Patronat honorowy nad „SĄSIADAMI” objęli: Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Pan Bartłomiej Sochański, Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Pan Henryk Kołodziej. Patronat medialny: Radio Plus Gryfice, Gryfickie Echa, Kurier szczeciński, Polskie Radio Koszalin, Gryfickie.info, Superportal 24, TVP3 Szczecin, eGryfice.pl, Echo Tygodnik Regionalny, , Puls miasta, Trzebiatowska Gazeta Regionalna.
Wszystkich uczestników „Sąsiadów” powitali: dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek, zastępca Burmistrza Trzebiatowa Grzegorz Olejniczak, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kaniewicz oraz Wasyl Bilo ze Związku Ukraińców w Polsce Koło Trzebiatów.
Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury na realizację SĄSIADÓW otrzymało dofinansowanie w kwocie 5 000,00zł z Budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
„Sąsiady” utrzymane były w stylistyce ludowej i folkowej. Na scenie zaprezentowały się takie zespoły jak Czerwona Róża, która akcentując ludowość i tradycje karnickiej ziemi zaprezentowała piosenki ludowe i biesiadne. Następnie w nowej odsłonie zaprezentował się zespół Trzebiatowiacy, który od stycznia br. Działa pod kierunkiem Krzysztofa Zbytniewskiego. Zespół zaskoczył wszystkich nie tylko nowymi strojami ale również nowymi aranżacjami ludowych i biesiadnych utworów. Polsko- ukraińsko- rosyjski repertuar zaprezentował międzynarodowy zespół Słowiańska Dusza. Członkowie zespołu pochodzą z Ukrainy, Polski i Białorusi. Pełni pasji do muzyki, propagują i odzwierciedlają w swojej muzycznej twórczości słowiańską, kobiecą duszę, ukraiński temperament i polską wrażliwość. Ucztę muzyczną zakończyła folkowa zabawa z DJ Brajanem.
Trzebiatowskie Spotkania Kultur to nie tylko muzyka. Na dziedzińcu pałacowym odbywał się Jarmark Trzebiatowski. Barwne stoiska z rękodziełem, sztuką ludową i tradycyjnymi wyrobami przyciągały wzrok i zachęcały do uczestniczenia w warsztatach i pokazach min.: decoupage, malowania na drewnie, haftu krzyżykowego, wykonywania biżuterii, robienia wianków, kwiatów z krepiny, malowania „kwiatów polskich” oraz zabawach edukacyjnych „RYGLOWE ŁAMANIE GŁOWY”. Ponadto najmłodszych zaprosiliśmy na malowanie twarzy i do małego ZOO.
Tradycją „Sąsiadów” są także smakołyki przygotowywanie specjalnie na spotkania kultur. Każdy mógł spróbować sąsiedzkiej zupy – barszczu ukraińskiego, a także na stoisku TTK polskich, niemieckich i ukraińskich potraw. Dużym zainteresowaniem cieszył się również konkurs kulinarny POTRAWA SĄSIADA. Jury składzie: Maryla Witek ( Biuro Dokumentacji Zabytków), Anna Sobczak ( Dom Kultury w Brwinowie), Danuta Barabasz ( Biblioteka w Brwinowie) oraz ksiądz Bohdan Feciuch spróbowało i oceniło 16 potraw min. pierogi z kaszą gryczaną i serem, sałatkę niemiecką, bigos wielowarzywny, korzenny kołacz kresowy, pierś z kurczaka w panierce z żółtego sera, kartacze z ziemniakami i mięsem, mięsno- warzywne łódeczki z ciasta francuskiego, sałatkę kartoflaną.
I miejsce otrzymał Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie za pierożki drożdżowo - kruche z nadziewane kapustą i grzybami, II miejsce Ewa Łabuk za babkę kartoflaną, III miejsce Julia Mołdawa, która przygotowała sernik bałkański. Wyróżniono: Danutę Sudaj ( sałatka rosyjska), Wandę Sutułę
( barszcz ukraiński), Katarzynę Rychter ( krokiety z dorsza), Michała Steca ( pierogi „Zaguby”) oraz Joannę Mołdawę ( filet z turbota po kaszubsku).
Podczas „Sąsiadów” zaprosiliśmy również do obejrzenia ekspozycji Muzeum Pałacowego. W czytelni można było podziwiać wystawę haftowanych bluzek z kolekcji Jana Syrnyka ( Przewodniczący Zarządu Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Szczecinie) oraz przepiękne pisanki wykonane przez Lidię Wizny.
Jak co roku udaliśmy się na most, by wspólnie puścić wianki wykonane pod kierunkiem pań ze Stowarzyszenia Aramis. Tym razem kolorowy korowód prowadzony był przez Neptuna.
Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury serdecznie dziękują za pomoc w przygotowaniu „Sąsiadów”: Jackowi Handorowi, Piekarni Kuriata, Stefanowi Stecowi i DPS Jaromin. Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu warsztatów: Renacie Jankowskiej, Lucynie Goryń, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Trzebiatowie, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Jarominie , Krajowemu Stowarzyszeniu ARAMIS w Trzebiatowie , Uniwersytetowi Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, Biurowi Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Związkowi Ukraińców w Polsce Koło w Trzebiatowie.
mg
Napisz komentarz
Komentarze