Z Gryfic minister pojechał do gminy Brojce, tam nad Rzeką Mołstową odbyło się terenowe spotkanie z władzami gminy i miejscowymi rolnikami na temat przygotowywanego programu „małej retencji wody”, dalsza część wizyty odbyła się w Brojcach gdzie spotkanie z mieszkańcami dotyczyło głównie przygotowaniom do wyborów prezydenckich.
Korzystając z wizyty Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapytaliśmy o szczegóły przygotowywanych działań na rzecz usprawnienia gospodarki wodnej na naszym terenie.
- Dla Gryfic i innych miejscowości ważniejsze znaczenie mają głównie mniejsze inwestycje które mają być realizowane w zakresie gospodarki wodnej. Tutaj ważna jest głównie Rega i jej dorzecze, to odtwarzanie obszarów retencyjnych, czyli zbiorników które teraz bezwzględnie wysychają. Tutaj nastąpiła bardzo duża degradacja przede wszystkim stawów, odtwarzanie melioracji, odwodnień które które pełniły funkcje zasilające te stawy. Przygotowujemy program który ma za zadanie odbudowanie tej infrastruktury.W tym roku chcemy wydać blisko 150 mln złotych na właśnie tę drobną meliorację, retencję korytową czy dolinową, budowę zastawek wodnych, urządzeń przepływowych, jazów i urządzeń podnoszących poziom wody.
Z drugiej strony rząd przygotowuje kompleksowy „Program Rozwoju Retencji” na który planuje przeznaczyć 10 mld złotych. Program ma być realizowany przez 7 lat w nowej perspektywie unijnej od 2021 roku. Program zawiera znacznie poważniejsze inwestycje ale nie mniej ważne od tych najmniejszych które dzisiaj są bardzo potrzebne przede wszystkim rolnikom i gospodarce rolnej.
To są bardzo trudne inwestycje, wymagają szczegółowych uzgodnień środowiskowych. Te spotkania są skierowane do lokalnej społeczności tak aby omówić zakres tego co mamy robić w najbliższych latach, wysłuchać problemów które trzeba rozwiązać, a jest ich przecież bez liku.
Jak wspomniałem to ma być kompleksowy program który ma obejmować nie tylko sprawy retencji, melioracji, gospodarki zasobami wodnymi. To także cały obszar gospodarki rybnej, rybackiej i wędkarskiej. Program obejmuje też gospodarkę ściekową. Musimy przeprowadzić odpowiednie działania aby uniknąć obciążenia przez Komisję Europejską bo mamy „unijne naruszenie ściekowe”. Mamy też program azotanowy, mający na celu ograniczenie emisji azotanów do wód.
W programie trzeba też uwzględnić działania przeciwpowodziowe, bo dzisiaj mamy suszę ale na innych obszarach mogą występować podtopienia.
W trakcie dzisiejszych spotkań, Marek Gróbarczyk wielokrotnie podkreślał, że tylko ponowny wybór Andrzeja Dudy na urząd prezydenta, jest gwarancją, że ten ambitny i tak potrzebny program będzie dalej realizowany.
Napisz komentarz
Komentarze