Racjonalna gospodarka leśna z certyfikatem FSC
FSC oznacza „Forest Stewardship Council” i jest organizacją non-profit, której misją jest dbanie o nasze lasy i ich domowników - poprzez ochronę gatunków roślin i zwierząt, praw ludności tubylczej, bezpieczeństwa pracowników leśnych i wiele innych. System certyfikacji uruchomiony został w 1994 roku i zapewnia odpowiedzialne zarządzanie lasami na całym świecie. Obecnie ponad 200 milionów hektarów lasów, w ok. 80 krajach posiada certyfikat FSC. W Polsce z kolei 96% zasobów Lasów Państwowych może korzystać z certyfikatu FSC. Wyłączone są spod niego zasoby m.in. Puszczy Białowieskiej, czy Hajnówki. Istnieje kilka innych programów certyfikacji lasów o podobnych misjach, ale certyfikacja FSC jest znana z tego, że jest najbardziej rygorystyczna, a zatem niezawodna.
Papier z recyklingu i nie tylko…
Firmy, które otrzymały certyfikat, zazwyczaj eksponują go na swoich wyrobach. Znak FSC jest łatwo rozpoznawalny – składa się z drzewa i podpisu „FSC”. Gdzie można go spotkać? Na kartonach z sokami, napojami, czy mlekiem. To jednak nie wszystko. Znajdziemy go bowiem także na drewnianych meblach i panelach podłogowych. Przedsiębiorstwo, które chce umieścić etykietę FSC na swoich produktach, musi najpierw uzyskać certyfikat łańcucha pochodzenia produktu. Certyfikat ten stanowi dowód, że wykorzystywane materiały pochodzą z lasów certyfikowanych w systemie FSC, a podmiot przestrzega dobrych praktyk w całym procesie produkcyjnym oraz w całym łańcuchu dostaw.
Certyfikat FSC w praktyce – opinie Etisoft
Co certyfikat FSC może oznaczać dla firmy? Sprawdźmy opinie Etisoft:
- W naszej firmie od dłuższego czasu pozyskujemy papier z recyklingu i wyroby z niego wytworzone, które posiadają symbol FSC. Służą nam one do produkcji etykiet zawierających papier – mówi z Agnieszka Różańska z Etisoft. - Tym samym wspierając odpowiedzialne pozyskiwanie drewna, sami możemy posługiwać się wspomnianym certyfikatem. To istotne nie tylko dla nas, ale i dla naszych odbiorców – zarówno z Polski, jak i zza granicy. Kiedy widzą produkt z napisem FSC, mogą być pewni, że nie został on wyprodukowany kosztem lasu, zwierząt, roślin, ani ludzi, których byt jest od nich zależny. Drewno pozyskane w 100% z surowca certyfikowanego jest bardzo drogie. Stąd możliwość korzystania także z surowców mieszanych lub pochodzących z recyklingu. Wówczas procent surowca pochodzącego z kontrolowanych źródeł jest odpowiednio mniejszy, ale nadal jego dostawca może korzystać z certyfikatu FSC – dodaje ekspert z Etisoft.
Papier z recyklingu – czy widać różnicę? Opinie Etisoft
Na koniec warto rozwiać wątpliwości - czy papier z recyklingu różni się od „zwykłego? - Zdecydowanie nie. Nie ma różnicy zarówno w wyglądzie, jak i jakości produktów, które zostały wykonane z tego surowca – mówi ekspert. Jedyna różnica to pochodzenie materiału. Decydując się jednak na papier z recyklingu lub certyfikację FSC mamy jednak pewność, że dbamy o środowisko, a co za tym idzie, zachowamy lasy dla przyszłych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze