W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać materiał, z którego będzie wykonana podłoga. Do wyboru mamy naturalne drewno, wykładzinę, gres, panele lub panele winylowe. Każdy z tych materiałów ma wady i zalety. Naturalne drewno jest ciepłe i miłe w dotyku, możemy po nich biegać na bosaka, ale niestety jest bardzo podatne na zarysowania, wgniecenia i absorbują płyny.
Podobnie w przypadku wykładzin dywanowych – miłe i miękkie w dotyku, są jedna trudne w utrzymaniu czystości, a z czasem stają się siedliskiem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i roztoczy a co za tym idzie nie nadają się do pokoju małego alergika.
To może, trwały i łatwy w utrzymaniu czystości gres? Jest materiałem wytrzymałym i solidnym, jednak zbyt twardym, a przez to niebezpiecznym do dziecięcego pokoju.
Pozostają wiec zwykłe panele laminowane oraz coraz częściej panele winylowe. Oba produkty mają szereg zalet- nie są elektrostatyczne, a więc łatwe w utrzymaniu czystości i bezpieczne dla małych stóp. Jednak panele winylowe mają tą przewagę nad panelami zwykłymi, że są wodoodporne, ciche i strukturą najbardziej zbliżone do naturalnego drewna. A podłoga w pokoju dziecięcym powinna być wodoodporna i łączyć cechy drewna – być ciepła i miła w dotyku.
Dobra podłoga = bezpieczna podłoga
Bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowania podłogi. O kwestie z nim związane często pytają rodzice dokonując wyboru przedmiotów z którymi będzie obcować ich potomstwo. Dobra podłoga powinna pozytywnie przejść test w zakresie wydzielania lotnych związków organicznych szkodliwych dla człowieka. Najlepsze podłogi uzyskują ocenę VOC A+, która oznacza bardzo niską, śladową wręcz emisję. Warto więc zwrócić uwagę na oznaczenie normy VOC, której skala wyznaczona jest od wspomnianego A+ (najlepszy wynik) do C (najgorszy wynik).
Piękne jak drewno, praktyczne jak płytki
Jeśli w pokoju dziecięcym mamy położone ogrzewanie podłogowe bardzo dobrym wyborem będą panele winylowe z mineralnym rdzeniem (Arbiton). Charakteryzują się one bardzo niskim współczynnikiem oporu cieplnego, a jednocześnie są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od zwykłych paneli. A to w przypadku przestrzeni przeznaczonej dla dzieci nie do przecenienia. A zatem niestraszne im rzucanie ciężkimi klockami, szuranie krzesłami, czy nawet malowanie farbami.
Kto ma dziecko ten wie, a kto dopiero się spodziewa wkrótce się przekona, że utrzymanie czystości w dziecięcym pokoju to prawdziwe wyzwanie. Malowanie farbami czy mazakami po podłodze to jedynie przedsmak atrakcji proponowanych latorośl. Hektolitry wylanych napojów, w okresie zimowym błoto, a w letnim piasek prosto z okolicznej piaskownicy. To rzeczy, które z pewnością prędzej czy później znajdą się w każdym dziecięcym pokoju. Bardzo jest zatem ważne by podłoga, którą wybierzemy była łatwa do czyszczenia. Podłogi winylowe z mineralnym rdzeniem nie wymagają bardzo specjalistycznych środków. Najłatwiej zachować czystość podłóg bezfugowych.
Podłogi winylowe najlepszych producentów oferują nawet 20 letni okres gwarancji. Nie wymagają kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak cyklinowanie.
Wreszcie przechodząc do estetyki. Panele winylowe z mineralnym rdzeniem w doskonały niemal sposób imitują powierzchnie drewnianą. Są miłe w dotyku, ciepłe i przytulne. Do pokoju dziecięcego wybierajmy ponadczasowe jasne dęby, które stanowią znakomite tło dla każdej aranżacji. W pokojach maluszków świetnie sprawdzi się odcień Dąb Mayne. Jest on bardzo zbliżony do naturalnego, ciepłego dębu. Ma dość bogate, ale nie przytłaczające usłojowienie. Na jego płaszczyźnie nie brakuje rysunków pęknięć i sęków, dzięki którym nie sposób odróżnić go od podłogi drewnianej. Ten dekor sprawdzi się nie tylko w pokoikach nawiązujących estetyką do wnętrz skandynawskich.
Reasumując najlepiej w pokoju dziecięcym sprawdzą się panele winylowe. Wybierajmy takie, których producenci dają solidną gwarancję. Zwróćmy uwagę na rodzaj stosowanych zamków, które będą miały wpływ nie tylko w momencie układania podłogi, ale także podczas jej użytkowania. Pamiętajmy, że winyl winylowi nie równy. Nie bójmy się więc porównywać i zadawać pytań sprzedawcom.