Niestety, ten nasz wymarzony widok lasu może być mocno zaburzony. Jak alarmują leśnicy ze wszystkich 35 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, położnych na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego, las przez niektórych jest nadal traktowany jako bezpłatne wysypisko śmieci. Są one porzucane przy leśnych drogach, w zagłębieniach terenu. Pomimo możliwości bezpłatnego przekazania śmieci do gminnych punktów odbioru (PSZOK – Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów) – las nadal pozostaje ulubionym miejscem ich wywozu. W stertach śmieci znajdujemy, m.in.: gruz, okna, meble, sprzęt AGD, odpady poremontowe, opony i inne części samochodowe, resztki jedzenia, opakowania…. lista jest długa.
Zaśmiecanie lasów z roku na rok przybiera na sile. Mimo czynionych starań przez leśników, w tym prowadzonych działań edukacyjnych, zjawisko trwa. Największy problem występuje w nadleśnictwach: Dębno, Gryfice, Gryfino, Międzyzdroje, Kliniska, Trzebież, Rokita, Barlinek, Kłodawa, Bogdaniec.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie w 2019 r. wydała na likwidację dzikich wysypisk 2,1 mln zł, wywożąc 11,1 tys. m3 śmieci. Dodatkowe koszty generował wywóz śmieci pozostawianych na obiektach turystycznych i edukacyjnych, gdzie nierzadko wystawione kosze traktowane są jako miejsce zbiórki przywożonych przez „turystów” z domu różnorodnych odpadów. Wydatkowane środki na sprzątanie śmieci mogłyby być przeznaczone na inne cele, np. uatrakcyjnienie oferty turystycznej.
Śmieci w lesie to nie tylko aspekt estetyczny, ale każdy winien mieć świadomość, iż śmieci zanieczyszczają środowisko, wody gruntowe, powietrze, stwarzają zagrożenie dla zwierząt i ryzyko wybuchu pożaru – mówi Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Zapraszam do odwiedzania naszych pięknych polskich lasów i jednocześnie apeluję o odpowiedzialne korzystanie z nich – dodaje.
Zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji „Zabierz 5 z lasu” polegającej na zebraniu podczas wycieczki, spaceru 5 szt. śmieci. Ma to na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.
Napisz komentarz
Komentarze