Modernizacja takiego budynku nie jest sprawą prostą i włożono sporo starań aby zachować zabytkowy architektoniczny charakter ale z uwzględnieniem potrzeb funkcjonalnego zarządzania nowoczesną firmą. Najwyraźniej wszystko udało się znakomicie.
Wyremontowano wieżę której drewniana konstrukcja praktycznie wyczerpała swoją konstrukcyjną funkcję i wykonano całkowicie nową z lepiej zabezpieczonego przed upływem czasu drewna, wymieniono blaszane pokrycie dachu z blaszanego na dachówkę a także został oczyszczona, odświeżona i zabezpieczona wykonana z czerwonej cegły elewacja.
Ale najwięcej działo się w samym budynku, myśląc zarówno o ekologii jak i ekonomii zastąpiono stosowane dotąd źródło ogrzewania opalane olejem na gruntowe pompy ciepła. Gruntowną modernizację przeszły pomieszczenia piwniczne w których powstał rodzaj archiwum – czyli skład akt, oraz poddasze zagospodarowane na potrzeby komfortu pracy pracowników nadleśnictwa. Swoje miejse znalazły tam m.in. pomieszczenie socjalne, mała sala narad, biblioteka, pomieszczenia dla specjalistów.
W ubiegłym roku Nadleśnictwo Gryfice obchodziło uroczyście 70 lecie działalności oraz otrzymało swój sztandar. Te wydarzenia zainspirowały leśników do nawiązania do historycznej tradycji umieszczania w oficjalnych budynkach tzw. „kapsuł czasu” zawierających informacje o budowniczych fundatorach i aktualnych czasach w chwili oddawania obiektu do użytku. Odkrywane po latach są doskonałą pamiątką i wspomnieniem o ludziach którzy w tych działaniach uczestniczyli.
Doskonałym miejscem na umieszczenie własnej kapsuły czasu okazał się oculus który stracił po wcześniejszej przebudowie swoją pierwotną funkcję ale doskonale spełnił zadanie pomieszczenia metalowego pojemnika z historyczną zawartością. W środku znalazły się materiały dotyczące bieżącego funkcjonowania Nadleśnictwa, okolicznościowe pamiątki w tym po kilka aktualnych monet i banknotów, medal 70 lecia Nadleśnictwa a także element nowoczesności – pendrive z nagraniem ubiegłorocznych uroczystości obchodów 70 lecia i nadania sztandaru.
Całość została od wewnątrz podświetlona a na zewnątrz przykryta szklaną płytą z logo Lasów Państwowych.
Na zdjęciach prezentujemy instalację kapsuły w oculusie oraz moment w którym nadleśniczy Wojciech Pietrzak umieszcza przygotowaną zawartość w pojemniku.
Napisz komentarz
Komentarze