Tegoroczna edycja projektu Fasada Roku wystartowała 1 kwietnia 2020 r. i jest już czternastą odsłoną zmagań o prestiżowy tytuł architektoniczny. Konkurencja rozgrywa się w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek niemieszkalny, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji. Choć architekci, wykonawcy oraz inwestorzy do 30 września br. mogą zgłaszać swoich kandydatów, na starcie zaczęli meldować się już pierwsi uczestnicy, m.in. z Krakowa, Warszawy, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Rzeszowa, Poznania, a także mniejszych miejscowości, takich jak. Niepołomice, Karpacz, Mysłowice czy Biała.
O tym, komu w udziale przypadnie zwycięstwo, a wraz z nim nagroda w wysokości 10 000 zł oraz pewne miejsce w międzynarodowej rozgrywce na poziomie Baumit Life Challenge, jak co roku zdecyduje profesjonalne jury. Ważne będą takie kryteria oceny jak zastosowana kolorystyka i struktura elewacji – nie tylko ze względu na samą prezencję budynku, lecz także to, w jaki sposób koresponduje on ze swoim otoczeniem – dbałość o detale architektoniczne, a w przypadku obiektów po renowacji także poszanowanie ich historycznej tradycji.
Głosować każdy może
W konkursie liczy się każdy głos, dlatego mają go nie tylko branżowi eksperci. Co roku internauci w niezależnym głosowaniu tworzą swój własny ranking fasad. Tak też będzie i tym razem, przy okazji edycji 2020.
1 maja br. na stronie www.fasadaroku.baumit.com wystartował plebiscyt, który potrwa do 31 października br. Głosować jak w poprzednich edycjach może każdy, ale już nie tylko na jeden – jak to było do tej pory – a na dowolną liczbę obiektów w poszczególnych kategoriach. Nowością jest również możliwość nadawania swoim głosom wag od 1 do 5, w zależności od tego, który obiekt podoba nam się bardziej od drugiego. Realizacje, które zajmą pierwsze miejsce w swojej kategorii, zdobywając największą ilość głosów, zostaną uhonorowane „wyróżnieniem internautów".
Patronat Honorowy nad konkursem Fasada Roku 2020 sprawuje Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Ideę wspierają także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „murator”, „Renowacje i Zabytki” i „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, archimania.pl, architektura.info, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
Napisz komentarz
Komentarze