Reklama

Ogrzejmy się w blasku Czterech Świec

Po raz XXIV w Trzebiatowie wierni czterech kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko – augsburskiego spotkali się aby kolędować w wielu językach, poznając jednocześnie zwyczaje i tradycje czterech wyznań. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański.
Ogrzejmy się w blasku Czterech Świec

 17 stycznia, sala Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Spotkanie prowadziła Anna Rzepecka. Gości powitali :burmistrz Grzegorz Olejniczak, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek i Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej, podkreślając wyjątkowość i znaczenie wspólnego „trzebiatowskiego świętowania”. 
Symbolem czterech obecnych w Trzebiatowie wyznań są 4 świece, które zapalili: wyznanie rzymskokatolickie – ksiądz Prałat Andrzej Dowal, grekokatolickie –ksiądz Bohdan Feciuch, prawosławne – Ksiądz Andrzej Demczuk, ewangelicko – augsburskie –Małgorzata Klak.

  Księża Andrzej Dowal, Andrzej Demczuk,  Bohdan Feciuch  ,Pastor Sławomir Sikora przekazali wiele myśli i spostrzeżeń podsumowujących ponad 20 –letnie wspólne kolędowanie, przede wszystkim to, aby żyć razem w pokoju i wzajemnym poszanowaniu.
Podczas tego wieczoru obok znanych i lubianych kolęd, zawsze pojawiają się pastorałki, szczedriwki, pieśni cerkiewne, pieśni bożonarodzeniowe. Spotkanie z wyznaniem grekokatolickim poprowadził zespół pod kierunkiem Nadii Pylat „Kochanyj spiw”, który zaśpiewał tradycyjne, ale i nowe kolędy ukraińskie. Wyznanie prawosławne reprezentował chór ze Stargardu. Wspaniałe głosy, piękne podniosłe śpiewy w języku starocerkiewnym, białoruskim,  ukraińskim,  uderzające bogactwem brzmień i intensywnością nastrojów przeniosły nas w świat cerkwi i monasterów. Dzieci z parafii ewangelicko – augsburskiej ze Szczecina przygotowały przedstawienie według scenariusza Izabeli Sikory , pokazujące problemy młodych ludzi,  łącząc współczesną historię  z wydarzeniem narodzin Jezusa, a nawet  baśnią  Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Przedstawienie niesie zawsze ważne  przesłanie, życia w tolerancji, wzajemnym zrozumieniu, miłości i poszanowaniu.Wyznanie rzymskokatolickie reprezentowali : w wiązance pastorałek Chór Cantare , działający przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury, pod kierunkiem Jana Kondarewicza, Zespół „Czerwona Róża”, młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie, oraz zespół „Karpaty” ze Świeszyna.

  Niezwykle wzruszający jest moment wspólnego śpiewu pieśni „Podajmy sobie znak pokoju”, która niesie przesłanie tego jedynego w swoim rodzaju spotkania.

 I tak zakończyliśmy ten piękny wieczór, kiedy wierni czterech wyznań spotykają się, by razem celebrować świąteczny, bożonarodzeniowy czas, który w Trzebiatowie, liczony według kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego trwa cały miesiąc! A potem każdy mógł skosztować przepysznych ciast upieczonych na tę wyjątkową okazję.

  Organizatorami Spotkania był Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz parafie: rzymskokatolicka, ewangelicko – augsburska, prawosławna i greckokatolicka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, natomiast medialny: TVP Szczecin, Radio PLUS Gryfice, „Gryfickie Echa”, Portal Gryfickie info, „Trzebiatowska Gazeta Regionalna”, Super Portal 24, Tygodnik Regionalny ECHO, eGryfice.pl., Polskie Radio Koszalin.

 Trzebiatowski Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku: Związkowi Emerytów i Rencistów Koło w Trzebiatowie, Reginie Kaźmierczak, Pani Grześkowiak, Elżbiecie Małeckiej, Czesławie Kopaczewskiej,  Irenie Szkarapacie, Stanisławie Kusce i Jadwidze Drożdżowskiej, Marii Fecycz,  Państwu Kuźmińskim i  Kalinkiewicz, Pani Szabelskiej, Zespołowi Szkół im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie i uczniowi tej szkoły Michałowi  Bartkowskiemu, a także wszystkim innym darczyńcom. Pani Renacie Jankowskiej za przygotowanie scenografii. Panu Jackowi Handorowi za okazaną pomoc.

A.Rzepecka



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Gryfice

Ciśnienie: 991 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KiniaTreść komentarza: Radzę sobie z upałami, dzięki klimatyzacji w mieszkaniu, zapasowi cisowianki i lodów :) Nie chce mi się gotować, robię sobie lekkie sałatki.Data dodania komentarza: 3.07.2024, 16:09Źródło komentarza: Jak radzić sobie w upały? PoradnikAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!
Reklama
test