Współczesne osiedla niczym nie przypominają blokowisk z minionej epoki. To, co widać gołym okiem, to niebywały wzrost estetyki, jakości i funkcjonalności. Projekty są bardziej nowoczesne, dopracowane. Wokół nas powstają budynki, które są oszczędne w formie, a jednocześnie zachwycają swoim designem. Większą uwagę poświęca się jakości części wspólnych i terenów rekreacyjnych, sprzyjających budowaniu przyszłych relacji sąsiedzkich. Coraz częściej też na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane ze zmianami klimatu, uwzględniając takie rozwiązania jak np. zielone dachy. Budynek przy ul. Mogilskiej 1 w Krakowie doskonale wpisuje się w ten nurt.
W rytmie nowoczesności
Mogilska Tower, o którym mowa, to budynek składający się z 15 kondygnacji naziemnych ze 190 lokalami mieszkalnymi oraz 3 kondygnacji podziemnych, zarezerwowanych dla 230 miejsc parkingowych. Znajduje się tu również prawdopodobnie największy parking rowerowy w zabudowie wielorodzinnej, zlokalizowany pod zielonym zadaszeniem na poziomie parteru, który ma być odpowiedzią na przyszłe potrzeby mieszkańców, wynikające ze zmieniającej się filozofii poruszania po mieście.
Jak wyjaśnia arch. Józef Białasik, prezes biura B2 Studio, zadaniem projektowym było stworzenie pierzei wzdłuż nowo wybudowanej ulicy Płk. Pil. Stefana Łaszkiewicza, która będzie punktem „krystalizującym” dla obszaru o dotychczas chaotycznej i bardzo różnorodnej gabarytowo zabudowie. Założeniem było wykreowanie architektury rozpoznawalnej, poprawiającej pozytywną identyfikację z miejscem. Jednocześnie ważne było stworzenie zdecydowanej tektoniki elewacji, poprawiającej komfort akustyczny w wielkomiejskim środowisku. Inwestorowi – Semaco Invest Group zależało przy tym na takim ukształtowaniu zabudowy, które pozwoli na uzyskanie atrakcyjnej i możliwie największej przestrzeni rekreacyjnej, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ruchu samochodowego z terenu inwestycji.
W ażurowym okryciu
W efekcie powstał budynek, który poprzez swoją spoistą formę zbudowaną z ażurowej „skóry” rozpiętej na prostej prostopadłościennej bryle stanowi element porządkujący przestrzeń. Rytmiczna perforacja (otwory okienne z loggiami i/lub balkonami) wspomnianej „skóry” powiększa się wraz z wysokością, a przesunięcia otworów między sobą stwarzają wrażenie jednolitości, pozwalając uniknąć efektu monumentalności.
Elewacja części mieszkalnej wykonana została w technologii lekko mokrej, z wykorzystaniem tynku fakturowanego „drapanego”, o ciepłym szarym wybarwieniu w przestrzeniach loggii. Architekci postawili na tynk modelowany Baumit CreativTop. Zewnętrzna, ażurowa „skóra” wykonana jest natomiast z tynku gładkiego, w kolorze śnieżnobiałym. W tym przypadku zastosowano tynk silikonowy o podwyższonych właściwościach samoczyszczących – Baumit SilikonTop, co w kontekście najbardziej zanieczyszczonego w Polsce miasta jest wyborem w pełni uzasadnionym. – Postawiliśmy na sprawdzone rozwiązania, radzące sobie w najtrudniejszych warunkach i przechodzące zwycięsko próbę czasu – podkreśla Józef Białasik. W poziomie parteru natomiast zastosowano wykończenie z czarnej blachy i szkła, dzięki czemu budynek jest w odbiorze gładki i szlachetny. Dopełnieniem projektu są zielone dachy, wspierające retencję wody w mieście oraz przyczyniające się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w krakowskim powietrzu.
Sprawdzian dla umiejętności
Projekt Mogilska Tower wymagał od architektów właściwego doświadczenia i ogromnego zaangażowania. – Pierwszym wyzwaniem był już wymuszony planem miejscowym wysoki wskaźnik miejsc parkingowych, który narzucał realizację trzykondygnacyjnego garażu podziemnego w trudnych warunkach gruntowych. Do tego doszły dwie struktury mieszkań. Pierwsza z nich oparta jest w przeważającej ilości o mieszkania małe i sięga do 7 piętra. Wyżej natomiast znajdują się już mieszkania zdecydowanie większe, co odwzorowuje charakterystyczne rozluźnienie ornamentowo uformowanej elewacji ku górze – wyjaśnia arch. Józef Białasik.
Na ścieżce sukcesu
Efektowny sposób wykorzystania technologii i materiałów został doceniony nie tylko przez mieszkańców Krakowa, lecz także przez środowisko architektoniczne. Projekt został uhonorowany nagrodą główną w konkursie Fasada Roku 2019, w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”, pokonując aż 97 innych realizacji! Jury doceniło bardzo dobre wpisanie obiektu w otoczenie, podkreślając ciekawą zabawę skalą narożnika z wieżowcami, a także tektonikę elewacji, uzyskaną poprzez zmianę proporcji otworów balkonowych. Tym samym budynek dołączył do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge 2020 – rywalizacji, której stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku. O tym, komu przypadnie ta prestiżowa nagroda, tym razem zdecyduje panel 23 niezależnych ekspertów. Wcześniej jednak swój niezależny głos mają internauci, którzy do 15 kwietnia br. mogą oceniać kandydatów na stronie www.lifechallenge.baumit.com.
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu Fasada Roku objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak: „Architektura-Murator”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Property Journal” „Renowacje i Zabytki”, „Zawód:Architekt”, a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 1994 roku jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
Napisz komentarz
Komentarze