Reklama dotacje rpo

Obwodnica Gryfic - i co dalej?

Z początkiem roku rozpoczęto prace budowlane, związane z realizacją inwestycji pod nazwą „Budowa obejścia Gryfic”. Pierwszy etap polega na budowie niemal pięciu kilometrów odcinka obwodnicy w północnej części miasta. Połączy drogi wojewódzkie nr 109, 110 i 105 od ul. Niechorskiej (droga wojewódzka nr 110) do ul. Piastów (DW nr 105). Nowa droga będzie zaliczana do dróg klasy głównej. Inwestycja obejmie budowę rond na skrzyżowaniach z drogami wojewódzkimi 109 i 110, budowę nowego mostu nad rzeką Regą i wiaduktu nad linią kolejową Koszalin-Goleniów.
Obwodnica Gryfic - i co dalej?
Ulica Kościuszki, teraz względnie pusto ale w sezonie mocno zakorkowana i dewastowana przez ciężkie pojazdy

Budowa drogowego obejścia Gryfic ma nie tylko wymiar (chociaż bardzo ważny) finansowy, ale również społeczny, miastotwórczy i rozwojowy. W założeniach obwodnica powinna wyprowadzać  ruch tranzytowy z miasta, ale jednocześnie ten ruch winien „ocierać się” o miasto stając się jednym z czynników jego rozwoju. Obejście winno przebiegać obrzeżami miasta, ale jednocześnie w dość dużej bliskości centrum, stając się jednym z istotnych czynników miastotwórczych.

„Zadaniem architekta powinno być planowanie nie tylko budynków, ale i całych systemów społeczno-kulturowych” uważa Ewelina Jaskulska, architekt, pracująca m.in. przy budowie stadionu w Gdańsku. Ta myśl jest realizowana właśnie przy budowie obwodnicy „miejskiej” w Gryficach. Obejście „północne” zdecydowanie poprawi komunikację z obszarami Strefy Wolnocłowej w rejonie ul. Piłsudskiego. Ograniczając ruch w samym mieście, doskonale wkomponuje się w architektoniczne rozwiązania Gryfic w rejonie ulic Niechorskiej, Niekładzkiej, Piłsudskiego czy Piastów. Trzeba bowiem pamiętać o... przyszłości, wszak dzisiejsze inwestycje pozostaną dla przyszłych pokoleń, dla tych, którzy będą nadal budować to miasto. Dzisiaj ludzi młodych, ale za kilka lat dorosłych obywateli, ale też dla ich potrzeb. Niezbędna pozostaje więc konieczność takiego skomunikowania dróg, aby szybko rozwijające się miasto, chociażby w rejonie wspomnianych ulic, miało możliwość budowy żłobków, przedszkoli, ścieżek rowerowych czy placów zabaw dla najmłodszych. Taki układ północnego obejścia gwarantuje wolne tereny inwestycyjne, ułatwia przyszłe rozwiązania komunikacyjne, a co za tym idzie, możliwość komponowania strefy miejskiej. Polepsza warunki obecnych i przyszłych mieszkańców, ale i poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do tego pamiętać trzeba o uwzględnieniu uwarunkowań środowiska przyrodniczego, a realizowana inwestycja to gwarantuje.

Północne obejście Gryfic to również rozwiązania strategiczne dla miasta. Bodaj najpoważniejszym jest budowa drugiego mostu. O tym mówi się od lat, ale to właśnie obwodnica „załatwia” temat. Nikogo przekonywać nie trzeba, że drugi most to po prostu konieczność.

Drugim, i wcale nie mniej istotnym, elementem układanki jest budowa wiaduktu nad linią kolejową Goleniów-Koszalin. W ciągu najbliższych lat PKP będzie rozbudowywała to połączenie, powstanie m.in. drugi tor, a to rodzi konieczność przebudowy starego wiaduktu. Tymczasem zakres prac na budowanej obwodnicy przewiduje również budowę wiaduktu nad torowiskiem. Dzisiaj już wiadomo, że wzięto pod uwagę konieczność takiego rozwiązania. Pozostanie pod nim miejsce na drugi tor, ale też na ewentualną elektryfikację linii kolejowej.

 

Reasumując. Budowa północnego obejścia Gryfic to rozwiązanie konieczne i dobrze się dzieje, że już rozpoczęła się jego realizacja. I dobrze się stało, że obwodnica ta będzie miała charakter „miejski”: przechodzi obrzeżami miasta, służy do poprawnego ruchu międzydzielnicowego i aglomeracyjnego. Wraz z budową i wykupem ziem powstał wolny obszar, dając możliwość jego zagospodarowania. W zadaniach architektonicznych dla zagospodarowania terenów wokół obwodnicy powinno być nie tylko wyznaczenie stref ekonomiczno-biznesowych oraz mieszkalnych, ale też całych systemów społeczno-kulturowych. W miastach najważniejsi są mieszkańcy i ich codzienne potrzeby, dlatego projekt powinien uwzględniać najważniejsze dziedziny życia i zadbać o bezpieczeństwo i wygodę jego mieszkańców. Chodniki, place, parki i budynki publiczne to codzienne środowisko, od którego zależy jakość życia. Przestrzeń publiczna powinna być bezpieczna, komfortowa i funkcjonalna, dostępna dla wszystkich niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, stanu zdrowia czy zasobności portfela.

I na zakończenie. Rozpoczęcie prac nad budową północnej obwodnicy miasta sprawiło, że odżyły nadzieje mieszkańców na budowę całego obejścia Gryfic. Dla „południowej” części miasta opracowano kilka rozwiązań, mających za zadanie wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców ul. Kościuszki. Decyzje o tym, jakie wybrać rozwiązania, nie tylko patrząc na możliwości finansowe, będą podejmowane z uwzględnieniem szczegółowych analiz. Do tego tematu wrócimy.


ul. Kościuszki

prace przy obwodnicy już się rozpoczęły...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jaro 17.08.2020 18:17
sens mialoby dopiero polaqczenie osiedla xxx z osiedlem szpitalnym, bo z piasto na szpital raczej maly ruch bedzie, z dabskiego byloby super rozwiazanie ominac miejski ruch

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklamadotacje rpo
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test