzki i getry. Powinny utrzymywać ciało w cieple i suchości, a do tego najlepiej nadaje się bawełna i poliester. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na sugerowany przedział temperaturowy użytkowania, a także praktyczne dodatki takie jak specjalne, grubsze strefy rozgrzewające w okolicach miejsc najbardziej narażonych na marznięcie – ramion, pleców czy boków – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski.

 

Kolejna warstwa pełni głównie funkcję regulacyjną – podczas pracy można ją zdejmować lub zakładać, dostosowując w ten sposób strój do zmieniających się warunków termicznych. Z tą warstwą można więc na przykład rozpocząć pracę i pozbyć się jej, gdy ciało się rozgrzeje. Ponownie można ją założyć, aby utrzymać ciepłotę ciała podczas przerwy w pracy lub gdy stanie się ona mniej intensywna. – Sprawdza się tu odzież z miękkich, dopasowanych i elastycznych materiałów, takich jak koszule flanelowe czy różnego rodzaju bluzy wełniane bądź polarowe, najlepiej rozpinane, żeby ułatwić sprawne zakładanie i zdejmowanie – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski.

 

Cały zestaw powinien być dopełniony ostatnią warstwą o charakterze głównie ochronnym. Ten element musi chronić przed czynnikami zewnętrznymi, jednocześnie utrzymując wygodę, izolacyjność oraz odprowadzanie wilgoci, zapewnione przez niższe warstwy. – Najczęściej zadanie to wykonują lekkie, elastyczne kurtki z wytrzymałych i łatwych w utrzymaniu materiałów, bazujących często na nowoczesnych membranach – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski.

 

Po trzecie – niech ubranie oddycha

 

A skoro mowa o membranach, przy wyborze poszczególnych elementów odzieży warto sprawdzić dokładne parametry wodoodporności i oddychalności materiałów, z których są wykonane. Dzięki odpowiedniej izolacji, podczas pracy ubranie będzie pomagało zachować odpowiedni bilans cieplny, wyraźnie poprawiając komfort użytkowania. To oznacza, że łatwiej będzie uniknąć przegrzania lub przemarznięcia.

 

Po czwarte – zwróć uwagę na dodatki

 

O wygodzie decydują też elementy dodatkowe, które podnoszą funkcjonalność i ergonomię ubrań. – Przede wszystkim chodzi tu o kieszenie, warto więc w czasie wyboru ubrania przeanalizować ile kieszeni potrzebujemy, w jakich miejscach będą najwygodniejsze, czy powinny być wpuszczane czy wiszące, otwarte albo zamykane na zamek, guzik bądź rzep, posiadające kontrafałdę lub nie, dopasowane do rozmiaru telefonu, identyfikatora czy często używanej miarki. Być może przydadzą się też wzmocnione kieszenie na gwoździe, wytrzymałe szlufki na młotek i inne narzędzia albo kieszenie na nakolanniki – wylicza Grzegorz Marcinkowski.

 

Po piąte – miej oko na detale

 

Na koniec warto pamiętać, że dobrej jakości ubranie robocze zapewnia komfort również dzięki odpowiednio wykonanym detalom, które choć niewidoczne na pierwszy rzut oka, mają duży wpływ na wygodę użytkowania. Będą to takie elementy jak wstępnie ukształtowane łokcie czy kolana, podwyższony stan z tyłu w spodniach albo przedłużony stan z tyłu w kurtce. Szwy podszyte taśmą zapewnią lepszą izolację od wiatru, podobnie jak różnego rodzaju ściągacze, troczki i rzepy, które dodatkowo pomogą optymalnie dopasować strój. Komfort użytkowania poprawi też podszyty polarem, odpinany kaptur oraz dwukierunkowy zamek błyskawiczny.   

 

Poszukując wygodnego ubrania roboczego, warto pamiętać o powyższych podpowiedziach. Dzięki nim każdemu łatwiej będzie skompletować strój do pracy fizycznej, dopasowany do jej rodzaju oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

 

www.blaklader.pl

 

 

Firma Blaklader to szwedzki producent wysokiej jakości odzieży roboczej. Od ponad 60 lat dostarcza profesjonalistom ubrania przystosowane do pracy w najróżniejszych warunkach – od niewielkich warsztatów po ekstremalne miejsca takie jak kopalnie czy platformy wiertnicze. Renomę marki zbudowało połączenie wyjątkowej trwałości, funkcjonalności i estetyki produktów Blaklader z szybką i nastawioną na klienta obsługą serwisową.

 

Odzież i akcesoria Blaklader są dostępne w 16 krajach. Polski oddział firmy został uruchomiony w 2019 roku.


Farmer
Fot. Blaklader

Wygodne ubranie robocze ma duży wpływ na bezpieczeństwo pracy, zwłaszcza tej wykonywanej w trudnych warunkach.
Fot. Blaklader


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test