To nowa inicjatywa lasów państwowych i pomysł na współpracę z samorządami skierowany na poprawę jakości naszego naturalnego środowiska ale też wzrostu ekologicznej świadomości mieszkańców i co ważne zagospodarowane w ten sposób tereny będą cieszyć oko zarówno mieszkańców jak i przybywających turystów. Akcją w Mrzeżynie kierował Nadleśniczy z Gryfic Wojciech Pietrzak.
Miło nam wspomnieć, że do akcji posadzenia nowych roślinek do leśników i samorządowców przyłączyli się też spontanicznie mieszkańcy Mrzeżyna. Wprawdzie tylko dwoje ale powiedzieli, że sprawiło im to wielką frajdę.
Wśród leśników z Nadleśnictwa Gryfice i udział wzięła pani Jolanta Sojka – Naczelnik Wydziału Promocji i Mediów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie którą zapytaliśmy o szczegóły dzisiejszej akcji:
- Spotykamy się dzisiaj w Mrzeżynie aby realizować „Kwietny challenge”. Jako Regionalna Dyrekcja zostaliśmy nominowani przez Regionalną Dyrekcję Lasów państwowych w Toruniu. Przyjęliśmy to wyzwanie w ramach którego właśnie pan Nadleśniczy z Gryfic we współpracy z gminą Trzebiatów wynaleźli to miejsce i wspólnie posiejemy tę wyjątkową łąkę, bo taką kwietną która wkrótce pięknie zakwitnie i będzie cieszyła zarówno mieszkańców jak i przybywających tu turystów.
Będzie to też z pewnością miejsce na którym swoje środowisko bytowania znajdą różne żyjątka i owady – a ta bioróżnorodność to wspaniały filtr zbierający z otoczenia różne zanieczyszczenia i przyczyni się do poprawy jakości środowiska, klimatu a nawet szerzej mówiąc nawet biosfery i to jest taki nasz mały wkład – leśników i samorządowców dla dobra naszego otoczenia.
Łąki Kwietne to jest kontynuacja – bardzo dobrze przyjętego w ub. roku programu współpracy leśników i samorządowców – Jedno dziecko, jedno drzewo” – sadzenia drzewek dla nowo narodzonych dzieci.
W tym roku ogłosiliśmy taką akcję w całej dyrekcji i mamy już kolejne odpowiedzi z gmin których samorządy są zainteresowane założeniem u siebie „Kwietnych łąk”. My jako leśnicy zakupujemy nasiona samorządy przygotowują miejsce i wspólnie będziemy te łąki zakładać.
Chciałabym też poinformować, ze dzisiaj też będziemy nominować kolejne jednostki które chcielibyśmy aby też podjęły „Kwietny challenge”. Nasze nominacje to Pałac Młodzieży w Szczecinie, RDLP w Pile i Nadleśnictwo Chojna.
Wszystko po to aby oni u siebie również zasadzili te nasionka i żeby to dalej wspaniale „rozeszło się” w kolejnych regionach.
Samorząd gminy Trzebiatów reprezentował zastępca burmistrza Grzegorz Olejniczak – Pomysł wyszedł od pana nadleśniczego który zadzwonił do naszej gminy z informacją o nowej akcji i zaproponował abyśmy znaleźli miejsce - najlepiej tam gdzie najczęściej pojawiają się mieszkańcy i turyści - i przygotowali grunt a resztą zajmą się leśnicy. Na kwietną łąkę wytypowaliśmy miejsce przy pierwszym rondzie w Mrzeżynie, teraz dokonamy zasiewu i mam nadzieję, że wkrótce pojawi się tutaj wspaniała kwietna łąka która będzie cieszyła znajdujące się tu osoby a przy okazji pomoże odradzać się naszemu środowisku. To wspólne działanie z nadleśnictwem i wspólnie będziemy tę łąkę utrzymywać. Jeżeli to się dobrze przyjmie, to na pewno podejmiemy kolejne takie działania na terenie gminy.
Co nam daje łąka kwietna w mieście:
- BIORÓŻNORODNOŚĆ, która daje schronienie i pożywienie wielu gatunkom drobnych zwierząt, w tym owadom błonkoskrzydłym, które odgrywają dużą rolę w zapylaniu roślin.
- WSPARCIE ZAPYLACZY, takich jak pszczoły, trzmiele, motyle. Dzięki temu, że rośliny na łące mają różne terminy kwitnienia, owady mogą znaleźć nektar w dłuższym okresie czasu.
Czy wiesz, że ponad 90% zapyleń roślin, dokonywanych przez owady, zawdzięczamy pszczołom? - OSZCZĘDNOŚĆ WODY, ponieważ rośliny na łące mają bardziej rozbudowane systemy korzeniowe, dzięki czemu są bardziej odporne na suszę. Łąka nie wymaga koszenia, które zwiększa parowanie wody z gleby i roślin.
Jaki będzie efekt dzisiejszego sadzenia zobaczymy już wkrótce, a wtedy wrócimy aby zarejestrować i pokazać ten efekt naszym czytelnikom.
Napisz komentarz
Komentarze